•  

  Produkcja energii elektrycznej z węgla w Europie ostro hamuje
  Produkcja energii z węgla w ubiegłym roku zmalała w Unii Europejskiej o ponad jedną piątą. Udział odnawialnych źródeł energii rośnie, mocno trzyma się gaz. W Polsce najbardziej widoczny był spadek wykorzystania węgla brunatnego. Drogie prawa do emisji dwutlenku węgla to tylko jedna z przyczyn zmian.

  Udział węgla w produkcji energii elektrycznej spadł w ubiegłym roku w Unii Europejskiej o 24 proc. - podają w najnowszym raporcie "Europejski sektor energetyczny w 2019 r." think-tanki Agora Energiewende i Sandbag. To prawie 150 TWh energii mniej. W miejsce węgla wchodzą elektrownie wiatrowe, słoneczne i gazowe. Elektrownie atomowe dostarczyły nieznacznie mniej energii niż rok wcześniej. Co ważne, zmiany te wpłynęły pozytywnie na ceny energii, które spadły średnio o ponad 5 euro/MWh. Kraje, gdzie udział węgla w produkcji energii elektrycznej jest wysoki są tu jednak wyjątkiem. Średnia cena poszła na polskim rynku o ponad 1 euro do góry.

  Za: https://www.wykop.pl/link/5323543/produkcja-energii-elektrycznej-z-wegla-w-europie-ostro-hamuje/

  #energetyka #polska #europa #gospodarka #wegiel #oze #infografika #ciekawostki

  źródło: wysokienapiecie.pl

  •  

   węgiel stanowi coraz bardziej resztkową cześć en-el produkowanej w Europie.
   https://windeurope.org/about-wind/daily-wind/electricity-mix
   gaz-ziem jest już znacznie więcej.
   nie widzę powodu dla którego UE się tak koncentruje na dobiciu ostatnich istniejących węglówek.
   priorytet działań powinien być zupełnie gdzie indziej: transport i ogrzewanie.

   Polska powinna postawić na mix wegiel + wiatraki w krótkim okresie, w długim jednak stawiać na atom. Fotowoltaika dla gosp-dom, bo PV to źródło, które jako jedyne jest opłacalne dla drobnych producentów energii.