Wpis z mikrobloga

Właśnie zobaczyłem film niejakiego Krzysztofa Karonia (który, według mojej wiedzy, wielokrotnie przedstawiał się jako dyletant) na temat książki dr hab. Dragana (zajmującego się zawodowo mechaniką kwantową) pt "Kwantechizm, czyli klatka na ludzi" (link tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=Mj3-FrU6qmE ). Z tego, co rozumiem, Krzysztof Karoń jest relatywnie świeżą gwiazdą polskiej prawicy i stałym gościem kanału wRealu24, gdzie przedstawia swoje opinie na różne sprawy. O ile bliżej mi do prawej niż do lewej strony pod wieloma względami, to tak ciężkich bzdur wygadywanych w tak impertynencki sposób nie widziałem od dawna. Ogólnie Karoń obraża Dragana, samemu nie rozumiejąc dosłownie nic z tego jak funkcjonuje nauka, szerząc w ten sposób niewiedzę i po prostu obrażając ludzi, którzy na to nie zasługują. Pomyślałem, że mógłbym napisać artykulik, który by wypunktował bzdury przedstawione przez Karonia i przy okazji wytłumaczył zagadnienia, których Karoń ewidentnie nie rozumie np. jak możliwe jest tworzenie opisowych teorii rzeczywistości w czysto negatywnym procesie naukowym tzn takim, który polega tylko na falsyfikacji. Jednakże, musiałbym na to poświęcić trochę wolnego czasu, którego mam bardzo niewiele, więc postanowiłem, że go napiszę jeżeli przynajmniej 100 osób zadeklaruje jakieś zainteresowanie (nie będę się produkował tylko po to, żeby stworzyć coś, co zginie w parę sekund w otchłani wykopaliska). Zacząłem oglądać inne filmy Karonia i zauważyłem, że wygaduje podobne bzdury na wiele innych tematów, więc jeżeli artykuł, który zamierzam napisać odniósłby jakiś sukces, mógłbym odnosić się raz na jakiś czas do kolejnych jego filmów i zrobić z orania produkowanych przez niego bzdur mały cykl:) Jeżeli ten wpis spotka się z odpowiednim zainteresowaniem (min. 100 plusów) to postaram się dostarczyć obiecany artykulik do końca tygodnia. *Osoby, które zaplusują ten wpis zostaną zawołane, kiedy wrzucę na Wykop owoc swojej pracy*.

#nauka #fizyka #neuropa #4konserwy
  • 15
@a94e345cd1084e88ab6e20h41571718a: Karoń to gruby kaliber szura, nawet jak na niezwykle wysokie standardy "telewizji" Marcinka Roli. Polecam przyjrzeć się jego bojom z marksizmem - facet ewidentnie nigdy dzieł (ekhm) Marksa nie przeczytał...

...a robi z siebie światowej klasy eksperta, właśnie od marksizmu. Stworzył sobie w główce jakąś własną wersję tej ideologii, podpiął do niej wszystko co mu się w dzisiejszym świecie nie podoba i bohatersko to wszystko "masakruje", nieraz robiąc z siebie
@thexDguy:

"rzeczywistość można opisać i istnieją uniwersalne prawa nią rządzące" - czy to zdanie jest falsyfikowalne? :)


Nie jest. Uniwersalność praw zakłada pewną niezmienniczość względem czasu/przestrzeni, co powoduje, że termin ten nie może być poddany operacjonalizacji w żadnym falsyfikowalnym modelu (bo nie jesteśmy w stanie zbadać całej czasoprzestrzeni). Nie zmienia to tego, że same modele naukowe mogą (i wręcz powinny według zasady brzytwy Ockhama) podawać opis uniwersalny. Zakładanie, że jakieś fizyczne
@thexDguy: Książki Dragana nie czytałem i nie wiem jaki jest dokładnie związek pomiędzy przytoczonym przez ciebie tekstem a całą książką. Moja krytyka odnosi się nie do tego, co ogólnie napisał Dragan, ale do tego, co powiedział Karoń komentując pewne konkretne, wybrane przez siebie stwierdzenia Dragana. Karoń odwoływał się też do filmu z Youtube z prostym wykładem Dragana, który zobaczyłem. Jeżeli chodzi o przykład z indeterminizmem, to nie rozumiem jaki jest dokładnie