•  

  1 milion sekund to 11 dni. 1 miliard sekund to 33 lata. Dla wielu osób słowa miliard i milion brzmią dość podobnie i ciężko im wyobrazić sobie, o jak duże pieniądze wyrażone tymi liczbami chodzi. Jak na przytoczonym przykładzie widać, różnica jest niebagatelna. Przeliczmy to może na mieszkania. Średnia cena mieszkania w Polsce to obecnie około 380 914 zł (dane z otodom, w sumie to bardziej mediana), za miliard złotych, takich mieszkań kupić można 2625, za milion 2,62. Dlaczego o tym mówię? No chyba się domyślacie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  #oswiadczenie #polska #pieniadze #gospodarka

  •  

   @pogop: High quality content zasługujący na mojego plusa

  •  

   @pogop: Ludzie najczęściej wiedzą ile to jest 3-4 tysiące złotych, milion to astronomiczna kwota, miliard tak samo, nie operujemy tym w naszym budżecie czy w jakikolwiek inny sposób, dlatego jest to dla nas nieważne.

  •  

   @pogop: milion zł to 370 370 pereł chmielowych, a miliard to 370 370 tys. pereł chmielowych

  •  

   @pogop: w jeden miliard sekund Jezus zbawił ludzkość, a Aleksander podbił większość znanego świata :)
   Ja piłem w Spale i spałem w Pile i to w zasadzie tyle

  •  

   @pogop: wychodzi na to że gdybym od urodzenia odkładał co sekundę złotówkę do skarbonki to dzisiaj miałbym miliard ( ಠ_ಠ) mogłem być bogaty

  •  

   Dla wielu osób słowa miliard i milion brzmią dość podobnie i ciężko im wyobrazić sobie, o jak duże pieniądze wyrażone tymi liczbami chodzi.

   @pogop: Do czego zmierza ten wpis? Jak ktoś nie odróżnia miliona od miliarda to równie dobrze widząc 10000 zł i 100000 zł nie musi liczyć zer, bo i tak ta druga kwota nigdy nie zawita u niego na koncie.

  •  

   @Testobiron: To nie jest kwestia odróżniania, tylko zdawania sobie sprawy z przepaści między jedną, a drugą liczbą

  •  

   @awakening88: Przepaść pomiędzy milionem a miliardem jest taka sama jak pomiędzy złotówką a tysiakiem, albo jak pomiędzy groszem a dyszką. Tyle że w jednym porównaniu przeliczymy to na kupowanie lizaków, a w drugim mieszkań, ale to do niczego nie prowadzi i nic nie zmienia w przypadku porównywaniu liczb.
   Chodzi mi o to, że ten wpis to takie masło maślane, bo równie dobrze można porównać bilion do miliarda i wystarczy sobie tylko przesunąć przecinek w ilości mieszkań o kolejne 3 pozycje.

  •  

   @pogop: przeliczysz to na 100 milonów lat pszczoly w bursztynie?

  •  

   @pogop: Najłatwiej imo wyobrazić sobie po prostu tak: miliard to tysiąc milionów. Złotówka ma się do tysiąca tak jak milion do miliarda.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   @Testobiron: tak dużo napisałeś, a i tak same głupoty ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Przepaść pomiędzy milionem a miliardem jest taka sama jak pomiędzy złotówką a tysiakiem

   Otóż nie. Między tysiakiem, a złotówką jest "przepaść" 999 złotych, natomiast pomiędzy miliardem, a milionem to jest "PRZEPAŚĆ" 999 milionów złotych! To iż obie "przepaści" łączy podobna różnica zer nie oznacza, że są one takie same. Wartość pieniądza wyznacza ilość dóbr jakie można za niego kupić, a spłycanie tego do ilości zer zawartych w liczbie go wyznaczającej to głupota. Równie dobrze mógłbyś napisać, że nie ma różnicy pomiędzy milionem, a miliardem polskich złotych i boliwarów wenezuelskich - w końcu ilość zer w liczbach jest taka sama ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Tyle że w jednym porównaniu przeliczymy to na kupowanie lizaków, a w drugim mieszkań, ale to do niczego nie prowadzi i nic nie zmienia w przypadku porównywaniu liczb.

   Właśnie prowadzi do świetnego porównania tych liczb, abyś mógł zauważyć jak wielka różnica jest pomiędzy tymi liczbami!

   pokaż spoiler a ty i tak sprowadziłeś to do porównywania ilości zer xD więc chyba niestety nie zrozumiałeś przekazu ( ͡° ʖ̯ ͡°)


   porównaniu przeliczymy to na kupowanie lizaków, a w drugim mieszkań

   To również niestety spłyca problem, bo mieszkań zakupimy stosunkowo "niewiele". Należy porównywać te same rzeczy. Wyobraź sobie więc górkę usypaną z 999 lizaków oraz górkę z 999 milionów lizaków ( ͡º ͜ʖ͡º) niby zer pomiędzy złotówką i tysiącem, a milionem i miliardem tyle samo, a jednak wydaje mi się, że druga górka będzie sporo większa (✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   @pogop: a jakby to przeliczyć na boiska piłkarskie? Chyba byłoby bardziej obrazowo.

  •  

   @m4kb0l: po liczbie plusów wnoszę, że jest całkiem spoko zobrazowane...

  •  

   @Jednorybek
   Bez przesady. Dużo osób ma kredyt na pół, czy ćwierć miliona, czy nawet na cały. To nie jest abstrakcyjne kwota. Miliard to istotnie co innego.

  •  

   @pogop: jak ty to liczyłeś? Milion sekund to ok. 11,6 dni, miliard sekund to ok. 31,7 lat.
   Aczkolwiek fajny sposób na zobrazowanie komuś dużych liczb, będę stosował.

  •  

   @mainecoompf: a nie sprawdzałem - tę część wpisu bezmyślnie skopiowałem z neta, z mirko sprzed roku notabene. XD a wcześniej to po angielsku po reditach latało.