Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • avatar

  Chciałabym poruszyć dzisiaj kwestię zapisu liczebników, między innymi porządkowych, ponieważ wiele osób upiera się przy niepoprawnej pisowni.

  Do rzeczy - liczebniki porządkowe (na przykład piąty, osiemnaste) powinniśmy zapisywać słownie, jako cyfrę z kropką lub bez, jeżeli z kontekstu wynika funkcja naszego liczebnika. Przy zapisie dat stawianie kropki jest wręcz niewskazane. Błędny jest zapis typu 3-ego maja, 1-ci etc. Wyjątkiem są zapisy matematyczne typu n-ty (wyraz). Co ciekawe, ten zapis był popularny przed wojną, ale go na długo zaniechano. Nie wiadomo, czemu dużo młodych osób go teraz używa.

  Przykłady
  Poprawnie: 1. na mecie.
  Błędnie: 1-szy na mecie.

  Poprawnie: 17 grudnia.
  Błędnie: 17-ego grudnia.

  Poprawnie: 13. ci to oddam!
  Błędnie: 13-ego ci to oddam!

  Istnieje też zapis cyfrowo-słowny, ale w przypadkach typu 2-tonowy, 14-cyfrowy, 3-letni.

  Innymi problematycznymi złożeniami są twory typu dwuipółletni, czterotonowy, jedenastokrotny. Pamiętajcie, by zapisywać je łącznie!

  Jeżeli chcesz widzieć więcej tego typu wpisów, zaobserwuj mnie lub tag #polskizmeivels. W komentarzu znajduje się też spamlista, jeżeli chcesz otrzymywać ode mnie powiadomienia.

  #uczsiezwykopem #polski #jezykpolski #gruparatowaniapoziomu
  pokaż całość

  odpowiedzi (65)

 • odpowiedzi (17)

 • avatar

  Jakby ktoś był ciekaw jak bardzo Siechnice zanieczyszczają światłem nocne niebo to służę mapką zanieczyszczenia światłem z 2019 roku, jak widać moc tego światła jest większa niż całe centrum Wrocławia xD 40 hektarów pomidorów świeci jak 200 hektarów ścisłego (xD) centrum Wrocławia
  Ciekawostka 2 - Czesi byli mocno wkurzeni że fabryka w Bogatynii (emitująca 4 razy mniej światła niż ta w Siechnicach) im oświetlała niebo i w efekcie protestów Citronex zamontował dodatkowe rolety + zmniejszył czas naświetlania o 40% xD Także tak, tylko my dajemy sobie pluć w twarz firmie, inne kraje się na takie coś nie godzą ¯\_(ツ)_/¯ No ale smaczne pomodorki cały rok! Nie mówię że to źle że taka fabryka istnieje, niech tylko przestrzega jakichś standardów, bo emitują tak dużo światła, że przydałoby się zmusić prawnie do montowania lepszego systemu żaluzji czy innych pierdów, które ograniczyłyby jasność.

  pokaż spoiler a i tak od siebie dodam, że te pomidory smakują jak woda, ale to chyba wszyscy wiedzą xD

  #wroclaw #siechnice
  pokaż całość

  odpowiedzi (51)