Wpis z mikrobloga

Mireczki, jak to jest. Znajomy studiuje i pracuje w Krakowie, jest z innego miasta. Mieszka w wynajętym pokoju w mieszkaniu 3 pokojowym. Umowe podpisał w październiku na okres do konca września 2020. I teraz jak z nim rozmawiałem to mi mowi, ze siedzi juz u siebie w domu bo wypowiedział umowe januszowi w trybie natychmiastowym, bo mu studia zawiesili i z pracy zwolnili. Pytam sie czy mu wlascilel sie zgodził? A on mi na to, ze co? I zdecydowal jednostronnie. O wirusie nie slyszalem?
Wydaje mi sie, ze umowa na okres to na okres, ze w sumie moze dalej korzysrac z pokoju - pomimo wirusa - wiec nie ma racji.
I zastanawiam sie czy w takim razie mozna obecnie zerwac wszytkie umowy najmu?

#prawo #biznes #nieruchomosci #pytanie #wynajem #januszebiznesu #gospodarka #remontujzwykopem #remont
  • 25
@wykops2: zazwyczaj w umowie jest zaznaczony okres wypowiedzenia, z mojego doświadczenia miesiąc wypowiedzenia to max. Janusz co wynajmuje ma kaucję na taką okazję, zazwyczaj właśnie wynosząca jeden miesiąc wynajmu plus opłat. Jak nie wziął kaucji to już jego problem.
@l1pka jeśli masz umowę do września 2020 z miesięcznym okresem wypowiedzenia to znaczy, że chcąc się wyprowadzić musisz złożyć wypowiedzenie najpóźniej 31 lipca aby rozwiązać umowę. Miesięczny okres wypowiedzenia nie oznacza, że umowę na czas określony możesz rozwiązać w dowolnym momencie ot tak ją sobie wypowiadając
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@wykops2: w przypadku umow na czas oznaczony wypowiedzenie mozliwe jest w przypadkach przewidzianych w umowie. SN za owy przypadek uznaje juz 'wazne powody'. Jezeli takowa jest, to ja widze tu owe wazne powody. Tym samym skutecznie wypowiedziano umowe, o ile zawiera ona taka klauzule
@koronanona Chciałbym od razu się zapytać, jeżeli nie którzy w tym ja, nie mam w umowie terminowej napisanego okresu wypowiedzenia umowy (która kończy się za parę miesięcy) to czy można powoływać się na Kodeks Cywilny Dz.U. 2019 poz. 1495 art. 673 $2? czyli de facto 30 dni (okres wypowiedzenia) skoro czynsz był płacony co miesiąc?
@LastPunch: Nie. Przeczytaj § 3 ustawy którą przywołuje :D

@wykops2: Może wypowiedzieć umowę zgodnie z tym, co jest w niej zapisane. Jeśli ustalili warunki wcześniejszego wypowiedzenia, to mogą to zrobić. Jeśli nie ustalili, to kolega powinien płacić do końca najmu (ale za to wciąż może tam mieszkać).