•  

  #mirkokatole
  Dla tych którzy nie byli w kościele, dziś zachęcam do przeczytania: Mądrości Syracha (Syr 47, 2-11) Ewangelia (Mk 6, 14-29)

  Dzisiaj 7 luty, wspominamy tego dnia św. Teodora z Amasei, żołnierza i męczennika, patrona żołnierzy, którego służba dla rzymskich legionów zbiegła się z okresem silnych prześladowań chrześcijan. Wówczas od żołnierzy rzymskich wymagano złożenia dowodu wiary tradycyjnym pogańskim bóstwom i złożenia ofiary, czemu stanowczo sprzeciwił się św. Teodor, jego przełożeni dali mu czas do namysłu w tej kwestii, a on korzystając z tej okazji, w ramach swojego protestu przeciw prześladowaniom i bałwochwalstwu spalił słynną świątynie w Amasei. Złapany później chrześcijański żołnierz został poddany najróżniejszym torturom, był bity i głodzony, ale nie wyparł się swojej wiary, za co ostatecznie poniósł śmierć w wyniku spalenia żywcem 17 lutego 306 roku. Obecnie jego relikwia znajduje się we Włoszech w katedrze Brindisi. Przeniesiono je tam z Amazei w VIII w. w czasie prześladowań w cesarstwie wschodnio-rzymskim. Cząstka relikwii znajduje się w Polsce. 9 listopada 1663 r. została uroczyście wprowadzona do kościoła p.w. św. Teodora męczennika w Kociszewie. Jego kult jest powszechny głównie na bliskim wschodzie i Azji mniejszej, gdzie doczekał się licznych ludowych legend.

  Święty Teodorze, prosimy módl się za nami, módl się za wszystkich żołnierzy aby w trakcie służby zawsze chroniła ich ręka Pańska i aby nie zwątpili nigdy w słowo Boże, módl się wszystkich męczenników i tych których wiara poddana zostaje próbie.

  #mirkomodlitwa #katolicyzm #chrzescijanstwo #biblia #kosciol

  źródło: St_Theodore_of_Amasea_Fresco_in_the_church_of_St_Nicholas_in_Mramorec.jpg