Wpis z mikrobloga

@lukaschels świetna kolekcja Miras. Jak oceniasz 'skale trudności' zrobienia względnie dobrego (dla początkującego) sera, w porównaniu do sztuki piwowarskiej? Za którym hobby stoi więcej teorii do zgłębienia zanim uda się zrobić pierwszy przyzwoity produkt? Na pewno kiedyś ruszę sery, ale na ten moment nie wiem zupełnie nic.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: myślę że kwestia też subkultury, ja nie mogę odnaleźć się na serowo wegliniarkich grupach. Piwowar mówi jasno co jak robi, praktycznie zawsze jak ktoś się pochwali piwem to odrazu wiesz co i jak. Tam ktoś coś wstawi jest milion komentarzy a żadnych konkretów. Wyczytanie czegoś graniczy z cudem, bo różowe chyba nie lubią się dzielić wiedzą. Dlatego kupiłem książkę. Taka dygresja. Bo strasznie mnie to irytuje.
Zasadniczo wystartować jest dużo
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: a i sprzęt i chemia jest podobna dlatego piwowar ma łatwiej. Do tego my bardzo skupiamy się na fermentacji (to jest wspólny mianownik) , która przeprowadzają bakterie. Ja bardzo dociekałem co który szczep robi I dopiero specjalista mi odpowiedział.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@wertychochlik: I teorii jest podobnie, najwazniejsza jest obróbka podczas warzenia. Czas warzenia najlepszych serów trwa tyle co warzenie piwa. Ja narazie skupiam się na krótszych, Goude robiłem 4 godziny.
@wertychochlik
@lukaschels
Sery robienie dłuższego, czasu, w sumie od kilku miesięcy co weekend coś warze :) w temacie piwa raczkuje dopiero, ale wydaje mi się że dużo łatwiej jest coś popsuć w piwie niż w serach. A Tobie OP polecam ser caciotta, smaczny i nie musi dojrzewać, zajrzyj na kanał "nomart" na yt
ser caciotta


@gaaraddz: ciekawy przepis, pewnie wypróbuje ale już przykład solenia, jego informacje mało precyzyjną (ja wiem że otrzyma ok 1 kg sera ale na początku drogi różnie jest, albo ktoś zmniejszy ilość mleka) bo początkujący serowar zrobi jak napisał i w efekcie otrzyma ser za słony. Ja metoda prób i błędów ustaliłem że w solance 18 % na każde 100 g sera powinien leżeć 30 minut czyli 1 kg sera
@lukaschels co do camemberta to się nie wypowiem, moje, ta sama metoda mają dopiero 3 tygodnie i jeszcze ich nie próbowałem. Co do caciotty to ja robię tak że do sera nie dodaje soli, moczę w solance 100g soli na litr wody i moczę ok 12h, poparzeniu ten ser tak mocno nie przyjmuje soli