Wpis z mikrobloga

Tl:dr zrobiłem "miernik temperatury i wilgotności u somsiada" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Jak człowiek siedzi dłuższy czas w domu to zaczyna wymyślać różne rzeczy. Ja np. znów bawię się radiami i padło na monitorowanie pasma 433 MHz (przy użyciu #rtlsdr). Dla osób nie w temacie: pracują tam różne urządzenia od pilotów do bram po czujniki ciśnienia w oponach. Używam do tego programu rtl433, który potrafi dekodować niektóre transmisje. Generalnie w mojej okolicy odbieram głównie różnego rodzaju czujniki temperatury i wilgotności. Jedna z transmisji daje wartości zbliżone do warunków zewnętrznych i pojawia się cyklicznie, mniej więcej 2 razy na minute. Najprawdopodobniej jest to stacja pogody jednego z moich sąsiadów/okolicznych mieszkańców. Postanowiłem to wykorzystać ( ͡° ͜ʖ ͡°).

Rtl
433 ma opcję zapisu zdekodowanych danych do pliku csv. Dodatkowo można wybrać, które transmisje chcemy dekodować tzn. które z dekoderów wbudowanych w program mają być aktywne. W ten sposób wyselekcjonowałem sobie interesujące wartości. Dalej wystarczył już tylko prosty skrypt do gnuplota, który z zapisanych danych tworzy wykres temperatury i wilgotności powietrza (odebrane dane w csv zawierają też datę i godzinę) - przykład na zdjęciu.

Na koniec, żeby to wszystko zautomatyzować napisałem jeszcze skrypt powłoki, który włącza rtl_433 na określony czas (program ma taką opcję) z zapisem do pliku csv, następnie, wywołuje gnuplota z odpowiednim skryptem, który z danych tworzy wykresy i na koniec kasuje plik csv (żeby wykresy zawierały tylko dane z określonego interwału czasowego). Wszystko działa w pętli więc jak ustawimy czas np. na 24h to powinniśmy dostać dobowe wykresy temperatury w okolicy. Teraz chyba pozostaje wgrać to na jakieś Raspberry Pi ale żadnego nie mam.

#diy #elektronika #technologia #programowanie #ciekawostki #sdr #heheszki #hacking dam też #krotkofalarstwo bo może kogoś zainteresuje
Pobierz tomekb1999 - Tl:dr zrobiłem "miernik temperatury i wilgotności u somsiada" ( ͡° ͜ʖ ͡°...
źródło: comment_1584539539T64hjSOdgARW0h5uEkn0BS.jpg
  • 8
@tomekb1999: hmm nie miałeś problemu z odpaleniem tego? na lubuntu 14 jak pierwszy raz to zainstalowałem - działało, również miałem sygnały z pogody, teraz jednak nawet na tym samym sofcie, apka się uruchamia ale wywala błędy.
Z jakim parametrem odpalasz? rtl_433 -a?
@Triak: u mnie działa nawet gdy odpalam bez żadnych parametrów ale jestem na macu. Może spróbuj zaaktualizować? Mój skrypt uruchamia go z takimi parametrami:
rtl_433 -T czas -R typ -F csv:"plik.csv"
pierwszy określa czas działania programu, drugi typ aktywowanego dekodera a trzeci odpowiada za zapis do csv.

@cocamide:

mi nawet łapie czujniki ciśnienia w oponach sąsiada xD

Mam to samo :D

ale po co sobie tak życie komplikować? jest obsługa