Gorące dyskusje ostatnie 12h

 • odpowiedzi (29)

 • odpowiedzi (7)

 • avatar

  #neuropa #polityka

  Skoro już jesteśmy na fali afery ze śmiercią Igora S. na komisariacie, to wytłumaczę także na kanwie tej sprawy, po co jest niezależne sądownictwo.

  Prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie. Jeżeli je umorzy, albo umorzy w części (np. uznając, że 3 policjanci, którzy się przyglądali nie powinni za nic odpowiedzieć, tylko ten od używania tasera), to rodzina Igora S. będzie mogła zaskarżyć decyzję do sądu, który będzie ją władny uchylić i wydać prokuratorowi wiążące (podkreślam wiążące) wskazówki, w tym nakazać dalsze czynności śledztwa. Potem prokuratura może sprawę umorzyć ponownie. Wtedy jednak rodzina będzie mogła we własnym zakresie już wnieść akt oskarżenia do sądu. Tak czy tak niebagatelna jest w takich sprawach rola sądu, w tym, żeby sprawa trafiła do sądu.

  I to są właśnie sprawy, dla których potrzebne jest nam niezależne sądownictwo. To właśnie w takich sprawach kluczowym jest, aby sędzia nie był pod żadnym politycznym wpływem (zwłaszcza, gdy prokuratura jest w 100% podległa rządowi).

  Dziękuję za uwagę i pozdrawiam.
  pokaż całość

  odpowiedzi (38)