•  

@Kempes: Jestem świeżo po lekturze ustawy i nie doszukalem sie niczego o czym on pisze. W którym miejscu rozporządzenie wykroczylo poza zakres ustawy?

praktycznie do zera
      to chyba inne rozporządzenie czytał

. . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

źródło: Screenshot_2020-03-25-06-17-19-426_com.google.android.apps.docs.png

•  

@ziomale Warto podpytać tego eksperta.

•  

Jestem świeżo po lekturze ustawy i nie doszukalem sie niczego o czym on pisze. W którym miejscu rozporządzenie wykroczylo poza zakres ustawy?

@ziomale: Tam gdzie mówi o zakazie przemieszczania się.

Ustawa pozwala na czasowe ograniczenie OKREŚLONEGO sposobu przemieszczania się. Tymczasem rozporządzenie ustanawia GENERALNY ZAKAZ przemieszczania się z wyjątkami. To jest przekroczenie zakresu dozwolonego ustawą. Rozporządzenie może zakazywać np. przemieszczania się komunikacją miejską, albo w celach rekreacyjnych, ale nie może robić generalnego zakazu, bo na to ustawa nie pozwala.

@kempes
      wyżej jest wyjaśnienie

•  

@GordonL: faktycznie, jako laik akurat w tym wypadku mogę się zgodzić lub przynajmniej pozostać neutralny. Ale pytanie czy "określonym" sposobem przemieszczania nie może być też każdy sposób przemieszczania z "określonymi" wyjątkami? Jako prawnik masz na pewno lepsze pojecie jak prawo w tym przypadku definiuje przymiotnik "określony"

•  

Ale pytanie czy "określonym" sposobem przemieszczania nie może być też każdy sposób przemieszczania z "określonymi" wyjątkami?

@ziomale: Treść art. 31 Konstytucji sprawia, że nie może.

To jest wolność tak podstawowa, że nie można interpretować przepisów rozszerzająco.

•  

@GordonL: Pomijając dyskusję o konstytucji... Mi chodzi konkretnie o tę ustawę i czy zdanie "określone sposoby przemieszczania się" jest na tyle ścisłe że zdecydowanie nie może dotyczyć każdego możliwego sposobu przemieszczania się? Bo mi się obiektywnie wydaje że jest to tak luźno sformułowane że nie, ale pytam, bo może jest konkretna prawna definicja przymiotnika "określone" i o tym nie wiem, a nie chce mi się już tego sprawdzać.

•  

i chodzi konkretnie o tę ustawę i czy zdanie "określone sposoby przemieszczania się" jest na tyle ścisłe że zdecydowanie nie może dotyczyć każdego możliwego sposobu przemieszczania się?

@ziomale: Tak - w kontekście ograniczeń wolności.

bo może jest konkretna prawna definicja przymiotnika "określone"

@ziomale: Nie ma, ale normy ograniczające interpretuje się zawężająco.