•  

Co myślicie o Aniserowiczu? Moim zdaniem to trochę rak yt, może parę razy dowiedziałem się czegoś mądrego od niego w zakresie pracy zdalnej i umiejętności miękkich, ale ten koleś uważa że matematyka jest zbędna programiście, a jak mu walnęło errorem chyba w IDE do C# (ale może csharpowcy tak mają) to ogłosił wypalenie zawodowe XD

#programowanie

źródło: youtu.be

•  

@zelaznymezczyzna11: masz racje - to jest rak i obstawiam że wiekszość programistów na wykop będzie miała takie zdanie - jedynie co umie dobrze to wstrzelić się w odpowiednim czasie z odpowiednim contentem cisnąć kase z ludzi którzy mu uwierzyli.

•  

@zelaznymezczyzna11: rak w chuj, kiedyś obejrzałem parę jego filmików - 15% treści, 85% pierdolenia o dupie maryny

•  

@zelaznymezczyzna11: rak kompletny, ale jednak ludzie kupują książke o gicie za 500zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@zelaznymezczyzna11 co wykorzystałeś z matematyki w pracy?

•  

@vito199: np. wiedzę jak działa funkcja wykładnicza jak pisałem backoff przy wołaniu jednej usługi która mogła zwracać status throttled :) ale to na juniorku jeszcze było więc dużo przede mną.

No i nie patrz tylko pod kątem Polski gdzie sam outsourcing praktycznie.

•  

@zelaznymezczyzna11: Swoją drogą to jest mega dziwne, że typ pracuje kilkanaście lat w zawodzie i nigdy nie przydała mu się matematyka na wyższym poziomie niż "dwa plus dwa". Wychodzi że klepie jedno i to samo od lat i w żaden sposób się nie rozwija, bo praktycznie każda specjalistyczna dziedzina poza "zrób mi CRUDa" jakiejś bardziej zaawansowanej matematyki wymaga. Ciekawe tylko dlaczego taki człowiek uważa że ma mentalność na vloga, ale nie znam go więc nie ocenię na podstawie jednego filmiku.

Z drugiej strony trochę racji ma. Mówienie że jak ktoś nie ogarnia matmy to jest dupa a nie programista to zdrowy beton. Jeżeli ktoś patologicznie nie ogarnia matematyki w dowolnej formie mimo szczerych starań, to faktycznie szansa na to że zostanie dobrym programistą jest niska, bo jedno i drugie to w jakiejś mierze rozumienie abstrakcyjnych systemów formalnych, ale patrząc jaką katastrofą jest uczenie matematyki w szkołach nie zdziwiłbym się zupełnie, gdyby ktoś mający kiepskie oceny i niewiele wyniesionej wiedzy został świetnym programistą.

•  

@zelaznymezczyzna11:
      Jak wszyscy twórcy "kątętu", strasznie leje wodę.

A z "wyższą matematyką" to chyba specyfika branży dla której programujesz. Wydaje mi się że potrzebują tego głownie "niskopoziomowcy", tam gdzie jest potrzebna super wydajność, albo już bardziej "dejta sajentis".
      Może można fajnie i szybko rozwiązać niektóre problemy z pomocą wiedzy matematycznej, ale to i tak trzeba schować za interfejsem ( ͡º ͜ʖ͡º)

•  

np. wiedzę jak działa funkcja wykładnicza

@zelaznymezczyzna11: Jemu chyba chodziło o faktyczne użwanie matematyki ze studiów, nie czy uważałeś w liceum na majzie.

+: Sewoo
    •  

@Wap30

bo praktycznie każda specjalistyczna dziedzina poza "zrób mi CRUDa" jakiejś bardziej zaawansowanej matematyki wymaga. Ciekawe tylko dlaczego taki człowiek uważa że ma mentalność na vloga, ale nie znam go więc nie ocenię na podstawie jednego filmiku.

z jaką taką dziedziną mocno związaną z programowaniem miałeś kontakt?

•  

Bardziej niż brak biegłości w matmie boli brak znajomości CS / obsługi kąkutera / security itd

•  

@ZaoSan: Generalnie jestem webdevem, a tutaj ma myśli mam gamedev (którym zajmuję się hobbystycznie) czy dziedziny bardziej w stronę statystyki jak machine learning. Szczerze to w samym webdevie spotykałem się z elementami wymagającymi podstaw geometrii, bardziej zaawansowanej matematyki czy funkcji trygonometrycznych (choćby przy własnoręcznej implementacji zaawansowanych wykresów na d3)

•  

no to matma na poziomie szkoły średniej, a my tu o wyższej xD

no i oczywiście game dev, gdzie większość klepie pewnie skrypty w lua, a 1 na 100 coś tam klepie w engine i może potrzebuje matmy, czy nie? czy jest inaczej?

jestem ciekawy ile matmy ponad podstawy ze szkoły średniej używa taki compiler engineer, który pewnie na wykopie byłby traktowany jak bóg CS

•  

@zelaznymezczyzna11: nie oglądam, nie oceniam, nie mój kontent. Niech sobie zgarnia miliony zł whatever

•  

@zelaznymezczyzna11:
      Nie wiem jakim cudem ten człowiek w ogole jest uznawany w środowisku za kompetentnego - czasem trudno mi uwierzyć ze on jest programista xD. Nie dałem rady obejrzeć w całości ani jednego filmu. Ten koleś chyba minął się z powołaniem - powinien zostać jakimś kołczem czy innym sprzedawcą bajek (właściwie to z tego co mówi to nim jest xD, więc dla mnie okej).

•  

@zelaznymezczyzna11: jako charpowiec, mogę stwierdzić, że jak mi wywali błąd w IDE, to jestem happy, bo mogę dojść w moment, gdzie skopałem. A z tego co wiem to rzucił klepanie, bo padła Azure, a ten zamiast poczekać, to coś tam próbował, ogólnie XD. Pzdr

•  

@ZaoSan: No o wyższej raczej w sensie wyższej od 2+2, bo o takiej wspomina kolega z filmiku. Natomiast nawet w gamedevie przydają się elementy faktycznej wyższej matematyki jak kwaterniony do rozumienia podstawowych transformacji obiektów w przestrzeni trójwymiarowej, przestrzenie metryczne do choćby liczenia głupiej odległości na gridzie czy macierze. W takim uczeniu maszynowym to już w ogóle wchodzi zaawansowana statystyka matematyczna, od np. twierdzenia Bayesa zaczynając a kończąc na surowych hardkorach. Wiadomo, nie każdy musi to umieć czy nawet ma z tym styczność, ale jak jest programistą w okolicy danej dziedziny to szansa na to że prędzej czy później będzie miał jest wysoka (no chyba, że ktoś się uprze żeby tylko klepać skrypty w Lua całe życie i nic więcej).

Oczywiście, że nie trzeba mieć do tego dyplomu a nauczyć się może tego każdy ogarnięty człowiek, ale fakt pozostaje, że jak ktoś matmy nie jest w stanie ogarnąć to się w tych tematach po prostu nie podoła. A dobry compiler engineer to nie tylko na wykopie ale pewnie wszędzie by uchodził za boga CS, i zresztą prawdopodobnie nim jest ( ͡° ͜ʖ ͡°)