Wpis z mikrobloga

Mirki! Wracam z serią #roslinyowadozerne
Największą popularnością cieszyły się dzbaneczniki, więc o nich będzie ten post.
W poprzednich wpisach mówiłam o warunkach, jakie trzeba zapewnić tym roślinom do prawidłowego rozwoju, dzisiaj opowiem o ich rozmnażaniu ( ͜ʖ )
Dzbaneczniki możemy podzielić na takie mirki i mirabelki, niebieskie paski i różowe paski (zielonki liście cicho) - mamy osobniki żeńskie i męskie. Do zapylenia potrzebujemy więc dwóch osobników, które akurat kwitną i są przeciwnych płci. Tu pojawiają się pierwsze problemy, bo dzbaneczniki w porównaniu do np. rosiczek kwitną bardzo rzadko. A znaleźć samicę do już w ogóle sukes! Osobniki męskie stanowią pewnie koło 80%, jak nie więcej (zupełnie jak na wykopie) wszystkich dostępnych na rynku okazów. Nasiona są rzadkością i niestey zwykle pochodzą od kłusowników. Potrzebują też odpowiednich warunków do rozwoju, są wrażliwe i bardzo powoli rosną. W większości jednak nie udaje się znaleźć kwitnącej samicy na czas (pyłek ma określoną żywotność, kiedy jeszcze komórki plemnikowe nadają się do wykorzystania) no i dzban przegryw kwitł na marne ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Nadal może się rozmnażać, jednak raczej nie generatywnie (czyli przez nasiona z uzyskaniem osobników o nowych cechach), a wegetatywnie - młody dzbanecznik powstaje jako kopia, klon osobnika matczynego z jego tkanek. Zwykle taki maluch wyrasta z łodygi zaraz przy podłożu. Korzysta sobie z korzeni rodzica, ale w pewnym momencie (kiedy ma kilka swoich liśc) można go odciąć do ukorzenienia. Innym sposobem jest pocięcie wysokiej rośliny na kawałki z 3-4 liśćmi - tniemy pod kątem 45° i umieszczamy np. w torfowcu pod woreczkiem strunowym. Taki fragment powinien wypuścić korzenie z z czasem wykształcić nowy stożek wzrostu.
Może brzmi skomplikowanie, ale taka hodowla owadożerów jest prosta i przyjemna, warto spróbować.
Na zdjęciu Nepenthes Miranda, jeden z łatwiejszych w uprawie parapetowców ()
Polecam też sklep internetowy, bo na razie z festiwale, na których można kupić owadożery i co nieco o nich posłuchać, trzeba było przełożyć na późniejszy termin :<
Od teraz darmowa wysyłka powyżej 150 zł!
https://roraima.pl/
Zamówcie własną, mięsożerną armię bez wychodzenia z domu! ( ͟ʖ)
Dla początkujących specjalna zakładka: https://roraima.pl/pl/c/Kacik-amatora/13
#rosliny
Vic124 - Mirki! Wracam z serią #roslinyowadozerne 
Największą popularnością cieszyły...

źródło: comment_1585238452q66rjOIFfGeGAGLaztQ4ux.jpg

Pobierz
  • 13
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Vic124: czy ta Miranda trudna w uprawie? Mam już trochę owadożernych, w tym trzyletniego dzbanecznika skrzydlatego i latem dzbankuje 15cm dzbankami, ale te dzbanuchy ze zdjęcia tej Mirandy to jakieś cudo (ʘʘ) potrzebuje jakichś specjalnych warunków, żeby takie giganty wyszły?
@RandomDucklingGenerator: wyślij zdjęcie swojej alaty, bo to może być ventrata (szczególnie jeśli z marketu). Miranda jest parapetowcem, prosta w uprawie i ładnie dzbankuje () na roraimie teraz co prawda nie kupisz w tym rozmiarze - możesz poczekać na aktualizację oferty, napisać maila czy coś jest na szklarni, albo kupić maluszka do ukorzenienia https://roraima.pl/pl/p/Nepenthes-Miranda/376 a cena jak za średniego kebsa, więc warto! ( ͡º
@Spacefrogx: tak jak się poluje na zwierzęta, poluje się też na rośliny ( ͡° ʖ̯ ͡°) wyrywają je z naturalnych środowisk przyczyniając się do wymierania gatunków. Szczególnie cenne są dla nich nasionka, bo z takiej Indonezji wysyłają je w małych, niepozornych paczkach na cały świat
@Vic124: Nie jest z marketu, kupiłam na targach w Warszawie (aczkolwiek pani sprzedająca nie potrafiła powiedzieć jaki gatunek () ) Już z niej kilka małych dzbaneczników wyhodowałam i rozdałam :D Zdjęcie jest sprzed chwili, jeszcze nie dzbankuje, to wrzuciłam też zdjęcie dzbana jak były. Może w końcu będę pewna jakiego mam dzbana ¯\_(ツ)_/¯

Mam jeszcze cefalotusa i rosiczkę przylądkową albinosa - którą z własnych nasion wyhodowałam (
R.....r - @Vic124: Nie jest z marketu, kupiłam na targach w Warszawie (aczkolwiek pan...

źródło: comment_1585288527g3s6QNr9YKevHmUiFm45Ak.jpg

Pobierz