•  

  TL;DR: Gówno-portale rozprzestrzeniają NIEPRAWDZIWE informacje ze strony Onet.pl, prezydenci miast i rzecznicy prasowi rozprzestrzeniają dalej nieprawdziwe, kłamliwe informacje zupełnie mijające się z prawdą. Moja opinia: TO SKANDAL, że ludziom robi się wodę z mózgu, kłamiąc i wywołując niepotrzebną histerię.

  TL;DR2:
  1. MOŻNA IŚC NA SPACER DO PARKU, DO LASU
  2. MOŻNA JEŹDZIĆ NA ROWERZE
  3. MOŻESZ PÓJŚĆ POBIEGAĆ

  Prezydent Koszalina Piotr Jedliński (popierany przez PO) sieje wśród mieszkańców panikę na swoim Facebooku rozsyłając nieprawdziwe informacje o nowych zasadach wprowadzonych od dzisiaj.
  Jasne, można robić politykę na histerii i strachu obywateli, kto komu zabroni?

  Link do Facebooka prezydenta oraz Rzecznik Prasowy Miasta Koszalin
  Podobnie zrobiło sporo gówno-portalików typu:

  pokaż spoiler https://www.koszalin.pl/pl/news/kolejne-zakazy-i-ograniczenia-w-zwiazku-z-pandemia-koronawirusa
  http://www.gostynska.pl/artykuly/koronawirus-kolejne-restrykcje-i-ograniczenia-zamk,111300.htm
  https://www.salon24.pl/newsroom/1030490,premier-morawiecki-oglosil-nowe-ograniczenia-w-zwiazku-z-koronawirusem
  https://miastozwizja.pl/szczecinek-zamkniety


  po prostu kopiując i wklejając bezmyślnie tekst (wczorajszego) artykułu na Onecie, który jest cały czas aktualizowany i tych fałszywych informacji (w większości) już nie ma. Nie przeszkadza to jednak ani dziennikarzom, ani prezydentowi siać dezinformacji.

  Oto co pan Jedliński skopiował na swojego Facebooka:

  #koronawirus kolejne zakazy i ograniczenia w związku z pandemią ❌❌❌
  Wychodzenie z domu ma być ograniczone do absolutnego minimum, takiego jak wyjście do pracy, po zakupy żywnościowe, wyprowadzenie psa, wizyta w aptece lub u lekarza;
  Jeśli prowadzisz firmę, możesz udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością;
  Po ulicach nie można poruszać się w grupach większych niż dwie osoby. Ograniczenie to nie dotyczy jednak rodzin;


  gostynska.pl napisała:

  - niedopuszczalne jest pójście na plac, skwer, bulwar w celu spotkania towarzyskiego, czy zgromadzenie się na placu zabaw z dziećmi. Jak poinformowano - te działania na bieżąco będzie oceniała policja (przy współudziale wojska) - za nieuzasadnione gromadzenie się wyznaczono karę od mandatu do 5.000 zł

  Kara za nieuzasadnione gromadzenie się może skutkować mandatem w wysokości nawet do 5 tys. zł.
  W rozporządzeniu ani w ustawach nie ma nigdzie opisanej kary pieniężnej dla osób, które złamałyby te zaostrzenia w inny sposób niż zagrożenie innej osoby.
  (Było już o tym na Mirko: https://www.wykop.pl/wpis/48234539/kara-za-lamanie-kwarantanny-i-wychodzenia-z-domu-w/)
  Cytuję w/w Mirka @Janusz_Sportu (tu jest PRAWDA)

  Rozporządzenie nie nakłada kwarantanny na cały kraj - także, jeśli nie jesteś w izolacji albo w kwarantannie to nie podlegasz pod ten przepis. Za złamanie zakazu wychodzenia z domu czy niezachowania odległości 1.5m albo 6 osób na mszy świętej rozporządzenie NIE przewiduje sankcji karnych.

  Jedziemy dalej z wpisu Pana prezydenta

  Obostrzenia obowiązują od 24 marca do 11 kwietnia;
  Bzdura totalna. Kopiuj wklej, które pokazuje, że ludzie nie myślą co wklejają. Rozporządzenie weszło w życie od dzisiaj, od 25 marca. Było ogłoszone na konferencji wczoraj (24 marca), ale nawet na niej powiedziano, że zmiany wchodzą dopiero 25.
  W artykule onetu jest to już poprawione, ale dziennikarzyny, które to skopiowały oczywiście mają to w d.

  Nie wolno korzystać z bulwarów, parków, czy placów zabaw. Zabronione są rekreacyjne wyjścia do parków, lasów, na spotkania;
  I to mnie najbardziej wpienia. Skąd oni to wyssali? NIGDZIE nie jest napisane, że bulwary, parki, place zabaw czy lasy są zamknięte, albo że nie wolno z nich korzystać. WOLNO Z NICH KORZYSTAĆ. Na stronie gov.pl czytamy jedynie:
  Był też ciekawy wpis na Mirko analizujący te zapisy: https://www.wykop.pl/wpis/48241665/z-racji-tego-ze-rzad-wprowadza-nowe-przepisy-w-for/

  Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia.

  Ograniczenia opisane w rozporządzeniu dotyczą PRZEMIESZCZANIA SIĘ oraz ZGROMADZENIA powyżej 2 osób (lub całej rodziny). Nie JEST więc zakazane pójście na plac zabaw z dzieckiem, do parku na spacer, do lasu pojeździć na rowerze, pod warunkiem, że od innych ludzi zachowamy odpowiednią odległość! I tyle.

  Wolno korzystać z bulwarów, parków, placów zabaw, nie są zabronione rekreacyjne wyjście do parków i lasów!
  Zabronione jest tylko korzystanie z tych miejsc w grupkach znajomych, którzy nie są najbliższymi osobami, to wszystko.

  Marzeniem ściętej głowy jest, żeby Polacy byli inteligentni i sami potrafili przeczytać tekst obowiązującego prawa, ale to nigdy nie nastąpi. Ludzie panikują i będą panikować, będą wymieniać się na facebookach bzdurnymi informacjami bo beznadziejni dziennikarze i władze miast sieją ferment rozsyłając kłamstwa.

  Polecam ładnie ujednolicony tekst https://maszprawo.org.pl/rozporzadzenie-covid-19/ (@LaudatorLibertatis)

  Dodatkowo żródła, gdzie jest wszystko jasno napisane, wystarczy przeczytać ze zrozumieniem, co serdecznie polecam (choć i tak wiem, że nie nastąpi) m.in dziennikarzom i panu prezydentowi Koszalina
  https://www.gov.pl/web/koronawirus/wprowadzamy-nowe-zasady-bezpieczenstwa-w-zwiazku-z-koronawirusem
  http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000052201.pdf
  http://dziennikustaw.gov.pl/D2020000049101.pdf

  #koronawirus #zostanwdomu #prawo #koszalin

  •  

   @ziuaxa: Bardzo mi miło z tego powodu, że ktoś się na mnie powołuje. Z drugiej strony wielki smutek i żal, że tak merytoryczny wpis ma 1 plusa po 15 minutach.
   Ludzie lubią żyć w dezinformacji i nakręcać siebie wzajemnie wierząc jakimś stronom i blogom pisanym przez osoby nierozróżniające kwarantanny od epidemii.
   Jak ktoś się do mnie zwróci po pomoc, to jej nie odmówię ale sam już nic od siebie nie dodam, bo to nie mój problem. Ja nie żyję w kłamstwie a jak ktoś lubi trwanie w takim stanie - jego wybór.
   PS. Już 2 plusy

  •  

   @ziuaxa: @Janusz_Sportu:
   proponuje przeczytać ze zrozumieniem definicje słowa "przemieszczać się"

   Ograniczenia opisane w rozporządzeniu dotyczą PRZEMIESZCZANIA SIĘ
   skoro nie jest zabronione pójść do parku, to jak się tam dostaniesz, nie przemieszczając się?

  •  

   To w końcu mogę jeździć na rowerze czy nie?
   Żywej duszy nie spotykam podczas jazdy, no ale aby nie było niemiło gdy spotkam policję :(

  •  

   @heow

   1. wracasz z pracy do domu (wszyscy wiedzą, że to "legalne") idąc przez park. Możesz tam być, możesz sobie usiąść na ławce. Jeśli idziesz z koleżanką z pracy możecie nawet usiąść obok siebie!

   2. Idziesz po zakupy, spotykasz na bulwarze znajomego. Możesz się zatrzymać i z nim pogadać, wbrew temu co piszą, że jest zakaz korzystania z takich miejsc celem spotkań.

   3. Nie musisz nawet wracać z pracy, nie musisz iść na zakupy. Możesz się przemieszczać po prostu spacerując. Logiczne że podczas spaceru się przemieszczasz. Możesz też jechać rowerem z koleżanką (na rowerze łatwo zachować odległość 1,5 m). Możecie więc zrobic postój i zatrzymać się w lesie czy parku, nie dostaniecie za to grzywny!

   @lukecz możesz :)

  •  

   Komentarz usunięty przez autora

Gorące dyskusje ostatnie 12h