Wpis z mikrobloga

#diy #elektronika #syntezatory #synthwave #produkcjamuzyki

Czy ktoś z Was zabrał się za złożenie własnego #eurorack a? Znalazłem stronę z dużą ilością prostych projektów, próbuję się za to zabrać. Jak macie jakieś porady na początek z własnego doświadczenia to z chęcią wysłucham.

https://soundbender36.wordpress.com/sommaire-synthetiseur-modulaire-diy/
szczesliwa_patelnia - #diy #elektronika #syntezatory #synthwave #produkcjamuzyki

C...

źródło: comment_15813318670495Sp8ClmnHPv5lbbDbk4.jpg

Pobierz
  • 43
@szczesliwa_patelnia: wszystko zależy od tego ile chcesz wydać, tu jest najtańsza opcja http://nozoid.com/diy-eurorack-power-supply/. Trochę droższa to uZeus albo MeanWell RT-65b. W opcji super-ekonomicznej nie potrzebujesz busboardów, wystarczą teśmy IDC z wtykami.

W opcji biedackiej nie musisz mieć nawet skrzyni, polegać można na kompaktowej ramce TipTop Happy Ending, a super-januszowej można kupić same szyny i samemu dorobić boczki np, z drewna.

I gdziekolwiek cokolwiek robisz potrzebujesz Cloudsa w jakiejkolwiek wersji, ale najlepiej
@VCO1: Nie zanudzasz, ale za wiele nie rozumiem : D Spoko, przede mną sporo googlowania, wypada zacząć do zasilania. Skrzynię i fronty myślałem złożyć ze starych obudów od PCtów, ta blacha powinna być ok - czy polecasz jakiś inny materiał?

I tak, całość ma być biedacko-po-kosztach
@szczesliwa_patelnia: to nie do końca jest kwestia wyboru jeśli będziesz mieć busboard. On musi mie 16 pinowe gniazda. Teraz większość modułów ma gniazda 10 pinowe, tylko tasiemki mają 16 na 10. Po lewej częśc do modułu a po prawej do busboarda.

Natomiast jeśli chcesz robić trick o którym pisałem z wtykami na taśmie to wszystko zależy od tego jakich modułów będziesz uzywać. Jeśli trafi się moduł, który będzie potrzebował 5V będziesz
VCO1 - @szczesliwa_patelnia: to nie do końca jest kwestia wyboru jeśli będziesz mieć ...

źródło: comment_1581336865s34IhoEZaCRtj1wBPXMhXA.jpg

Pobierz
@szczesliwa_patelnia: taniej samemu, kupujesz parę metrów taśmy i wtyki. Tylko pamiętaj o polaryzacji i o tym, żeby wypustka była z odpowiedniej strony bo można upalić moduł.

Nie widziałem jeszcze modułu na 3 piny :D Standard jest 10 lub 16
@VCO1: Zamawiasz z PL, jakiś sklep polecisz z dobrymi cenami? Ja zwykle z Ali, ale tym razem wolałbym szybciej to złożyć.

Odnośnie samych modułów - wspomniałeś o Supercell Clouds. Kupujesz gotowe moduły czy polecisz jakąś stronę ze schematami? Co prócz tego na początek? Ze 2 oscylatory, co jeszcze?
@szczesliwa_patelnia: na allegro są tanie taśmy i gniazda, najlepiej wziąć z jednego sklepu. Poza tym powinny być w większości sklepów elektronicznych, to powszechne rzeczy.

Co do modułów - zależy co chcesz robić, możesz zrobić zwykły substraktywny analog lub cyfrę, może być synth typu sample-based/granular i każda kombinacja powyższych. Fajnym oscylatorem jest Braids. Dziwne strunowe rzeczy to Rings. Jeśli oscylatory to pewnie też filtr - doepfery chodzą na OLX w okolicach 2
@VCO1: No chciałbym się samemu pobawić w lutowanie, raczej jak mówisz - z w miarę popularnych komponentów niż kupowanie modułów po 100-300 ojro, bo w zależności jakie, ale pewnie wiele taniej nie chodzą.

Analog mnie kręci bardzo, ale domieszka cyfry by mi nie przeszkadzała. Przejrzę jeszcze ten blog który podsyłałem w pierwszym poście, może sam dojdę do tego co na początek złożyć .
@szczesliwa_patelnia: jeśli samemu to zestawy DIY z Thonk i TME są Twoimi przyjaciółmi.
Jeśli kompletnie od podstaw to schematów są tony, np. Befaco udostępnia schematy swoich modułów. Tak samo Synthrotek. Ale też całe mnóstwo innych.

Jakieś proste analogowe schematy na początek ma Look Mom No Computer