Wpis z mikrobloga

Czy pracodawca może mi odmówić urlopu na żądanie z tego powodu, że mam w tym roku jeszcze za mało przepracowanych dni? Z tego co przeczytałem to urlopy są przyznawane cząstkowo czyli po iluś miesiącach tyle dni urlopu tylko w pierwszym roku pracy, a później na początku roku dostaje się pełną pulę urlopów do wykorzystania. Dodam że byłem w tym roku na urlopie ale nie wykorzystałem pełnej puli na rok, jestem na umowie o pracę, nie na pełnym etacie.

#praca #prawo #urlop
  • 7
@kuzyn97 bo jakbyś się zwolnił, to pracodawca byłby w plecy te pieniądze. Przecież jak się zwalniasz, to też nie dostajesz ekwiwalentu za pełną pulę, tylko te dni już "wypracowane"
@taktoto: https://poradnik.ngo.pl/jakie-sa-zasady-udzielania-urlopow

>Proporcjonalność urlopu ma zastosowanie wyłącznie w pierwszym roku pracy pracownika. Z każdym kolejnym rokiem (nawet przy zmianie pracodawcy) prawo do urlopu nabywa się na początku roku i pracownik może nawet wykorzystać ten urlop od razu.


Pracodawca może się bronić tym, że są plany urlopowe i terminy urlopów się z nim ustala ale urlopy na żądanie się z pracodawcą się nie ustala i ma obowiązek go udzielić o ile obecność
@taktoto ale pracodawca nie może mi mówić kiedy mogę wziąć urlop na żądanie. Może tylko decydować kiedy mogę wziąć zwykły urlop wypoczynkowy. A pełną pulę urlopu dostaję na początku roku. Może się niezgodzić tylko wtedy jak moja obecność w pracy jest niezbędna, a nie dlatego że za mało miesięcy przepracowałem w tym roku. Daj jakiegoś linka gdzie jest napisane, że nie może mi dać użki z tego powodu, ja czegoś takiego nie