•  

  MIKROBLOG Z USA - JAK NAJPOTĘŻNIEJSZE PAŃSTWO ŚWIATA RADZI SOBIE Z KORONAWIRUSEM?

  #usa #koronawirus #emigracja

  Odpowiedź jest oczywista - tragicznie. Koronawirus obnaża wszystkie patologie USA: począwszy od prezydenta-kretyna i Faux News, przez skandaliczny system ochrony zdrowia, po skrajne ubóstwo, które jest tu powszechne.

  [1] Prezydent-kretyn i Faux News

  Na początek trzeba nieco wytłumaczyć polskiemu czytelnikowi, jak wygląda współzależność Trumpa i Fox News. Jest to patologia jeszcze większa niż PiS i TVP, bo o ile w polskim przypadku jest jeden ośrodek władzy decyzyjnej (PiS), a TVP tylko rozsiewa jego propagandę, o tyle w przypadku amerykańskim te dwa ośrodki się wzajemnie nakręcają. Trump słucha Fox News i podejmuje decyzje na podstawie tego, co tam usłyszy, a Fox News broni Trumpa na każdym kroku.

  Tak też było w przypadku koronawirusa.

  Trump przez całe tygodnie bagatelizował zagrożenie, kiedy Demokraci podnosili alarm i domagali się rozpoczęcia przygotowań do walki z epidemią. Fox News z kolei rozpoczął propagandową kampanię o "chińskim wirusie", którzy "przywożą obcokrajowcy", żeby "Demokraci mogli atakować prezydenta Trumpa". Fox News, którego widownia jest raczej starsza niż młodsza (jak z resztą wszystkich kablówek) przekonywał, że nie ma się czego bać, a Demokraci robią z igły widły i dlaczego nie przestrzegają tak też przed grypą. Trump tymczasem chwalił się tym, że "lekarze są pod wrażeniem, jak wiele wie o koronawirusie" i że "ma naturalną odporność". W całym tym czasie jedyne działania były na poziomie samorządów - na przykład w Zatoce San Francisco większość hrabstw zakazała zgromadzeń, nakazała pracę z domu jeśli można, a gubernator Kalifornii wynegocjował z ubezpieczalniami zwolnienie z deductible (wytłumaczę, co to, później) dla chorych na koronawirusa.

  Sytuacja się zmieniła, kiedy Trump ogłosił zakaz wstępu dla Europejczyków (dla Azjatów był wcześniej). Internet żartował, że sytuacja musi być bardzo poważna, jeśli Republikanie i Trump zamykają granicę przed białymi ludźmi ;) Fox News musiał zmienić front. Chwilę później okazało się, że:
  - Trump spotkał się z przynajmniej kilkoma osobami, u których stwierdzono koronawirusa; najpierw odmówił testu, ale teraz podobno się mu poddał i czekają na wyniki
  - Trump stworzył task force ds. walki z koronawirusem, któremu przewodzi jego zięć; ten zięć rady zbierał poprzez teścia swojej siostry, który jest lekarzem i który ich zasięgał... na grupie na Facebooku
  Ech...

  [2] Skandaliczny system ochrony zdrowia

  I znów - szybkie wprowadzenie. W USA nie ma publicznej ochrony zdrowia, każdy musi dbać o siebie. Jednocześnie ceny prywatnych ubezpieczeń są bardzo wysokie, a zakres usług - wąski. Każde ubezpieczenie ma kilka ważnych parametrów, które podam na przykładzie mojego (naprawdę najlepszego, bo mój pracodawca to wielka bogata korpo):
  1. deductible - to kwota, do której wysokości płacisz ty w ciągu roku, niezależnie od tego, czy twoje ubezpieczenie pokrywa dane świadczenie czy nie; dla mnie to $1500, zazwyczaj to ok. $3000
  2. copay - tyle płacisz za wizytę u lekarza lub specjalisty niezależnie czy przekroczyłeś deductible czy nie; dla mnie to $10, ale tylko dlatego, że wybrałem plan EPO (tylko w sieci - wytłumaczę później) - gdybym wybrał PPO (także poza siecią) byłoby drożej, większość Amerykanów płaci ok. $50
  3. coinsurance - to procent wydatków, który pokrywasz po przekroczeniu deductible, najpopularniejsze jest 80/20 (czyli płacisz 20% wszystkiego powyżej swojego deductible, a resztę pokrywa ubezpieczyciel); ja mam tak dobry plan, że nie mam coinsurance
  4. out-of-pocket maximum - jeśli jesteś bardzo chory i wydajesz dużo na coinsurance, jest możliwość, że uderzysz w out-of-pocket maximum, czyli, jak nazwa wskazuje, po tej kwocie nie będziesz już musiał nic płacić z własnej kieszeni, wszystko pokryje ubezpieczyciel (oczywiście o ile są to wydatki wyszczególnione w polisie! Często np. endoproteza biodra nie jest)
  5. zakres usług - jak sama nazwa wskazuje. Do czasu Obamacare było jeszcze tak, że jeśli np. urodziłeś się z wadą serca to nie mogłeś ubezpieczyć się na nic związanego z sercem (nawet jeśli dowiedziałeś się o swojej wadzie po fakcie - to częsty motyw w amerykańskich serialach prawniczych, kiedy ubezpieczalnie próbują udowodnić, że ktoś miał wadę/chorobę wcześniej). Obamacare nakłada na ubezpieczalnie obowiązek zaoferowania ubezpieczenia (nawet jeśli drogiego). Republikanie próbują właśnie Obamacare odwołać.
  6. EPO czy PPO - czyli "tylko w sieci" czy "preferowane w sieci, ale też poza siecią". W skrócie chodzi o to, że twój ubezpieczyciel ma "sieć" lekarzy, szpitali i pielęgniarek, z którymi ma podpisane umowy na preferencyjne stawki, przez co wolałby, żebyś szedł do tych właśnie. Przy planie EPO płacisz 100% za wszystko poza siecią, przy planach PPO płaci się drożej niż w sieci, ale nie 100%. I tutaj ja zrobiłem błąd, bo wziąłem plan EPO myśląc naiwnie, że jak coś się będzie działo to pójdę do szpitala sieciowego i będzie spokój. Okazuje się, że szpital może być sieciowy, ale już np. anestezjolog był na urlopie i zamiast niego tymczasowo zastępował go jakiś spoza sieci, więc płać płać płać. A płaci się bardzo dużo. Także teraz mam nadzieję, że do przyszłego roku nic mi nie będzie.

  Długie wprowadzenie, ale jak to wygląda w praktyce? Otóż tak, że miliony Amerykanów nigdy nie idą do lekarza, bo zwyczajnie ich nie stać (i nie mówię nawet o tych, którzy nie mają żadnego ubezpieczenia - 45 mln pracujących). Jeśli zarabiasz minimalną krajową to $50 na wizytę + niesprecyzowana wartość na testy jest nie do przeskoczenia. Jeśli myślicie, że w Polsce jest dużo reklam leków i suplementów i wkurza was, że w Lidlu można kupić Apap to znaczy, że nigdy nie byliście w USA. Tutaj w każdym supermarkecie jest cała jedna alejka over-the-counter leków na niemal wszystko. Ludzie próbują się sami kurować zamiast zasięgnąć opinii lekarza.

  To powoduje problemy normalnie w czasie sezonu grypowego, a co dopiero w czasie koronawirusa. Niedawno sławna stała się historia kobiety, która wróciła z zagranicy i źle się czuła. Poszła do ER (SOR-u), chciała się przebadać na koronawirusa. Nie przetestowali jej, ale dali jej rachunek na 10 tys. dolarów. Według specjalistów, w USA jest prawdopodobnie około kilkanaście razy więcej zarażonych niż wykryto - tylko nigdy nie poszli do lekarza.

  I tu przechodzimy do kolejnego punktu...

  [3] Powszechne ubóstwo

  To nie byłoby aż takim problemem, gdyby ci ludzie zostali w domu. Ale nie zostają - bo w USA większość pracowników usług nie ma ani płatnego urlopu, ani płatnego chorobowego. W USA ustawowo jest tylko jeden dzień wolny - 25 grudnia. Poza tym pracodawca może wymagać od ciebie pracy każdego dnia (25 grudnia też, ale musi ci oddać w inny dzień albo więcej zapłacić). W rezultacie tysiące zarażonych osób chodzi po mieście, sprzedaje na kasie, przygotowuje kawę, prowadzi autobusy itd. Dopiero wczoraj wieczorem Kongres osiągnął kompromis - Republikanie w drodze wyjątku zgodzili się na wprowadzenie płatnego dwutygodniowego urlopu dla chorych na koronawirusa, darmowych testów dla podejrzanych i tymczasowego rozszerzenia programu pomocy żywnościowej dla bezrobotnych (a i tak 40 Republikanów głosowało przeciw).

  Jest jeszcze jeden, bardziej mroczny aspekt tego ubóstwa. W Nowym Jorku burmistrz Bill de Blasio ogłosił, że chciałby zamknąć szkoły, ale nie może z ważnego powodu - 114 tys. dzieci w nowojorskim dystrykcie szkolnym jest bezdomnych (na 1,1 mln wszystkich), a szkoły są jedynym miejscem, gdzie te dzieci mogą spędzić kilka godzin w cieple i dostać dwa ciepłe posiłki. Brzmi to może nieco bardziej dramatycznie niż jest (te dzieci w większości nie śpią na ulicy, ale nie mają stałego domu - nocują w noclegowniach, hostelach, motelach, raz u dziadków, raz u cioci na kanapie itd.), ale i tak szokuje w mieście, przez które przepływa 1/4 światowego bogactwa.

  źródło: static01.nyt.com

  •  

   @szyy: przecież to usrael więc nic dziwnego że burdel. Najciekawsze przed nami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @szyy: zapomniałeś tylko wspomnieć o przyczynach wysokich cen w służbie zdrowia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: Screenshot_20200314-211828.jpg

  •  

   @szyy:
   Była też afera, że sprzedawali środki przeciwbólowe na opiatach i ludzie się pouzależniali. Wkręcona była w to masa lekarzy wypisujących recepty.
   Ogólnie niezłe jaja panie Ferdku.

  •  

   @szyy: Jak wspominasz o Fox News to powinieneś też wspomnieć np. o CNN.

   W skrócie: media głównego ścieku to g*wno.
   Szokujące, ale mimo że internet powszechnie w Polsce niemal 20 lat to ludzie nadal uznają TVP, TVN, onety czy frondy za rozgłośnie prawdy...

   +: tyrytyty, krizzz +21 innych
  •  
   M............k

   +257

   @rzydomason69: tfu na symetrystów. Tak jak TVP to nie TVN, tak Fox to nie CNN

  •  

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   Odpowiedź jest oczywista - tragicznie. Koronawirus obnaża wszystkie patologie USA: począwszy od prezydenta-kretyna i Faux News, przez skandaliczny system ochrony zdrowia, po skrajne ubóstwo, które jest tu powszechne.

   @szyy: pisałem o tym już kilka dni temu gdy Trump na tt wyśmiewał koronawirusa jeszcze
   https://www.wykop.pl/wpis/47855729/ale-serio-ten-wirus-wjedzie-w-usa-na-pelnej-urwie-/

   źródło: trampek.PNG

   +: szyy, T......n +56 innych
  •  

   BTW, USA to nie demokracja, mniejszość może wybrać prezydenta.

  •  

   USA to nie demokracja

   @UberWygryw: to nie socjalizm, to wypaczenia

  •  

   @Borciuch:

   W którym miejscu prawaczku?

   +: Bover, S.........a +124 innych
  •  

   @YodaMonster

   Jak się odniesiesz pajacu do części medycznej?

  •  

   @szyy:

   źródło: youtube.com

   +: hurts, B....e +3 innych
  •  
   B......h

   +2

   @UberWygryw: caly pierwszy akapit. Reszty klamstw nie czytalem.

   +: O...Y, pawel8511
  •  
   B......h

   +13

   1. Tytul
   2. Trump słucha Fox News i podejmuje decyzje na podstawie tego, co tam usłyszy, a Fox News broni Trumpa na każdym kroku.
   3. Trump stworzył task force ds. walki z koronawirusem, któremu przewodzi jego zięć; ten zięć rady zbierał poprzez teścia swojej siostry, który jest lekarzem i który ich zasięgał... na grupie na Facebooku

   Reszta to po prostu mierna manipulacja i naciaganie - idealne dla lewackiej glowki bo nie musi sama wnioskow wysnuwac.

  •  

   Jak wspominasz o Fox News to powinieneś też wspomnieć np. o CNN.

   W skrócie: media głównego ścieku to g*wno.

   @rzydomason69: nie ma żadnego porównania Faux News do CNN. CNN oczywiście też potrafi być stronnicze (np. Anderson Cooper wyraźnie nie lubi Trumpa :P), ale to jest jednak medium informacyjne - serwisy informacyjne są bezstronne, dopiero potem w osobnych programach są komentarze.

   Fox News to bardziej medium publicystyczne - informacje zawsze są podane w taki sposób, żeby widz wyrobił sobie zdanie o danym zdarzeniu i żeby to zdanie było takie, że "Trump i Ameryka są pod ogniem ataku ze strony skorumpowanych Demokratów". Zobacz chociażby materiał Fox News o "tyranicznym" systemie metrycznym, który jest "próbą narzucenia new world order". Przecież to jest parodia: https://www.youtube.com/watch?v=8jl5epgqHac

   +: Espo, k.....k +112 innych
  •  

   @szyy: po tym jak napisales ze trump podejmuje decyzje zna podsstawie fox news nie mozba tego nazwac nie stronniczoscia

  •  

   @tyrytyty:

   1. W 2016 na 10000 mieszkańców w USA było 26 lekarzy, tyle co w Kanadzie, gdzie ubezpieczenie jest państwowe i tanie. 26 to też więcej niż w Japonii, która ma jedną z najdłuższych długości życia na świecie i jednocześnie najstarsze społeczeństwo. Wreszcie to też więcej niż w Polsce, gdzie jest 24 na 10000 mieszkańców.
   2. Nie wiem, co niby ma ten punkt znaczyć. Wyrazić zgodę na powstanie innego szpitala? Po pierwsze nie sądzę, żeby to była prawda, po drugie i tak sieć sobie nie pozwoli na drugi szpital obok, bo to nie ma biznesowego sensu.
   3. No to jest właśnie clue - w Europie monopole są kontrolowane przez urząd antymonopolowy i urzędy właściwe do spraw lekarstw, przez co monopol zachowuje swoje prawa, ale nie może dymać społeczeństwa. W USA nazywa się takie podejście socjalizmem :)
   ...
   Generalnie nie chce mi się odnosić do każdego punktu po kolei, ale mamy sytuację, w której w Europie, Kanadzie i na Dalekim Wschodzie mamy w tym względzie ogromną kontrolę państwa i świetne systemy zdrowotne, a po drugiej stronie mamy USA, gdzie nie chcą takiej interwencji zostawiając sprawę "niewidzialnej ręce rynku" (która oczywiście stworzyła oligopol) i dla nikogo poza wielkimi korporacjami to nie działa.

  •  

   @Hekun: nie pozuję na bezstronniczego, uważam, że on jest koszmarną osobą na tym stanowisku :) Natomiast co do tego, to Trump sam dziękował Hannitiemu, Jarrettowi i Pirro (hości Fox News) za pomoc w decyzji o odtajnieniu dokumentów o Rosji :) https://thehill.com/hilltv/rising/407440-read-president-trumps-exclusive-interview-with-hilltv

  •  

   @szyy:

   114 tys. dzieci w nowojorskim dystrykcie szkolnym jest bezdomnych (na 1,1 mln wszystkich)

   Masakra (ಠ‸ಠ)

  •  

   @Czokowoko: Niezłe dane z d...
   Jeśli standardowo człowiek przez 1/4 życia jest dzieckiem to oznacza, że mamy 40% dzieci, które są bezdomne.

  •  

   Jeśli standardowo człowiek przez 1/4 życia jest dzieckiem to oznacza, że mamy 40% dzieci, które są bezdomne.

   @kemcio: ??? to jakaś prawicowa matematyka? :) 114 tys. z 1,1 mln dzieci w NYC jest bezdomnych, jak ci z tego wyszło 40% to ja nie wiem :) Ale już rozumiem, czemu korwiniści myślą, że w anarchokapitalizmie będą bogaci :D

   +: k.....k, Replica +118 innych
  •  

   @szyy: 1,1 mln wszystkich ludzi czy dzieci ? I skąd ta prawicowość?

  •  

   1. deductible - to kwota, do której wysokości płacisz ty w ciągu roku, niezależnie od tego, czy twoje ubezpieczenie pokrywa dane świadczenie czy nie; dla mnie to $1500, zazwyczaj to ok. $3000

   @szyy: a mi się wydawało, że moje €385 rocznie udziału własnego w Holandii to dużo XD

  •  

   @kemcio: naprawdę nie rozumiem co jest tu trudnego do zrozumienia :) W Nowym Jorku mieszka 8,4 mln ludzi, z czego 1,1 mln to dzieci w wieku szkolnym. Z tych 1,1 mln dzieci 114 tys. nie ma domu

  •  

   @szyy: Ok. Czyli wszyscy dotyczyły dzieci a nie ludzi ;)
   PS Popytaj ile dni urlopu mają właściciele jednoosobowych firm w Polsce (3 mln) i oblicz ile procent to jest wszystkich pracujących w Polsce.
   Pozdro

   +: O...Y
  •  

   @szyy: super kraj, watpie zeby np w takich NIemczech znalazło sie choć jedno bezdomne dziecko

  •  

   @szyy: nieludzki kraj

   +: a............................s, OldNoob +6 innych
  •  
   N.....s

   +16

   @szyy: dawno tak stronniczego gówna, jak w pierwszym akapicie, nie czytałem. Serio.
   Republikanie to ci wiecznie źli, Demokraci zawsze cacy, nie? xDD Taki przekaz napierdala z Twojego wpisu. Niemal szczypie w oczy. Przeciętny Amerykanin ma taki wybór w kwestii politycznej, jak między kiłą, a cholerą. Zarówno jedni jak i drudzy mają tyle za uszami, tak bardzo jebali własny naród, aż furczało. Nie ma tam dobrych i złych, jest tylko mniejsze zło. Jeśli wyskoczysz mi z tezą, że Demokraci to najlepsi, Demokraci spoko i to jedyna opcja, to wybacz - nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Jeśli wyskoczysz z najlepszymi prezydentami US z partii demokratycznej, wywalę Ci kilku wybitnych z partii republikańskiej. I co? Gunwo.
   Stronniczość jest straszna. Atakuje i infekuje mózg szybciej, niż jakakolwiek choroba.

   Mała ciekawostka - owe położenie między młotem, a kowadłem, ładnie zilustrował zespół Rage Against The Machine w kawałku Testify. Z resztą, echa tego są również w Sleep Now in the Fire. Zauważ ostatnie plansze z napisami w teledysku do Testify. Z resztą, Stany Zjednoczone i Amerykanie to inne rzeczywistości. Trochę ich różni od nas, a to dlaczego ich kraj wygląda tak i nie inaczej, upatruj w historii.

   źródło: youtube.com

  •  

   @szyy: a co sądzisz o piątkowym wystąpieniu Trumpa, ogłoszeniu stanu wyjątkowego i nowej formy badań wprowadzonej przez Roche? Wyglądało jakby mieli sensowny plan na najbliższych kilka tygodni.

   +: O...Y, Wojtula69 +1 inny
  •  
   B......h

   +3

   @UberWygryw: wlasnie o tym pisalem. Przeczytales jakas gownolewacka stronke gdzie napisali ci dokladnie co powinienes myslec a ty przekleiles to na mirko.
   Bycie lewakiem nie zwalnia od samodzielnego myslenia.

   +: O...Y, ToNieOn +1 inny
  •  
   K......o

   +8

   @NukeOps: Jedyna spoko opcja dla USA to Bernie Sanders

   Którego nie lubią i demokraci i republikanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @mbieleckidev: oglądałem część, gdy po raz 3 usłyszałem że ludzie którzy za nim stoją to "great businessmans" i "great retailers" to wyłączyłem i nie mam wątpliwości że ten plan to po prostu oskubać ludzi do cna.

  •  

   @Kumagoro: jakoś mnie nie dziwi, że nie lubią go obie partie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   K......o

   +1

   @NukeOps: No, w końcu ruszy beton i poprawi warunki życia w tym kraju trzeciego świata ¯\_(ツ)_/¯

   +: matteow
  •  
   p................i

   0

   @szyy: taktyczny komentarz

  •  

   @szyy: According to eHealthInsurance, for unsubsidized customers in 2016, "premiums for individual coverage averaged $321 per month while premiums for family plans averaged $833 per month.

   Mogę Ci podesłać pasek płacowy żebyś zobaczył ile ściąga kulejący NFZ z którego ledwie da się korzystać. Dlatego prawie wszystkie firmy oferują prywatne ubezpieczenie zdrowotne... tak jak i korporacje w USA. Nie jesteś special snowflake że firma Ci to opłaca.

   +: Dutch
  •  
   S.........r via Android

   +1

   @szyy ale patola tam, trzymajcie się!
   W jakim stanie mieszkasz?

   +: hurts
  •  

   III 2020 Wykopki nadal myślą, że jeden z najbogatszych ludzi świata Donald Trump, który został prezydentem USA, to idiota, a nie człowiek realizujący politykę poprzez kontrowersyjne tweety trafiające do jego elektoratu.

   +: O...Y, ToNieOn +12 innych
  •  

   @Borciuch:

   Przeczytales jakas gownolewacka stronke

   Całe jebane prawactwo w USA ma FoxNews, a w Polsce TVP, bo macie problemy z czytaniem hahaha

  •  

   @Borciuch: najwiecej pierdolą tacy którzy nie widzieli na własne oczy skali bezdomności w USA. Dorośnij.

   +: K......o, Nozyce +2 innych
  •  

   @Sayong: Ale te wszystkie firmy prywatne dzialaja tak, ze jak masz goraczke, to dostaniesz ibuprom. Kazda z z frim typu luxmed etc. ma podpisana umowe z poz albo szpitalem, bo jak sie cos dzieje, to jestes na pelnej odwozony do panstwowgo szpitala. Szalom

  •  

   @szyy: Jakbym czytał urojenia Dona Lemona albo Rachel Maddow.

   Stek bzdur i półprawd.

   Taguj to #urojenialewakoidalne

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: no hahaha

   @windows95: mieszkalem 7 lat w Wirginii.

  •  

   @szyy: Świetny wpis Mirku. Dzięki

   +: szyy, M............k
  •  

   @Amelinowy:

   Idiotą nazywali Trumpa podwładni. Oni chyba wiedzą czy jest przeglupem czy nie?

  •  

   @szyy: wszystko fajnie tylko w chlewie obsranym gownie czytaj europie brakuje wszystkiego od respiratorow po maseczki , wiec ogolnie jedna i drugi system sa dramamatyczne , tylko i wylacznie system koreanski jest dla mnie ciekawy czytaj finansowanie czesciowe(✌ ゚ ∀ ゚)☞

  •  

   Republikanie to ci wiecznie źli, Demokraci zawsze cacy, nie? xDD

   @NukeOps: nie wiem, skąd wysunąłeś taki wniosek, bo na pewno nie z mojego wpisu. Natomiast konkretnie w przypadku reakcji na koronawirusa Republikanie zdecydowanie stoją po złej stronie historii. Ich zacietrzewienie ideologiczne sprowadza na tej kraj klęskę.

  •  

   Skandaliczny system ochrony zdrowia

   @szyy: ale jak to, przecież połowa wykopków spuszcza się do amerykańskiej PRYWATNEJ służby zdrowia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   @AkyszLewusie: tutaj też nic nie ma :) Jedynie respiratorów jest spoko, ale to jest pochodna patoli tego systemu - bo tutaj ludzie nie idą do doktora aż już naprawdę umierają i wtedy są potrzebne te respiratory (nie tylko w kontekście korony, na co dzień tak jest)

  •  

   @szyy: a co sądzisz o piątkowym wystąpieniu Trumpa, ogłoszeniu stanu wyjątkowego i nowej formy badań wprowadzonej przez Roche? Wyglądało jakby mieli sensowny plan na najbliższych kilka tygodni.

   @mbieleckidev: ten strumień działań jest sensowny, ale to jest faza odpowiedzi na epidemię. Natomiast wcześniej powinna być jeszcze faza unikania lub ograniczania rozmiaru epidemii, której tu nie ma, a która ograniczyłaby koszty tej fazy odpowiedzi. Przyczyną są oczywiście interesy. Partia Republikańska jest zakładniczką wielkiego biznesu i to jest wręcz komiczne (albo raczej tragiczne) szczególnie w tym przypadku. W skrócie: ludzie mają chodzić do pracy chorzy, zachorować, zapłacić kosmiczne pieniądze za opiekę medyczną (lub zginąć bez niej), a potem państwo zapłaci wielkiemu biznesowi za opracowanie rozwiązania tego problemu w postaci szybszych testów i szczepionek. Szczęście w nieszczęściu, że tu trzeba reagować natychmiast, więc Demokraci mogli nieco ostrzej zagrać (wprowadzając jednak te dwutygodniowe płatne zwolnienie i darmowe testy), ale mimo to 40 Republikanów zagłosowało przeciw, bo to socjalizm. Ręce opadają.

  •  

   According to eHealthInsurance, for unsubsidized customers in 2016, "premiums for individual coverage averaged $321 per month while premiums for family plans averaged $833 per month.

   Mogę Ci podesłać pasek płacowy żebyś zobaczył ile ściąga kulejący NFZ z którego ledwie da się korzystać. Dlatego prawie wszystkie firmy oferują prywatne ubezpieczenie zdrowotne... tak jak i korporacje w USA. Nie jesteś special snowflake że firma Ci to opłaca.

   @Sayong: Czyli w skrócie: płacisz $321 miesięcznie za ubezpieczenie, które i tak nic ci nie zwróci niczego do wysokości kilku tysięcy dolarów rocznie. A jeśli np. przejedzie cię auto i zadzwonią po karetkę (zakładam, że jesteś nieprzytomny - bo przytomne ofiary wypadków jeżdżą do szpitali Uberem, żeby uniknąć opłaty za karetkę; taryfa Ubera i $250 za czyszczenie auta z krwi jest tańsze), a ona przyjedzie ze złego (niesieciowego) szpitala to wprawdzie sama diagnoza na ER będzie pokryta (Obamacare - którą chcą usunąć Republikanie - zmusza ubezpieczalnie do pokrycia ER niezależnie czy w sieci czy poza; oczywiście to tylko, jeśli przekroczyłeś już deductible - do jego wysokości płacisz i tak), ale cokolwiek poza (np. miałeś wstrząśnienie mózgu i zatrzymali cię na oddziele - łóżko szpitalne to $500 za noc) już pokrywasz sam.

   Porównaj to z NFZ, które pokrywa ci wszystko, a płacisz na to grosze (388 zł przy 5k brutto, żeby dorównać $321 musiałbyś zarabiać 16k miesięcznie, żeby ubezpieczyć rodzinę nie dopłacasz nic). Fakt, często trzeba czekać, ale ja jednak wolę nie bać się pójścia do lekarza, bo a nuż zleci jakieś badania i już pół wypłaty nie ma.

   A co do polskich prywatnych ubezpieczeń. Zalecam przeczytać, co one pokrywają :) Bo te ubezpieczalnie wyspecjalizowały się w obsłudze stosunkowo tanich zabiegów, na które długo się czeka w NFZ, ale już bardziej skomplikowanych i kosztownych nie pokrywają i wtedy idziesz właśnie do NFZ. W USA idziesz na bruk albo na GoFundMe.

  •  

   Stek bzdur i półprawd.

   @OS7RY: chętnie posłucham, bo jest bzdurą, a co półprawdą :)

   +: Adrian77, e...r +15 innych
  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: @UberWygryw: znowu klamiesz klamczuszku

  •  

   @szyy: To jest ten American Dream? Brzmi bardziej jak American Nightmare.

  •  

   @szyy: Piszesz to w takim tonie, jakby USA miało zaraz upaść, a martwych ludzi zdrapywały z rynsztoków bezdomne dzieci. Pewnie, że w porównaniu z europejskimi systemami zdrowotnymi amerykańskie „dobra praca, albo na własną rękę” wydaje się spartańskie... ale czy na pewno?

   Jeśli spojrzy się na problem przez pryzmat statystyk, a nie osobistych tragedii ludzi obciążonych milionowymi rachunkami za porody z cesarkami, to łatwo zauważyć że średnia wieku w USA (przypominam, obciążonym plagą otyłości i chorób z tym związanych) coś nadal wyprzedza polską, i wyprzedza ją od dawna.

   Nie przeczę, że system amerykański jest wolny od patologii, bo nie jest, ale polski też się nie do końca sprawdza. Rozumiem że we wpisie chcesz wytknąć problemy tego pierwszego, ale przez to cały twój tekst wygląda jak wysryw frondy o homoseksualistach - jednostronna krytyka bez rozważenia potencjalnych korzyści. A widzę po stylu, że głupi nie jesteś :)

   +: 4ntymateria, S........k +2 innych
  •  

   ale polski też się nie do końca sprawdza.

   @Sayong: Jakbyś w Polskim systemie miał takie góry hajsu jak masz w systemie Amerykańskim, to stawiam dolary przeciwko orzechom, że i tak byłby to jeden z najlepszych systemów ochrony zdrowia na tej planecie. Polski system jest tani i ma niestety adekwatną do ceny jakość. Oczywiście jest też masa biurokratycznych i systemowych patologii, ale mając takie ilości hajsu jak są w USA to zasypałoby się je dosłownie pieniędzmi...

  •  

   Powszechne ubóstwo

   @szyy: Jeszcze chcę się do tego odnieść, USA nigdy w swojej historii nie stawiało równości na pierwszym miejscu. Nigdy.

   Cała idea amerykańskiego snu powstała na kanwie tego, że można przejść do innej lepiej traktowanej kasty społecznej. Dlatego pomysł zapewnienia wszystkim jednakowej opieki jest tak kontrowersyjny. Podobnie jak kiedyś zrównanie praw czarnych i białych. Po prostu zupełnie inna kultura :p

   Również mam raczej niebieskie poglądy, ale trzeba pamiętać że mieszka tam około 150 milionów konserwatystów, i to również ich kraj, i ich podatki.

   Pozdrawiam :)

   +: S........k, aantzor +3 innych
  •  

   @Khaine: Pytanie czy polski system byłby tak efektywny finansowo gdyby lekarzom płaciło się godne wynagrodzenie, pacjentów karmiło sycący jedzeniem, a szpitale utrzymywało w przyzwoitym stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: Dutch
  •  

   Z całym szacunkiem do wszystkich, ale to są problemy tak złożone że łamią sobie nad tym głowy od lat ludzie na najwyższych stanowiskach państwowych, my tu sobie możemy podyskutować ale pewnie nikt z nas nie ma zupełnej racji i nie warto się denerwować :)

  •  

   Pytanie czy polski system byłby tak efektywny finansowo gdyby lekarzom płaciło się godne wynagrodzenie, pacjentów karmiło sycący jedzeniem, a szpitale utrzymywało w przyzwoitym stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Sayong: Na pewno by stracił część swojej efektywności, bo przecież właśnie cały problem jest w tym że jest tak "skrajnie efektywny", że nie ma nawet pieniędzy aby płacić pracownikom atrakcyjne wynagrodzenia. Natomiast coś za coś, gdyby zaczęli lepiej zarabiać to praca w państwówce zaczęłaby być atrakcyjna, co sprawiłoby że poprawiłaby się jakość.

   W IT jak pojawiły się dobre zarobki to potem zaczęli pojawiać się ludzie coraz częściej, sam jestem przedstawicielem takiej migracji.

   +: Sayong, C...n +7 innych
  •  

   @Sayong:

   łamią sobie nad tym głowy od lat ludzie na najwyższych stanowiskach państwowych

   No nie łamią sobie, Trump ma wyjebane, że 20 milionów ludzi nie ma ubezpieczenia i dostaje rachunki ze szpitala po 100,000 USD

  •  

   Jeśli spojrzy się na problem przez pryzmat statystyk, a nie osobistych tragedii ludzi obciążonych milionowymi rachunkami za porody z cesarkami, to łatwo zauważyć że średnia wieku w USA (przypominam, obciążonym plagą otyłości i chorób z tym związanych) coś nadal wyprzedza polską, i wyprzedza ją od dawna.

   @Sayong: lubię ten argument, bo jest używany także przez amerykańską lewicę - ale żeby porównać się z Kubą, gdzie ta średnia przewidywana długość życia jest jeszcze wyższa ;)

   A z czego to wynika? Z różnic rasowych. W USA jest spora populacja Azjatów i Latynosów, którzy żyją znacznie dłużej od białych, a już szczególnie czarnych. CDC ma najnowsze dane i tak w 2017 roku średnie przewidywane długości życia wynosiły:
   - biali nie-Latynosi - 78,5
   - Latynosi - 81,8
   - czarni nie-Latynosi - 74,9
   - niestety brakuje Azjatów, ale wg Wikipedii dla nich to aż 87,1 lat

   Dla porównania Polacy żyją średnio 77,5 roku przy ponad dwunastokrotnie niższych nakładach na zdrowie (a przeliczając na parytet siły nabywczej, dalej 5,5 raza niższych).

  •  

   @UberWygryw: To nie jest problem jednej kadencji prezydenckiej i mówiłem już, że nie warto się sugerować pojedynczymi przypadkami bo o sukcesie systemu decyduje średnia

   +: Dutch
  •  

   @szyy:

   Ale lizanie dupy Trumpa, w stylu Jarząbka było na prawdę ostre wczoraj ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: youtube.com

  •  

   @szyy: Dobry argument. Ciekawe z czego to wynika, latynosi raczej nie odbiegają daleko od czarnych w kategoriach finansowych.

   +: a......f, Dutch +1 inny
  •  

   przeliczając na parytet siły nabywczej, dalej 5,5 raza niższych

   @szyy: Pokazuje to jak dużo kasy tam jest zbijane na szpitalnym i farmaceutycznym biznesie w porównaniu do Polski. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   @szyy a m e r i c a n d r e a m
   Get rich or die tryin

  •  

   @szyy: W ogóle gratuluję przygotowania do dyskusji. #gruparatowaniapoziomu

   +: szyy, Brikof
  •  

   @szyy:

   - nikt nigdy nie powiedział ze wirus jest sprowadzony przez demokratów do atakowania Trumpa, mowa jest o tym ze demokraci wykorzystują sytuacje do atakowania - co jest prawda

   - Trump jak większość, na początku nie chciał siać paniki i bagatelizował - był to błąd zapewne, ale błąd

   - jak wprowadził ban na podróże z Chin - kwik demokratów

   - jak wprowadził ban na Europejczyków - kwik demokratów

   - administracja Obamy doprowadziła do sytuacji ze duża cześć produkcji medykamentów i sprzętu na potrzeby USA jest w Chinach - Trump to odkręca

   - za rządów Obamy przy H1N1 zaraziło się o ile pamietam, kilkadziesiąt milionów Amerykanów, zmarło ponad 10k

   - zięć przewodzi task force XD

   To tak na szybko, pomijając bzdury o obiektywności CNN i strasznym Fox News, czy konsultacjach.

   A to jest ten rzetelny i godny zaufania CNN ( ͡° ͜ʖ ͡°):

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 2B3CC5BA-D78D-4C3A-9671-9AD82D68F8D5.png

  •  

   źródło: 3BCBA482-D653-4AAA-BD12-2DB5BBD8D07D.jpeg

  •  

   @szyy obamacare xD gówno wiesz o USA kolego. Trump słusznie postępuje likwidując ten lewacki relikt

   +: b.........i
  •  

   @szyy: to po co tam w ogóle pojechałeś jak to opisujesz ten kraj jak najgorszy kraj w jakim można mieszkać?

   +: 4ntymateria, b........................o
  •  

   @szyy swietny wpis, dzięki za sporo interesujących informacji :)

  •  

   @szyy: mokry sen korwinistów, już się paru zleciało

  •  

   @szyy: Dzięki za ten tekst, ogólnie Stany mają najbardziej przerąbane na świecie. BTW, mój znajomy mieszka i pracuje w San Francisco, firma pozwoliła mu pracować zdalnie, więc co zrobił? Pojechał do Las Vegas grać w pokera. Z tego co mówił, większość znajomych odwiedza to rodzinę w Seattle, to jedzie na wakacje, więc nie tylko on jest takim dzbanem. Po prostu obłęd.

   +: a......f
  •  

   @szyy: Świetny wpis, liczę na aktualizacje - tylko kolejne postaraj się wrzucać parę godzin wcześniej, żeby dotarły do szerszej publiczności w Polsce

  •  

   @szyy: koronawirus pokazal, ktory kraj jest mocarstwem i dlaczego teraz juz sa nim Chiny, a nie USA.
   USA wlasnie spadlo na pozycje Wielkiej Brytanii po wycofaniu sie z kolonii - niby jeszcze maja armie i zaplecze technologiczne, ale juz przypominaja karykature czasow wlasnej swietnosci i z kazdym rokiem bedzie gorzej.
   Mamy nowego hegemona.

   +: pazn, a......f +6 innych
  •  

   @szyy: to po co tam w ogóle pojechałeś jak to opisujesz ten kraj jak najgorszy kraj w jakim można mieszkać?

   @MrBanana: bo dużo tutaj zarabiam i mam zamiar zaoszczędzić sporo, a potem wrócić do Europy. Ale akurat służba zdrowia jest okropna również dla bogatych Amerykanów

  •  

   @szyy: Dzięki za ten tekst, ogólnie Stany mają najbardziej przerąbane na świecie. BTW, mój znajomy mieszka i pracuje w San Francisco, firma pozwoliła mu pracować zdalnie, więc co zrobił? Pojechał do Las Vegas grać w pokera. Z tego co mówił, większość znajomych odwiedza to rodzinę w Seattle, to jedzie na wakacje, więc nie tylko on jest takim dzbanem. Po prostu obłęd.

   @janeeyrie: to akurat kiepski pomysł, bo będzie miał potem problem z podatkami (przeliczanie stawki Nevady na stawki Kalifornii itd.) ;)

   +: zwirz
  •  

   @szyy: Podatki z wygranej w pokera czy z pracy na terenie stanu Nevada?

  •  

   @OS7RY:

   A to jest ten rzetelny i godny zaufania CNN

   Facet porównał 2 zdjęcia i je opisał. Gdzie jest tu kłamstwo?

  •  

   @szyy: po takich artykułach coraz bardziej zaczynam doceniać Polskę. Fakt ciągle jest to państwo z obsranej dykty, ale przynajmniej z głodu nie umrzesz i można mieć siły na to, by się z tego całego cyrku pośmiać jak nieudolnie funkcjonuje. W USiA niestety z tym śmieszkowaniem nie ma tak łatwo.

  •  

   @Borciuch to jak Ty xD

   Tobie wystarczy tytuł artykułu by pisać kłamliwe wysrywy o ludziach gotowych pracować i ryzykować za darmo.

   Nawet nie sprawdziłeś czy środowiska akademickie same tego nie proponowany, czy wolontariat jest czymś dziwnym dla studentów medycyny i co na to szpitale które dopiero wdrażają procedury.

   Wiedziałeś co masz myśleć i napisałeś wysryw przez który ktoś może kurwa umrzeć. Na pewno ludzie poniżani okłamywani przez rząd po byciu obrazanym przez Obywateli z uśmiechem na ustach pójdą wycierać dupy za darmo bez wystarczających środków ochrony

   Nawet człowieka który pracuje w szpitalu i boi się i zdrowie bliskich których mógł zarazić obrażasz. Ja pierdole.

  •  

   @UberWygryw: A co to porównanie wnosi? Co za różnica jaki kolor skory i co maja między nogami ludzie zajmujący się epidemią?

   +: a......f, piwomir-winoslaw
  •  

   No nie łamią sobie, Trump ma wyjebane, że 20 milionów ludzi nie ma ubezpieczenia i dostaje rachunki ze szpitala po 100,000 USD

   @szyy: słyszy się historie że tacy ludzie (w tym Polacy też) którzy mają rachunki po 100, 200, 300 tys. $ za leczenie, np. po wypadku, czy ciężkiej chorobie, potem unikają spłaty

   jak to się dzieje? ogłaszają bankructwo konsumencie, czy jakoś inaczej?

   kiedyś widziałem filmik gopro z wypadku motocyklisty, był mocno poturbowany i chyba połamany, ale przytomny, załatwiał sobie aby do szpitala zawiozła go straż pożarna, a nie karetka

   mógł być w pełni ubezpieczony, jak np. ty, a i tak by zapłacił za przewóz kilka tys $?

  •  

   @szyy: napisałeś ciekawe rzeczy, jak długo mieszkasz w usa, czy uważasz, że demokraci są lepsi od republikanów, a ich pomysły rozwiążą problemy usa? dlaczego tak sądzisz, napisałeś tak dokładny post, może stwórz podobny, wyjaśniający dlaczego to pomysły demokratów, jak Obamacare, są lepsze i czy chciałbyś, by kandydatem demokratów był Sanders, co więc o nim sądzisz, dlaczego nazywają go komunistą, i co sam sądzisz o socjalizmie i komunizmie, jak popierasz innego kandydata to przedstaw czemu.

  •  

   @szyy: i jak Ci się ogółem żyje w Stanach :)?

   Wpis ciekawy, dzięki!

  •  

   że jeden z najbogatszych ludzi świata Donald Trump,

   @Amelinowy: On nie jest nawet blisko top 1000 w USA.

  •  

   @szyy: dobrze że Ciebie stać bo pracujesz w
   Bogatym korpo

  •  

   Mała ciekawostka - owe położenie między młotem, a kowadłem, ładnie zilustrował zespół Rage Against The Machine w kawałku Testify.

   @NukeOps: Mała ciekawostka za małą ciekawostkę. Rage Against the Machine ostatnio dał koncert, W hali Capital One (jeden z największych korpo molochów świata, branża to głównie karty kredytowe i przewały finansowe). Ha! Słuchałem ich kiedyś. Teraz co najwyżej naplułbym im w ryje.

  •  

   @szyy: trochę dziwne wydają się byc te ich zwyczaje pojawiania się w czapeczkach podczas przemówień ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Tak generalnie to mam w piZdzie co się aktualnie w USA dzieje XD

  •  

   @Amelinowy:

   III 2020 Wykopki nadal myślą, że jeden z najbogatszych ludzi świata Donald Trump, który został prezydentem USA, to idiota
   Co jeszcze ciekawsze, te same wykopki biją pokłony przed św. Grodzkim, który podchwycił populistycznego tłita i przekuł go w jeszcze bardziej populistyczny senacki projekt, od początku skazany na niepowodzenie i mają go za politycznego geniusza.

  •  

   mieszkalem 7 lat w Wirginii.

   @Borciuch: jak w takim razie możesz pisać że to lewackie kłamstwa, skoro to fakty widoczne gołym okiem?

   O tyle o ile w Unii Europejskiej też ludzie biedują gdy są pogrążeni w długach, to opieka socjalna w większości rozwiniętych państw jest na znośnym poziomie - ludzie mogą liczyć na mieszkania socjalne i zasiłki. W stanach ludzie którym powinęła się noga są zostawieni samym sobie, mimo że ich problemy są efektem ubocznym wypaczonego kapitalizmu

  •  

   @szyy: i cyk kopiejki lecą....

   źródło: wykop.pl

   +: M....k
  •  
   B......h

   +1

   @windows95: moge tak pisac poniewaz od kiedy Trump jest prezydentem bezrobocie w stanach jest na rekordowo niskim poziomie a gospodarka szczytuje.

   W stanach ludzie którym powinęła się noga są zostawieni samym sobie, mimo że ich problemy są efektem ubocznym wypaczonego kapitalizmu

   @windows95: programy socjalne Trump rowniez poprawil i wprowadza nowe. Z tym ze jest przeciwny dawaniu pieniedzy leniom.

   Zlapales sie na propagande cnn, bo przeciez liczby i wskazniki wyraznie pokazuja wzrost jakosci zycia oraz najwyzszy jak do tej pory wzrost gospodarczy.

   +: Pol345
  •  

   @Borciuch:

   Szczytuje to twoja stara

   źródło: chartable-images.edapps.nile.works

  •  

   @szyy: nie wiem dlaczego bronisz DiBlasio, pewnie tylko dlatego ze nalezy do partii Demokratow. Jego decyzje opisales jako „wazna” XD. Ilosc programow wspomagajacych najubozszych w NY jest naprawde duza. DiBlasio mial zawsze patologiczne pomysly np ze wsparciem mniejszoci etnicznych do szkol. A teraz zamist wziac przyklad z Europy i zamknac szkoly to znalazl idiotyczy powod aby tego nie robic. Dlatego szkoly np CUNY same zaczely dzialac i nie czekac na tego „majora”.

  •  

   @Borciuch:

   Realna placa nie zmieniła się od 1960 roku.

   źródło: cdn.statcdn.com

  •  

   Heh, czyli na zasadzie kraj bogatych i biedaków, którzy pracują na bogaczy ;]

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw:

   źródło: 1569503969738.jpg

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw:

   źródło: Figure-1.-Unemployment-Rates-by-Educational-Attainment-1992-2019-820x492.png

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: czemu wrzucasz tylko negatywne wykresy?

  •  

   @Borciuch:

   Prawdziwe a nie negatywne.

   W ciągu ostatnich 60 lat, średnia płaca wzrosla o $3 (trzy) dolary.

   źródło: cdn.statcdn.com

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: jaki wplyw na tak wolny wzrost ma Trump?
   Czemu ani slowa o najnizszym w historii bezrobociu? Selekcjonujesz informacje tak zeby pasowaly do przekazu?

  •  

   @Borciuch:

   jaki wplyw na tak wolny wzrost ma Trump?

   Wielki. Odebrał milionom opiekę zdrowotną. Tysiące jego wyborców umrą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   +: M............k
  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: mowisz o obamacare?
   Zakonczmy ta rozmowe. Brak Ci podstawowej wiedzy w temacie.

  •  

   @kemcio: robisz na siebie to masz urlop jaki chcesz i kiedy chcesz. Mozesz pracowac 24 h na dobe 31 dni w miesiacu 365 dni w roku jak chcesz to mozesz. Nie narzekaj do roboty sie rusz

  •  

   @Borciuch:

   Brak Ci podstawowej wiedzy w temacie.

   Za rządów Trumpa:

   A/ Miliony ludzi straciły ubezpieczenie zdrowotne?
   B/ Miliony ludzi uzyskały ubezpieczenie zdrowotne?

   Hur dur, prawactwo ma zawsze rację

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: wlasnie o tym pisalem. Brak Ci wiedzy. Poczytaj o obamacare, aca, trumpcare i jakie zmiany wprowadzil Trump w systemie opieki zdrowotnej. Jak se doedukujesz to wroc i przepros.

   Jakbys mogl jeszcze odniesc sie do rekordowo niskiego bezrobocia rowniez wsrod czarnych i meksykancow.

  •  

   @szyy: wow, dzięki wielkie za ten post.

  •  

   @Borciuch:

   Głupota prawactwa lata mi koło penisa, ale przez Trumpa umrą tysiące ludzi.

   +: M............k
  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: no i kolejny gluptasek zaorany.

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: kuhhhhhwa wrocil!
   Kiedy cos nagrasz robaku?

  •  
   B......h

   0

   @UberWygryw: pomaranczka sie zakrztusiles paproszku?

  •  

   słyszy się historie że tacy ludzie (w tym Polacy też) którzy mają rachunki po 100, 200, 300 tys. $ za leczenie, np. po wypadku, czy ciężkiej chorobie, potem unikają spłaty

   jak to się dzieje? ogłaszają bankructwo konsumencie, czy jakoś inaczej?

   kiedyś widziałem filmik gopro z wypadku motocyklisty, był mocno poturbowany i chyba połamany, ale przytomny, załatwiał sobie aby do szpitala zawiozła go straż pożarna, a nie karetka

   mógł być w pełni ubezpieczony, jak np. ty, a i tak by zapłacił za przewóz kilka tys $?

   @spere: Można ogłosić bankructwo konsumenckie i faktycznie robi to setki tysięcy Amerykanów rocznie (z tym, że nie tylko z powodu rachunków medycznych; nie są prowadzone statystyki na ten temat).

   Gdybym ja np. został przejechany przez samochód na ulicy to dla mnie są dwie drogi:
   1. Przyjedzie karetka ze szpitala sieciowego - płacę tylko $1500 (moje deductible i jednocześnie coinsurance)
   2. Przyjedzie karetka ze szpitala niesieciowego - za samą karetkę nie płacę (bo to jest emergency), ale jeśli by mnie np. zostawili na dwa dni na obserwację, bo np. coś wykryli podczas tomografu, to prawdopodobnie firma ubezpieczeniowa by tego nie pokryła i musiałbym albo ich pozwać (i próbować udowodnić, że to było związane z wypadkiem, a nie coś, co było wcześniej) i liczyć na wygraną, albo zapłacić (co prawdopodobnie koniec końców jest tańsze niż długa batalia sądowa).

   +: spere
  •  

   @szyy: napisałeś ciekawe rzeczy, jak długo mieszkasz w usa, czy uważasz, że demokraci są lepsi od republikanów, a ich pomysły rozwiążą problemy usa? dlaczego tak sądzisz, napisałeś tak dokładny post, może stwórz podobny, wyjaśniający dlaczego to pomysły demokratów, jak Obamacare, są lepsze i czy chciałbyś, by kandydatem demokratów był Sanders, co więc o nim sądzisz, dlaczego nazywają go komunistą, i co sam sądzisz o socjalizmie i komunizmie, jak popierasz innego kandydata to przedstaw czemu.

   @zino: dzięki! W USA jestem dopiero od kilku miesięcy, także codziennie dalej odkrywam jakieś absurdy (ale i też dobre rzeczy!) tutejszej codzienności.

   Jeśli chodzi o Dem v. GOP to prawdę mówiąc jestem trochę tutaj sierotą polityczną :) Ale generalnie uważam, że mimo swoich ogromnych wad (korupcja polityczna, imposybilizm i konflikty wewnątrz partii) Demokraci są jednak lepsi. Nie zrozum mnie źle - w warstwie ideologicznej prawdopodobnie jest mi nawet bliżej do Republikanów, ale wykonanie to jest koszmar. GOP to jest naprawdę partia, która działa wyłącznie na rzecz wielkiego biznesu - nie małych i średnich przedsiębiorstw, tylko wielkich korporacji. Co do Sandersa - nie chciałbym go jako kandydata, bo po pierwsze nie ma szans z Trumpem, a po drugie zwyczajnie nie popieram jego polityki. Sanders jest kandydatem protestu i populistą - ma rację w wielu sprawach, ale brakuje tej warstwy "execution". No i dodatkowo już wiele osób zaczyna mu to wypominać, on gloryfikuje państwa nordyckie, ale ignoruje wiele aspektów tych państw, które mu nie pasują (np. wysoka elastyczność rynku pracy). Ja poparłym kogokolwiek z grupy Warren, Buttigieg, Klobuchar - teraz jak ci się wycofali ja też przestałem się tak bardzo interesować, ale zagłosowałbym na Bidena.

   +: Brikof
  •  

   @szyy: i jak Ci się ogółem żyje w Stanach :)?

   Wpis ciekawy, dzięki!

   @u_k1: ogółem nie narzekam, chociaż dla Europejczyka naprawdę szokiem są tutejsze ubóstwo i bogactwo. U nas nie ma aż takich nierówności, albo przynajmniej się tak nie rzucają w oczy. Z jednej strony masz ludzi, którzy żyją biedniej niż w przedwojennej Polsce, a z drugiej masz ludzi, którzy trzymają kasę na podróż na Księżyc jeśli tylko pojawi się komercyjny program turystyki kosmicznej.

   +: Brikof
  •  

   @szyy: nie wiem dlaczego bronisz DiBlasio, pewnie tylko dlatego ze nalezy do partii Demokratow. Jego decyzje opisales jako „wazna” XD. Ilosc programow wspomagajacych najubozszych w NY jest naprawde duza. DiBlasio mial zawsze patologiczne pomysly np ze wsparciem mniejszoci etnicznych do szkol. A teraz zamist wziac przyklad z Europy i zamknac szkoly to znalazl idiotyczy powod aby tego nie robic. Dlatego szkoly np CUNY same zaczely dzialac i nie czekac na tego „majora”.

   @Pol345: generalnie to też uważam DiBlasio za kretyna, ale tutaj naprawdę sytuacja jest bardziej skomplikowana. Jest na nim presja ze wszystkich stron, żeby te szkoły zamknąć, ale on woli to przyjąć na klatę niż wysłać dzieci na głód. Z resztą w San Francisco burmistrz London Reed działała podobnie (a ona jest akurat całkiem sensowna). CUNY to uniwersytet, nie należy do dystryktu szkolnego.

   +: Brikof
  •  

   Czemu ani slowa o najnizszym w historii bezrobociu? Selekcjonujesz informacje tak zeby pasowaly do przekazu?

   @Borciuch: bezrobocie jest niskie, bo niska jest liczba Amerykanów aktywnie poszukujących pracy. Labor force participation rate wynosi teraz zaledwie 63%, czyli mniej niż w Polsce. Natomiast fakt, że zwracasz uwagę na tę statystykę tylko dużo mówi. Bo co z tego, że ludzie poszli pracować do Walmarta, żeby mieć na chleb? Średnie płace ani drgnęły, mimo że ceny poszły do góry.

  •  

   źródło: Screenshot_20200315-162231.png

  •  

   Ścisk dup prawaczków, i wylewający się z nich prawacki cuchnący mazisty łój XD Bezcenne.

  •  
   W...........i

   0

   @NukeOps:
   ja nie biorę na poważnie tekstu żadnego kawałka od Rage against the machine. Wannabe-komuchy-antykapitaliści na czele z pajacem Morello dumnie noszącym gwiazdki czerwonej armii i hasła "rewolucyjne" zbrodniarzy. Jednocześnie kasujące grube hajsy za koncerty itd. tfu

  •  

   @WykresFunkcji: a kto powiedział, że ja biorę? Muzycznie są nie do zapierdzielenia. Ideologicznie i tekstowo mi nie leżą.

  •  

   @szyy: jak trafiłeś do usa, dlaczego wybrałeś usa i jaki stan, w jakiej branży pracujesz, a ta bieda, którą opisujesz, to nie wiem jak chcesz to rozwiązać jak tam stale legalnie i nielegalnie napływają imigranci z biednych krajów, chcesz im mieszkania rozdawać czy prace zapewniać i jak ?

  •  

   @zino:

   Nielegalni idą pracować na budowy za $12 na godzinę przez 10 godzin. $120 dniówki. Nie martw się o nich.

  •  

   @zino: praca w sektorze tech, w Kalifornii. Wybrałem, bo chciałem spróbować przygody życia tutaj przez kilka lat. Co do biedy i imigrantów to sprawa jest skomplikowana, ale imigranci akurat raczej nie wpływają na biedę i to nie oni są najbiedniejsi. Bieda ma w USA różne oblicza.

   Masz regiony takie jak Rust Belt, gdzie nie zostało już prawie nic przemysłu (a ten co został, płaci jak w Meksyku przy wyższych kosztach życia) i tam masz miliony working poor. Ludzie pracują na cały etat albo i dwa, a i tak nie potrafią związać końca z końcem. Dziecko zachoruje i wtedy trzeba wybierać: spłata raty/czynszu za dom czy lekarstwa? Tam nie ma żadnych imigrantów też. To trochę tak jak w Polsce Bytom czy Świętochłowice - też miasta upadłe, ale jednak nie ma tam plagi uzależnienia od opioidów, ludzie nie zabijają się z rozpaczy (suicide by despair to jest jedna z głównych przyczyn śmierci w USA i główna wśród białych poniżej 50 roku życia), a dzieci mają jakieś szanse się wybić (bo szkolnictwo ma finansowanie centralne z budżetu, teoretycznie każde dziecko w PL ma równe szanse - w USA finansowanie szkół zależy od podatków za nieruchomości, więc biedna dzielnica = kiepska szkoła). Gorąco polecam książkę Janesville: An American Story Amy Goldstein, a jeśli nie masz tyle czasu, żeby ją przeczytać, to na Netflixie jest ciekawy firm An American Factory. Tam ta bieda jest tylko w tle, ale można sobie wyobrazić, jak to wygląda dla tych ludzi.

   Z drugiej strony masz wielkie metropolie, które są dotknięte plagą bezdomności spowodowanej koszmarnymi cenami mieszkań i opieki zdrowotnej. Modelowy przykład to oczywiście San Francisco, gdzie masz z jednej strony dramat na rynku nieruchomości (miasto jest małe, a chce tam mieszkać pół Bay Area, w tym prawie wszyscy dobrze opłacani pracownicy mojego sektora), a z drugiej spora część bezdomnych ma poważne problemy psychiczne (wiele z nich to żołnierze wracający z Iraku i Afganistanu, którzy cierpią na PTSD) i bez pomocy medycznej i lekarstw nigdy nie wyjdzie ze swoich problemów, a ponieważ te są tak drogie, nigdy tej pomocy nie dostanie.

   Natomiast te dwie populacje łączy jeszcze jedna rzecz, a mianowicie kompletny brak zabezpieczenia socjalnego. Widać to drastycznie właśnie teraz, kiedy uderza koronawirus. W Polsce zapewne wzrośnie bezrobocie i będzie nieciekawie, ale rozłoży się to w czasie. Tutaj dramat już się zaczął i uderza pełną siłą. Nie ma czegoś takiego jak okres wypowiedzenia - przychodzisz do pracy, okazuje się, że już jej nie masz i zostajesz z miejsca bez dochodu. Tracisz ubezpieczenie zdrowotne, więc do lekarza już nie pójdziesz. Zasiłki dla bezrobotnych są (tzn. trzeba odkładać na unemployment insurance), ale po pierwsze trzeba czekać 2 tygodnie po zwolnieniu na rozpoczęcie rozpatrzenia sprawy, a po drugie dostaje się je na maksymalnie 26 tygodni. No i wysokością też nie powalają - dla mnie byłaby to mniej niż 1/3 moich obecnych zarobków, czyli brakłoby mi kilkunastu dolarów, żeby w ogóle opłacić czynsz.

  •  

   @szyy:

   San Francisco i Seattle i inne duże miasta zakazały budowy domów wielorodzinnych. Trudno by nie mialy bezdomnosci jak co roku do USA przybywa 1 000 000 legalnych imigrantów.

   I to prawica, Reagan, zamknął szpitale psychiatryczne, co spowodowało boom bezdomnych "świrów"...

  •  

   @szyy: ale czy wiesz, że Kalifornią rządzą demokraci od dawna ?
   Sanders bierze Kalifornię 2020 prawybory > komunista wygrywa spośród innych demokratów

   patrząc z dystanus czasu: Republikanie coraz bardziej upodabniają się do Demokratów, bardzo podobna polityka

   czy wiesz, że wszystkie postulaty partii komunistycznej z poczatku XX wieku zostały w usa spełnione,

   mając na uwadze powyższe pytam: kogo i CO winisz za ten stan rzeczy ? co doprowadziło do takiego stanu, do tego upadku, w skórcie (np. socjalizm czy kapitalizm) i szerzej - to pierwsze pytanie

   drugie pytanie: jakie konkretnie rozwiązania byś wprowadził, jakie masz postulaty, co trzeba zrobić, by usa stało się krajem dobrobytu,

   trzecie pytanie: jakie państwa na świecie stawiasz za wzór i dlaczego, jak tym tle wygląda Polska

   czwarte pytanie: czemu narzekasz, skoro dobrze (czy tak ??) tam żyjesz i to jednak tam pojechałeś na emigrację zarobkową (może jednak nie są tacy najgorsi, skoro sa magnesem w niektóych branżach)

  •  

   San Francisco i Seattle i inne duże miasta zakazały budowy domów wielorodzinnych. Trudno by nie mialy bezdomnosci jak co roku do USA przybywa 1 000 000 legalnych imigrantów.

   @UberWygryw: ani jedno, ani drugie nie jest prawdą :)

   W SF faktycznie buduje się mało z powodu NIMBYizmu, ale powstają jednak bloki. Burmistrz Reed ma też plan zbudowania nowej dzielnicy w pobliżu obecnego centrum recyklingu, gdzie przewidziane są wyłącznie bloki. Problem SF polega na tym, że połowa miasta nie nadaje się pod budowę budynków wielorodzinnych z powodu gleby - jak wiadomo SF leży w sferze wysokiej aktywności sejsmicznej, a wszystko poza centralną częścią miasta leży na piaskach, które w wypadku trzęsienia zaczęłyby się zachowywać jak galareta.

   Jeśli chodzi o imigrację, to w 2018 przybyło ok. 200 tys. osób: https://usafacts.org/data/topics/people-society/immigration/immigration-and-immigration-enforcement/immigrants/ Natomiast liczba imigrantów i tak nie jest tu taka kluczowa. W latach 90-tych i wczesnych dwutysięcznych faktycznie przybywało ponad 1 mln ludzi rocznie, a takiego kryzysu nie było. W USA problemem jest to, że większość terenów zabudowanych jest podzielona na malutkie działeczki, na których swoją domy jednorodzinne. Nie da się tam zbudować bloków czy kamienic.

  •  

   @szyy:

   Jsponia jest bardzo sejsmiczna a potrafią budować wielorodzinne ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   Porównaj to z NFZ, które pokrywa ci wszystko

   @szyy: hehe - proszę w styczniu przyszłego roku ustawić się w kolejce na zapisy, w tym roku już nie realizujemy świadczeń

  •  

   CNN oczywiście też potrafi być stronnicze

   @szyy: Potrafi? Sory, ale to w praktyce medialne ramię partii Demokratycznej, przychylność danym kandydatom, inicjatywom politycznym i narracji jest naprawdę wyraźna. W każdej stacji faktyczne raportowanie informacji jest ułamkiem czasu antenowego i nawet programy w teorii informacyjne, są nacechowane publicystką.

   widz wyrobił sobie zdanie o danym zdarzeniu i żeby to zdanie było takie, że "Trump i Ameryka są pod ogniem ataku ze strony skorumpowanych Demokratów".

   Przecież to jest lustrzany obraz tego co jest po drugiej stronie - takie są codzienne realia.
   Przecież od czasów młodego Busha media dostawały wścieklizny, nawet jego nazywały wtedy nazistą i radykałem, tak jak Trumpa nazywają regularnie Hitlerem, oraz razem z wyborcami (połową kraju) zwolennikami jakiś bzdur jak biała supremacja itp.

  •  

   114 tys. z 1,1 mln dzieci w NYC jest bezdomnych

   @szyy: sorki za odgrzebanie ale dopiero zacząłem ciebie czytać.
   Byłą by możliwość abyś przybliżył troche ta sprawę?
   Co kryje się pod zwrotem dzieci? To głównie nastolatkowie między 15 a 18 rokiem życia czy jest wśród nich sporo młodszych dzieci? Jakoś sobie nie wyobrażam by było sporo młodszych chyba że liczą tu dzieci z domów dziecka.
   Poza tym moze gdzieś wspominali o statystykach przyczyn. Sa wyrzucane z domu, to dzieci osób które straciły dom bo np zadłużenie czy może ćpunów lub tez urodziły sie jako bezdomne? Jakieś przybliżenie statystyczne.
   Poza tym jaka jest ststystyka dotycząca rasy? Z tego co czytałem wiele czarnych dzieci wychowuje sie bez ojca a największa patologia jest chyba wśród murzynów. No chyba ze chodzi o dzieci latynosów bez wizy.

   źródło: pics4.city-data.com

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   Byłą by możliwość abyś przybliżył troche ta sprawę?
   Co kryje się pod zwrotem dzieci? To głównie nastolatkowie między 15 a 18 rokiem życia czy jest wśród nich sporo młodszych dzieci? Jakoś sobie nie wyobrażam by było sporo młodszych chyba że liczą tu dzieci z domów dziecka.
   Poza tym moze gdzieś wspominali o statystykach przyczyn. Sa wyrzucane z domu, to dzieci osób które straciły dom bo np zadłużenie czy może ćpunów lub tez urodziły sie jako bezdomne? Jakieś przybliżenie statystyczne.


   @4pietrowydrapaczchmur: tutaj chodzi o całe bezdomne rodziny, przy czym tak jak wspomniałem powyżej, nie są to na szczęście dzieci, które śpią na ulicy (chociaż takie pewnie też się znajdą). Dzieci są w każdym wieku, a według danych 34 tys. z nich śpi w noclegowniach miejskich natomiast 74 tys. pałęta się po krewnych bez stałego domu, np. tydzień u babci, tydzień u cioci itd.

  •  

   @szyy: czyli jednak zadłuzenie jest tą najpopularniejszą przyczyną?
   I tak jak wcześniej mówiłem jestem ciekaw czy te rodziny to określenie dla czarnych matek z dziećmi.
   Bo wiesz. Wiele sie w PL mówi o tym ze czarne kobiety szanują sie mniej niż białe więc często tata jest nieznany, w więzieniu lub gdzieś tam z inną i nie płaci alimentów. Ale w konkretne statystyki nigdy nie patrzyłem. Nie mieszkam tam, nie identyfikuje sie więc to dla mnie ciekawostka a nie potrzebna wiedza by sie bardziej edukować. Latynosi są jednak podobno bardziej rodzinni. Dlatego ciekawią mnie te statystyki a US jest z z nich znane.