•  

Witam Mireczki z #krwiodawstwo #krew
    Mam pytanie jak to jest z oddawaniem płytek krwi? Bo zawsze oddawałem tylko krew pełną. Od razu na wejściu mówię, że chciałem oddać płytki czy to później? Czy może jest jakiś inny formularz na to? No i jak to się przelicza w końcu na krew pełną?
    Bo znalazłem taką stronę https://krwiodawcy.org/kalkulator-donacji/ ale widzę tutaj różne opcje:
    PŁYTKI KRWI < 500

PŁYTKI KRWI > 500

OSOCZE < 300 + PŁYTKI < 500

OSOCZE > 300 + PŁYTKI > 500
    To nie jest tak jak z krwią pełną, że zawsze pobierają taką samą ilość?

•  

@grzebciu Cześć. Jeśli chodzi o płytki to powiem ci jak to wygląda u nas w Poznaniu. Ja dzwonię z odpowiednim wyprzedzeniem kilka dni czasami, jeśli wiem dokładnie którego dnia pójdę to umawiam się o wiele wcześniej, na konkretny dzień i konkretną z trzech podanych godzin przez personel. U nas jest tak że po prostu są trzy terminy danego dnia żeby przyjść i te płytki oddać. Formularz jest dokładnie taki sam tyle, że po prostu przy rejestracji biorę sobie kwitek, że idę oddać płytki krwi albo jej składniki, a nie krew pełną. A jeśli chodzi o przeliczniki to masz je w regulaminie albo w kalkulatorze. Zobacz na tag #barylkakrwi.
      Składniki krwi mają trochę inny przelicznik jeśli chodzi o pełną i tutaj znowu podam mój przykład. Ja oddaję dużą porcję płytek(>500) plus osocze (<300 ml) i to się liczy jako 650 ml krwi pełnej. Gdybym oddawał więcej niż 300 ml osocza do tej dużej donacji płytek wtedy można przeliczyć jako litr krwi pełnej przy czym nie każde Centrum Krwiodawstwa ma możliwość pobrania wszystkich składników albo wszystkich rodzajów składników krwi.

•  

@Pociongowy:
      ok, dzięki za informację
      to też zadzwonię i się zapytam czy można oddać akurat w tym dniu co mi pasuje, jeśli niestety za późno to tym razem znowu pójdzie krew ( ͡° ͜ʖ ͡°)

•  

@grzebciu pamiętaj że przysługuje dzień wolnego, który jest w pracy pełnopłatny, musisz jedynie zgłosić chęć oddania krwi w danym dniu nie później niż dzień poprzedzający donację. Nie mają prawa Ci zabronić tego więc też celuje w termin, gdzie RCKiK ma lukę.

•  

@Pociongowy: jeżeli oddajesz płytki + osocze i porcja płytek jest duża to przelicza się to na 1000 ml krwi pełnej. Tak samo byłoby gdyby tylko osocze było duże. Ten wiersz w tabelce należy rozumieć jako ,,osocze > 300 lub krwinki > 500", do tego też odnosi się punkt 2 pod tabelką.

•  

@wuochu kurczę.. przyjżę się w takim razie za 2 tyg jak pójdę jak to wygląda. Dzięki za zwrócenie uwagi.