•  

  Stan Nowy Jork kupił 750 000 dawek chlorochony, 70 000 hydroksychlorochiny i 10 000 azymotrycyny na potrzeby testów klinicznych, które rozpoczęły się dzisiaj. Rozpoczęli też testy podawania plazmy z przeciwciałami u pacjentów w stanie bardzo ciężkim i krytycznym. Nieoficjalnie wiele amerykańskich szpitali zaczęło podawać hydroksychlorochinę już w zeszłym tygodniu i wyniki według nich są bardzo obiecujące. Dentyści i weterynarze wypisują tam recepty na hydroksychlorochinę i azymotrycynę dla siebie i pacjentów. Efekt tego jest taki, że np. w stanie Ohio zarządzono, że hydroksychlorochina będzie sprzedawana tylko pacjentom z pozytywnym wynikiem na 2019-nCoV z dawkami na maksymalnie 14 dni. Szpital Uniwersytecki w Waszyngtonie każdemu przyjętemu pacjentowi zarażonemu koronawirusem podaje obecnie hydroksychlorochinę, niżej wskazówki dla EKG podczas terapii od nich.

  Maroko wykupiło cały zapas hydroksychlorochiny firmy Sanofi na terenie swojego kraju.

  Chińczycy rozpoczęli testy kliniczne szczepionki na koronawirusa, 108 zdrowych dorosłych, koniec testów jest przewidziany na 31.12.2020. WHO podaje, że w wyścigu bierze obecnie udział 20 różnych szczepionek. 15 marca Kaiser Permanente Washington Health Research Institute rozpoczął swoje pierwsze testy. Uniwersytet Oxforda startuje w przyszłym tygodniu z testami na zwierzętach i liczą, że uda im się zacząć takie na ludziach w kwietniu.

  W Europie rozpoczęły się masowe testy, 3200 pacjentów, w tym 800 we Francji, 5 różnych grup:
  - placebo
  - kaletra(lopinawir + rytonawir) lek na HIV
  - kaletra + interferon beta
  - remdesivir docelowo lek na wymyślony przeciwko Eboli, oficjalnie jeszcze niedopuszczony i drogi, kaletra tak samo droga
  - hydroksychlorochina, która po obiecujących wynikach we Francji został dodana jako piąta(początkowo miały być 4)
  Wyniki za mniej niż 6 tygodni. Każdy z pacjentów ma być oceniany po 15 dniach. Kraje biorące udział w testach to: Belgia, Francja, Niemcy, Luksemburg, Holandia, Hiszpania, Szwecja i Wielka Brytania.

  Kilka szpitali we Włoszech zaczęło testy Aviganu(favipavir), który był stosowany w Japonii od 4 tygodni, sprawdzają go też od tygodnia w swoich testach Chińczycy. Ale Koreańscy epidemiolodzy i sztab lekarzy zablokował jego import do kraju powołując się na kiepskie wyniki i skutki uboczne, u zwierząt uszkodzone płody i problemy z płodnością. W Południowej Korei obecnie korzysta się z hydroksychlorochiny na masową skalę, remdesiviru i kombinacji kaletry z lekami przeciwwirusowymi.

  #koronawirus #usa

  źródło: pbs.twimg.com