•  

Wróciłem do domu rodzinnego na weekend i rozmawiam z tatą. Zeszło na temat inflacji.
    Więc mówię że chociażby przez +500 i 13-stki dla emerytów inflacja tak zaczęła galopować.
    Tata oczywiście się nie zgodził, przecież zawsze wszystko drożeje i tak jest wszędzie na świecie, a nie tylko w Polsce ( ͡° ʖ̯ ͡°) TVP naprawdę pierze ludziom mózgi...

#tvpis #polityka

•  

@latko: tato pewnie pamięta lata 80-90-te

+: latko
    •  

@latko: Twój tata ma częściowo rację, inflacja nie wynika z 500 plus i 13stek, to ma marginalny, ale ma wpływ.
      Największy wpływ mają:
      -ceny energii, gwałtowny wzrost
      -wzrost opłaty paliwowej
      -dziesiątki danin, podateczków, opłat dla konkretnych branż (np. wchodząca opłata cukrowa)
      -aparat fiskalnego totalitaryzmu: split payment, JPK, STIR i dziesiątki innych systemów, obciążeń i wymogów, które sprawiają, że musisz zatrudnić ludzi do obsługi tego grajdołu. Na poziomie JDG nie ma to sensu, ale już mikro spółka musi zatrudnić księgowych i specjalistów do tego
      -brak zaufania, urzędnik wszechmocny, sądy partyjne, narracja "zły przedsiębiorca"
      -wzrost płacy minimalnej i koszt PPK

Nakładają się dziesiątki różnych czynników, a nie sprzyja temu spowolnienie w Niemczech.
      Oczywiście, to wszystko wina komuchów z PiS i ich partii władzy - to nie ulega wątpliwości.

•  

@mrymry Dziękuję za merytoryczny komentarz :)
      Jutro zapoznam się z tymi kwestiami bliżej, bo wyszedłem trochę niedoinformowanego głupka ( ͡° ʖ̯ ͡°)

•  

@latko: Największym problemem tych programów jest zwyczajne trwonienie państwowych pieniędzy w konsumpcje, w okresie powszechnego (acz spowalniającego już) wzrostu zamiast wykorzystać je w momencie kryzysu by łagodzić jego skutki, bądź zwyczajnie lepiej je wydać.

Poza tym ich nieodwracalność - zaprzestanie wypłacania tych świadczeń byłoby politycznym strzałem w stopę, teraz pieniądze są ale kiedyś te wszystkie 500+ mogą blokować potrzebne inwestycje.
      No i podatki.