Wpis z mikrobloga

#koronawirus #covid19 #zus #gospodarka #polska #pytaniedoeksperta
Warto sobie postawić pytanie, czy w hipotetycznej sytuacji wprowadzenia obszarów kwarantanny w Polsce i zawieszenia funkcjonowania firm nasz ukochany ZUS będzie pobierał składki od firm, których mechanizmy zarobkowe staną w miejscu? Czy wyśle kontrolerów do osób, którym lekarze zalecą pozostanie w domu z powodu ryzyka związanego z zachorowaniem?
To, że mechanizmy medyczne w postaci szpitali i laboratoriów, być może są w stanie ogarnąć sytuację to można postarać się uwierzyć. Ale czy mechanizmy biurokracji nadążą za postępem sytuacji i być może niekorzystnym rozwojem wydarzeń?
Dając wiarę doniesieniom z Chin, wirus mocno sponiewierał ich gospodarkę. Nasza nie jest jakaś szczególnie elastyczna i mechanizmy jakie na nią działają są te same. W sektorze medycznym już są zauważane braki wybranych medykamentów, których komponenty są wytwarzane w ChRL. Dostajemy na razie rykoszetem. A jeśli i w Polsce zaczniemy chorować i produkcja oraz usługi zaczną kuleć?
  • 12
@robertx: @Emigrant1: W sumie to już znalazłem odpowiedź na tej stronie:

https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-skladki-zus-podczas-zawieszenia-dzialalnosci

Czyli jak nie ma przychodów, to teoretycznie można zawiesić działalność, ale wtedy traci się ubezpieczenie zdrowotne na czas zawieszenia. Dlatego trzeba od razu zgłosić się do urzędu pracy jako osoba bezrobotna, bo składkę ZUS opłaca wówczas urząd pracy
@wstreczyciel: @Peter_Mountain: @robertx: Moje pytanie nie było podyktowane niewiedzą ale brakiem wiary w to, że Państwo jest gotowe na taką sytuację, która choć hipotetyczna - może okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny gospodarki. Rezerwa budżetowa, która jest zapisana zostanie zapewne skonsumowana przez mechanizmy ochronne w kontekście walki z wirusem a obywatele i przedsiębiorcy zostaną z gołą dupą.
Zresztą, gdyby przedsiębiorcy masowo zaczęli zawieszać działalności to ZUS by padł pyskiem
Czy wyśle kontrolerów do osób, którym lekarze zalecą pozostanie w domu z powodu ryzyka związanego z zachorowaniem?


@Emigrant1: przedsiębiorcy też mogą wziąć L4 i przez ten czas nie płacić ZUS. Mogą też opłacać składki chorobowe i z tego tytułu dostawać zasiłek w trakcie przebywania na zwolnieniu. Wcale nie trzeba w tym celu zawieszać działalności.

Serio prowadzicie DG i nie wiecie takich rzeczy? :|

https://zus.pox.pl/zus/zasilek-chorobowy-a-dzialalnosc-gospodarcza.htm
@Emigrant1: jakie składki? Napisałeś "lekarze zalecą pozostanie w domu", czyli rozumiem, że lekarz wypisuje L4. Podczas pobytu na takim zwolnieniu nie płacisz składek. Więc nie wiem gdzie jest problem.

Oczywiście sprawa trochę się komplikuje w sytuacji, kiedy masz pracowników na umowę o pracę. Ale zakładam, że oni potrafią na siebie zarabiać nawet kiedy Ty będziesz na zwolnieniu.

Sprawa jeszcze bardziej się komplikuje, kiedy masz (współ)pracowników na zasadach B2B, bo teoretycznie podczas
Chorobowe


@Emigrant1: ale chorobowe opłacasz jak jesteś zdrowy i pracujesz. Serio nie ogarniasz tak podstawowych rzeczy?

poza tym logika i zus są na przeciwległych biegunach - przykład z mediów : LINK


Cherry-picking, który nie ma nic wspólnego z tematem, o którym tutaj dyskutujemy.
Serio prowadzicie DG i nie wiecie takich rzeczy? :|


@sowiq: DG mam od 2006 roku i ani jednego dnia nie spędziłem na chorobowym a wszystko jakoś działało. Papiery, podatki i składki ogarnia mi księgowa z lokalnego biura. Jednym słowem, do tej pory nie miałem potrzeby interesować się tym, co robić w czasach zarazy ¯\_(ツ)_/¯