•  

  Francuski plakat prezentujący flagi i mundury różnych armii biorących udział w I wojnie światowej.

  #starszezwoje - blog ze starymi grafikami, miedziorytami, rysunkami z muzeów oraz fotografiami

  #historia #ciekawostkihistoryczne #militaria #wojna #iwojnaswiatowa #myrmekochoria

  źródło: 1.jpg

  •  

   @myrmekochoria: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Cfn5LRFZ4Gzo4gWs.jpg

  •  

   @PanHeniek45: Można podsumować to w ten sposób: Francja - Wciąż mamy silny beton w wojsku.

  •  

   @PanHeniek45: bardzo szybko zrezygnowali z tego munduru. Juz w 15' wprowadzili czarne spodnie i szare bluzy i czapki.

  •  

   @RM_PL: Tak xD Ktoś tam twierdził, że samoloty to zbędna zabawka

   @Flashbong: Po tym jak Niemcy schowani skosili pół armii z karabinów maszynowych bo Francuzów było widać jak na dłoni ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @PanHeniek45: Jest takie powiedzenie, że generałowie zawsze przygotowują się na poprzednią wojnę xD. Do tego jak beton ma się za dobrze to chyba zawsze musi coś pierdyknąć żeby w końcu wychylili te swoje oczka zza biurka i ruszyli mózgownicą by coś zmienić. Za II wojny tak było np. w USA z M1 Garandem, gdzie właśnie beton uparcie trzymał się karabinu czterotaktowego albo w Wielkiej Brytanii nie produkowali pistoletów maszynowych na początku wojny xD

  •  

   Jest takie powiedzenie, że generałowie zawsze przygotowują się na poprzednią wojnę

   @RM_PL: Genialne! Muszę to zapamiętać!

   Szkoda tylko, że ludzie bez sensu giną.

  •  

   @PanHeniek45: Dość znane powiedzenie i niestety w 99% prawdziwe.
   A wojna to niestety po prostu piekło na ziemi. Całkowite załamanie się moralności ludzkiej kiedy w ramach jakiejś ideologii czy interesów posyłasz ludzi by zabijali się nawzajem. I najstraszniejsze jest to, że ci ludzie strzelający do siebie pewnie poszliby razem na piwo gdyby nie było wojny. Oczywiście generalizuję, ale jakim skurw... trzeba być by dążyć do wojny w której poślesz ludzi w kwiecie wieku praktycznie na śmierć?

  •  

   @RM_PL: Podpisuje się rękami i nogami.
   Rozejm Bożonarodzeniowy podczas I WŚ pokazuje, że ludzie z gruntu nie chcą się tak o zabijać. Cóż. Mimo mojego uwielbienia do wojska wolę jednak pacyfistyczne podejście do świata.
   A jak chcą walczyć, to niech giną Ci co tą wojnę wywołali. Jako pierwsi, przodownicy szturmu.

  •  

   @PanHeniek45: Ja też jestem pacyfistą, ale pacyfistą-realistą. Musimy mieć silne wojsko oraz nasi rodacy powinni umieć walczyć. Pacyfizm to nurt utopijny (coś jak realny komunizm), który by działał tylko kiedy wszyscy ludzie na Ziemi byliby w pełni pokojowi, a tak kuźwa nie było, nie jest i nie będzie.
   Jest takie mądre powiedzenie: "Jeżeli nie jesteś zdolny do przemocy, nie jesteś pokojowy tylko nieszkodliwy." Dlatego wkurzają mnie wielcy pacyfiści, którzy pitolą że wojsko jest nam niepotrzebne i za te pieniądze powinniśmy budować szpitale czy fabryki. Tylko co im będzie po tych szpitalach jak przyjdzie obce wojsko i przejmie lub wysadzi to wszystko w diabły?

  •  

   @RM_PL: Chcesz mieć pokój, szykuj się do wojny.
   Silne, wyszkolone wojsko jest gwarantem bezpieczeństwa i paradoksalnie zapewnia pokój - chyba, że ma się wizje podbijania innych ale w naszej sytuacji na szczęście nie. Pacyfizm-realistyczny bardzo mi się podoba to określenie.

   Pacyfizm w formie - Rozwiązujmy konfilkty pokojowo ale jak będzie trzeba to przypierdolę tak, że dupą wyjdą pomysły.

  •  

   @PanHeniek45: "Si vis pacem, para bellum". Nawet Wegecjusz żyjący w IV wieku wiedział jak działa świat.
   Ja właśnie lubię określać siebie jako pacyfista-realista, ponieważ właśnie nie chcę krzywdzenia innych ale kurna też nie można sobie pozwolić na "wybicie sobie zębów", bo może nadejść taki dzień gdzie nawet minimalna wiedza o walce będzie oznaczać życie lub śmierć. A dosłownie wkur...ia mnie podejście odrealnionych "pacyfistów", którzy są święcie przekonani że jak my się rozbroimy to inni zrobią to samo...
   Moim zdaniem właśnie dzięki posiadaniu broni jądrowej nie mamy wojny światowej, ponieważ nikt nie chce atakować by jakieś mocarstwo będące pod ścianą odpaliło głowice by zrobić z ziemi postnuklearne ściernisko, które nikomu już się nie przyda.

  •  

   @RM_PL: Tak! Skrajne odrealnienie jest wręcz szkodliwe dla społeczeństwa. Coś jak wieczne zakazy posiadania broni, restrykcje nawet dla tych co mają legalnie itp. Przestępca nie będzie się tym przejmować. Tak samo inne mocarstwo nie będzie się przejmować, że my kochamy kwiatki i nie chcemy walczyć. Nu, nu.

   Moim zdaniem właśnie dzięki posiadaniu broni jądrowej nie mamy wojny światowej, ponieważ nikt nie chce atakować by jakieś mocarstwo będące pod ścianą odpaliło głowice by zrobić z ziemi postnuklearne ściernisko, które nikomu już się nie przyda.

   @RM_PL: Coś takiego funkcjonuje od czasów zimnej wojny. MAD - Mutual Assured Destruction czyli Wzajemne Zagwarantowane Zniszczenie

  •  

   @PanHeniek45: Oj tak. W ogóle na szczeblach władzy odrealnienie jest coraz większe. Na przykład ci ludzie myślą, że zabranie legalnej broni uczciwym ludziom spowoduje, że ci źli nie będą mieli broni (i to zawsze jest nagłaśniane po jakiejś masakrze). Ale faktu istnienia czarnego rynku, użycia broni nielegalnej (np. samoczynnej) to już nie dostrzegają.
   Czasem mam wrażenie, że to tylko pretekst by zabrać broń uczciwym ludziom, ponieważ tacy są zazwyczaj niewygodni dla władzy (nie można ich straszyć wojną czy terroryzmem, mają zacięcie by męczyć się z pozwoleniami i gdyby władza coś naprawdę przeskrobała - policja z tarczami ich nie zatrzyma).
   A i owszem. Dlatego właśnie strach przed MAD powoduje, że od końca drugiej wojny światowej nie mamy trzeciej.

  •  

   @PanHeniek45: duże uogólnienie, dostali w pizdeczkę z wielu powodów - bynajmniej z powodu umundurowania, duma generalicji była prawdopodobnie najbardziej kluczowa.

   @RM_PL: nie zgodzę się, to nie jest tak że generałowie przygotowują się na poprzednią wojnę - a ona wygląda inaczej bo tak wyszło.
   To beton, dodatkowo zbrojony cywilami którzy myślą ze maja pojęcie o walce powoduje takie ofiary. Historia wojskowości jasno wskazuję że samodzielne zgrupowania armii (zdolne do podejmowania dowolnych decyzji w polu) miały zawsze największą skuteczność.

  •  

   @RM_PL: To jest raczej celowe działanie a nie krótkowzroczność i ogólny debilizmy. Rozbrojone społeczeństwo nie będzie tak chętnie stawiać oporu siłom rządowym.

   pokaż spoiler Hm.. w sumie potwierdziłem to co napisałeś, także ten :D


   Teraz wojny prowadzi się z pustynnymi cyganami bo się to opłaca

   @Flashbong: Nie chcę się wypowiadać bo I WŚ nie znam zbyt dobrze.

  •  

   @Flashbong: Francja (z ich osławioną Linią Maginota) jest chyba oczywistym przykładem jak miała wyglądać następna wojna według ich generałów. Dlatego blitzkrieg tak ich załatwił.
   Moim zdaniem kwestia skuteczności zgrupowań samodzielnych jest związana z tym, że dowódcy są stricte na miejscu gdzie szybko i aktywnie dostosowują taktykę. Do tego zazwyczaj łączyło się to z lepszą znajomością możliwości swoich wojsk jak i terenu działań (co jest zresztą poruszone w "Sztuce Wojny").

   @PanHeniek45: Tego się właśnie obawiam. To samo zresztą zrobili komuniści z naszym krajem. Nie dość, że rozbroili nasze społeczeństwo to do tego wmówili ludziom frazesy typu: "tylko zły człowiek ma broń". Zresztą znam to z autopsji, gdzie na wieść o tym że mam broń moja babcia spytała mnie czy chcę zostać bandytą...

   Obecne konflikty to zazwyczaj konflikty zastępcze lub/i związane z podporządkowaniem sobie kraju, a co za tym idzie - jego zasobów strategicznych

  •  

   @RM_PL: No dla państwa już jesteś bandytą. Ale faktycznie, to takie bardzo komunistyczne było rozbrajanie społeczeństwa a jarzmo tego będziemy jeszcze długo nosić.

   No teraz masz wojny asymetryczne, wpływy i tak dalej. Oby konflikty z dala od nas.

   +: RM_PL
  •  

   @RM_PL: masz całkowita rację w kwestii pozostawienia decyzji dowódcom, sam miałem poruszyć słowa Sun Tzu.

   Jednak absolutnie nie zgadzam się w kwestii Linii Maginota. To bardzo często powielany mit, zadaniem Linii Maginota było wymuszenie ataku przez Benelux, co zresztą się udało - tyle że w innym rejonie niż przewidywano.

  •  

   @PanHeniek45: No tak. Zresztą nawet jak składasz wniosek o pozwolenie to pierwsze co Tobie przychodzi to zawiadomienie o rozpoczęciu postępowania dowodowego (czyli na początku dla Policji jesteś przestępcą). Ale to jeszcze można przeboleć bo i tak to nie ma znaczenia jeśli nic się nie przeskrobało. Ale gorsze jest właśnie podejście społeczeństwa i chyba trzeba to będzie przeczekać aż (niestety zabrzmi brutalnie) tamto pokolenie po prostu wymrze, chyba że wcześniej zindoktrynują obecne pokolenia tym pacyfistycznym bełkotem.

   @Flashbong: A to ciekawe. Sądziłem, że właśnie Linia Maginota (wraz z np. fortyfikacjami Vaubana) była po prostu rozwinięciem obecnej doktryny francuskiej, która wciąż zakładała wojnę obronno-pozycyjną. Ale nawet zakładając, że jej zadaniem była zmiana kierunku ataku to raczej nie popisali się skutecznością skoro nawet na tak dość wąskiej granicy Niemcom udało się znaleźć miejsce które Francuzi nie przewidzieli.

  •  

   Zresztą nawet jak składasz wniosek o pozwolenie to pierwsze co Tobie przychodzi to zawiadomienie o rozpoczęciu postępowania dowodowego (czyli na początku dla Policji jesteś przestępcą)

   @RM_PL: xDDD Ja pierdole, jaka patologia xD

   Cóż... pewna część musi wymrzeć bo inaczej nic się nie zmieni. Komuniści, skrajni pacyfiści i tak dalej ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @PanHeniek45: Ja się właśnie boję, że te ideologie pozostaną w łatwym do omamienia społeczeństwie :/

  •  

   @myrmekochoria: Rosja ma IMHO najładniejszy.

  •  

   @RM_PL: Brak niestety sensownej alternatywy. Wiadomo, wszyscy kurwy i złodzieje. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @PanHeniek45: Moim zdaniem to wszystko leży w podejściu do ludzi. Lewicowe postulaty pasują takiemu typowemu zjadaczowi chleba, który nie ma chęci lub czasu by zastanowić się nad kwestiami politycznymi w szerszym zakresie niż to co go bezpośrednio dotyczy. Dlatego hasełka typu "Zagłosuj na nas to Ci damy pieniądze!" (tia, państwo Ci da...) łatwo są podłapywane. A to, że później te "pinćsetplusy" wymuszą podwyższenie podatków i wywołają inflację to już nie przewidzi.
   Z drugiej strony ta ultraprawica działa zbyt radykalnie moim zdaniem (jak wszystko co jest skrajne), dlatego albo sami albo w mediach stają się totalnymi oszołomami i nikt nie chce ich słuchać.

   +: CimBor
  •  

   @RM_PL:

   miejsce które Francuzi nie przewidzieli.

   I o zgrozo były to Ardeny, cóż generalnie to nawet sami Niemcy nie bardzo wierzyli że ten manewr wypali, więc nawet się Francuzom nie dziwię w tym miejscu.

  •  

   @RandomowyMetal: Widać Ardeny aż tak się Niemcom spodobały, że atakowali stamtąd dwa razy ;).
   Moim zdaniem głównym powodem porażki Francji była ich niechęć do walki wywołana traumą pierwszej wojny. Dlatego tak starali się obwarowywać jednocześnie zamykając się na nowe taktyki walki.
   Zresztą bodajże u Wołoszańskiego były wspomnienia francuskiego obrońcy właśnie z tamtego frontu. Opowiadał, że jak Niemcy wysadzili ich jakieś umocnienie gdzie zginęło kilku ludzi to reszcie mocno spadły morale. Widać, jak bardzo chciało im się walczyć o ojczyznę.

  •  

   @RM_PL:

   Moim zdaniem głównym powodem porażki Francji była ich niechęć do walki wywołana traumą pierwszej wojny.

   Też. Acz przestarzała doktryna i przeświadczenie o potędze Niemiec też swoje zrobiły.
   Prawda jest taka że Francuskie i Brytyjskie czołgi były lepsze od ówczesnenych Niemieckich ale było ich za mało. Francuzi ciągle wierzyli że Czołg powinien być używany jak w pierwszej wojnie.

   Co zaś o szwabskiej potędze.
   Wbrew popularnemu mitowi, Francuzi ruszyli do ataku, ba przez kilka dni cześć regionu saary było przez Francuzów okupowane, niestety wieści z Polski utwierdziły dowódców Francuskich że Niemcy są na chwilę obecną nie do ruszenia.
   Oczywiście nie można twierdzić że ewentualna dalsza ofensywa "zdusiła by wojnę w zarodku" (Pomijając oczywiście fakt że już przy Czechosłowacji była okazja) acz gdyby brytole się dołączyły to kto wie.
   I na kto wie skończę, gdybaninę "co by było gdyby" wolę zostawić modderom od hoia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: RM_PL
  •  

   @RandomowyMetal: A i owszem. Wiadomo, że w kwestii wojennej jakość powinna iść w parze z ilością. Mimo co wciąż mam naszym "sojusznikom" za złe jak nas potraktowali na początku wojny, w jej trakcie i na koniec.

   Co do ostatniego akapitu to masz rację ;). Łatwo sobie ot tak gdybać z fotela, kiedy ma się wiedzę która w tamtych czasach była ścisłą tajemnicą wojskową. Historii już nie zmienimy, ale musimy o nią dbać (by nie było przekłamań) oraz brać z niej naukę. A modderom z HOIa życzę owocnej pracy (nadal średnio umiem w tą grę ale co mi tam xD).

  •  

   @RM_PL:

   początku wojny, w jej trakcie i na koniec

   No podziękowania były paskudne, to nie ma co nawet dyskutować.
   Początek i środek IMO to kwestia dyskusyjna, Francuzi dupę ruszyli, z marnym skutkiem ale ruszyli, brytole zobowiązały się tylko do wsparcia powietrznego, a sami też daliśmy dupy, Beck deklarował że Polska utrzyma zdolność operacyjną przynajmniej trzy miechy, a już 10 września Warszawa była zagrożona.

   Zaś "środek" wojny to już tak rozlazły temat że aż mi się nie chce teraz tego analizować. Sorry XD

   Generalnie to tylu ludzi tyle opinii i na tym już skończę.

   A modderom z HOIa życzę owocnej pracy (nadal średnio umiem w tą grę ale co mi tam xD).

   Ja też nie XD ale na Last Days of Europe czekam jak na święta za gównika XDD

  •  

   @RandomowyMetal: Nasza obrona polegała właśnie na wycofywaniu się w oczekiwaniu na atak Aliantów na Niemcy, zwłaszcza że przecież byliśmy krajem który dopiero niedawno się wyzwolił. Do tego nasi nie sądzili, że ruscy wbiją nam nóż w plecy ;/
   Wiadomo, że co człowiek to opinia i moim zdaniem to chyba właśnie dobrze, ponieważ oznacza to że nie łyka bezkrytycznie informacji (oczywiście zakładając chociażby minimum retoryki).

   Co do HOIa to obecnie gram w "Equestria at War", gdzie jako dobry podmieniec tłukę faszystowskie gryfy, ale idzie mi nieco opornie xD

  •  

   @RM_PL:

   Nasza obrona polegała właśnie na wycofywaniu się w oczekiwaniu na atak Aliantów na Niemcy,

   Też prawda, ustawienie wojsk miało charakter "polityczny" nie chciano oddawać terenu bez walki.

   oczywiście zakładając chociażby minimum retoryki).

   Święte słowa.

   Equestria at War", gdzie jako dobry podmieniec tłukę faszystowskie gryfy, ale idzie mi nieco opornie xD

   Ty kucyku jeden XD chociaż faktycznie słyszałem że to cholernie rozbudowany mod, czekaj co faszystowskie gryfy?? A to nie kucyki przypadkiem nie były faszolskie? (te z tego czarnego bloba na "zachodzie" XDDDDDD)

   +: RM_PL
  •  

   @RandomowyMetal: Cóż. Utrzymywanie wojsk wroga i swoich w jakimś porządku by sojusznicy mogli zaatakować. Takie były założenia naszego paktu obronnego i w sumie chyba jedyne rozsądne wyjście żeby nie tracić ludzi. Ale niestety - życie :/

   Mam Lunę w avatarze, więc ciężko żebym nie był broniaczem xD. I ten mod jest naprawdę spory :P.
   Ogólnie poniacze w tym modzie mają ustrój "harmonię" (czyli taka monarchia jak w serialu), ale moderzy dodali też osobny Staliongrad czyli małe państewko komunistyczne xD. Państwa gryfów głównie są faszystkoskie (tam na dzień dobry się tłuką między sobą) i ogólnie na ich kontynencie jest jeden wielki pierdzielnik :P
   Co do tego bloba na zachodzie to właśnie podmieńce pod rządami Chrysalis (ustrój faszystowski i ona jest głównym złym na kontynencie koniowatych), ale można zrobić przewrót Thoraxa (jako ten dobry) by wywołać wojnę domową i się jej pozbyć ;)

  •  

   @RM_PL:
   Jezu... Dobrze że oglądałem serię Pravusa z tego moda, przynajmniej wiem o czym mowa XDD

   Mam Lunę w avatarze
   O kurna faktycznie, ty nawet nie zwróciłem uwagi.

   +: RM_PL
  •  

   @RandomowyMetal: Tu są małe avki to ciężko czasem coś dojrzeć, także spoko xD
   Ja obczaiłem tego moda jak trafiłem na filmik Kałacha który grał Equestrią ale zmienioną w Lunar Empire ;-)

  •  

   @PanHeniek45: Na pierwszej linii frontu powinni zawsze stać politycy.

   +: Sunivia
  •  

   @PanHeniek45 nie chcę wywoływać paniki, ale ( ͡º ͜ʖ͡º)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1581625331199.jpg

  •  

   @Vegetan: No czysto teoretycznie wtedy Polski nie było ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: RM_PL