Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (23)

 • avatar

  opis odnośnika"Dziś SpaceX podejmie kolejną próbę wysłania 2 astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. I znów będziemy mieli szansę na zobaczenie załogowego Dragona z ludźmi na pokładzie na polskim niebie
  Tym razem natychmiastowe "okno" startowe wypada o21:22. To wtedy rakieta Falcon 9 musi ruszyć z platformy startowej na Florydzie, aby zsynchronizować orbitę Dragona z ISS. Dziś pogoda również jest niepewna i szanse na start wynoszą 50%. Sekwencja działań jest identyczna jak w środę, więc zobaczymy te same punkty "programu", ale też przeżyjemy te same emocje :)
  Odnośnie pogody pamiętajcie, że to nie Dragon jest taki delikatny. Tu chodzi o coś innego. W okolicy nie może być burz, aby pioruny nie uszkodziły elektryki. Nie może być też chmur cumulus, aby nie doszło do oblodzeń i rozszczelnień podczas lotu (por. katastrofa promu Challenger w 1986r.). Ale przede wszystkim pogoda na oceanie (praktycznie aż do wybrzeży Irlandii!) musi być dobra, aby ekipy ratunkowe mogły bez problemu wydostać astronautów z dryfującego Dragona w razie awarii pod czas lotu i ucieczki kapsuły od rakiety.
  Transmisja z Florydy zacznie się po godzinie 17:00 czasu PL i będzie można ją obejrzeć np. na kanale NASA, Everyday Astronaut, czy SpaceX (jeszcze nie ma linka)

  https://www.youtube.com/watch?v=pMsvr55cTZ0
  https://www.youtube.com/watch?v=21X5lGlDOfg
  https://www.youtube.com/watch?v=cXX6jgeP-5I

  A jak zobaczyć Dragona z Polski? 20 minut po starcie kapsuła pojawi się na naszym niebie. Tym razem będzie ją widać nie tak jak ostatnio przez chwilę ledwo nad horyzontem, ale lecącą przez całe południowo-zachodnie niebo! O 21:45 Dragon pojawi się nisko dokładnie nad zachodnim horyzontem i będzie przemieszczał się po południowo-zachodnim niebie w stronę kierunku wschodniego ("poziomo" w lewo, lekko się wznosząc). Dokładnie nad południową częścią nieba wejdzie w cień Ziemi o 21:48. Podczas przelotu osiągnie wysokość nawet 20 stopni, patrząc z południowej Polski :) Im wyżej na północ jesteście, tym bliżej południowego horyzontu będzie leciał Dragon, ale powinien wciąż być zauważalny.
  A chwilę wcześniej przeleci tamtędy ISS, między 21:33 a 21:43. W momencie, gdy stacja będzie wchodzić w cień Ziemi na połodniowo-wschodnim niebie, znad zachodniego horyzontu wzleci Crew Dragon ..."
  info za fb Amatorzy Nocnego Nieba

  Wołam osoby plusujące i komentujące poprzedni wpis https://www.wykop.pl/wpis/49689421/moi-drodzy-dzis-dojdzie-do-historycznego-niezwykle/

  EDIT coś mi nie chce wołać z mirkolisty

  #ciekawostki #kosmos #spacex #rakiety
  pokaż całość

  odpowiedzi (86)

 • avatar

  USA: wysłanie ludzi w kosmos rakietą to żaden problem
  Wrocław: nie da się zrobić tak, żeby tramwaj nie wypadał z torów
  #wroclaw #mpkwroclaw #spacex

  odpowiedzi (21)