Wpis z mikrobloga

https://www.facebook.com/niskieskladki/posts/1060036204383085

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony w celu podnoszenia świadomości społecznej i propagowania wiedzy na temat tego zaburzenia.

Autyzm jest zaburzeniem o charakterze neurologicznym, dotyczącym mózgu, mogącym mieć podłoże genetyczne. Zaburzenie ma wiele odmian. Zdarza się, że dziecko po prostu wolniej się rozwija - co często mylone jest właśnie z autyzmem. Mimo zidentyfikowania wielu czynników zwiększających ryzyko wystąpienia autyzmu, jego przyczyna nie została dotąd w pełni poznana.

(Nie, szczepionki nie wywołują autyzmu. Potwierdzają to dziesiątki niezależnych badań naukowych, których wyniki opublikowano w renomowanych czasopismach.)

W typowych postaciach pierwsze objawy autyzmu ujawniają się już na etapie okresu dziecięcego i trwają tak naprawdę do końca życia. Autyzm #!$%@? między innymi brak reakcji ze strony dziecka na polecenia, brak zabawy z rówieśnikami, trudności z wyrażaniem emocji czy porozumiewaniem się, zarówno za pomocą gestów jak i mowy. Można powiedzieć, że dziecko zamyka się w swoim świecie. Dzieci autystyczne często odczuwają lęk, łatwo stają się agresywne, miewają zaburzony sen. Nadmiernie przywiązują się do niektórych przedmiotów, a jeśli ktoś im je zabierze, wpadają w panikę. Nie lubią, gdy ktoś zmienia ich dotychczasowe przyzwyczajenia oraz źle znoszą zmiany w codziennych czynnościach.

W rozpoznaniu autyzmu specjaliści przede wszystkim skupiają się na obserwacji zachowania dziecka i jego rozwoju. Zawsze jeśli zachodzi podejrzenie, że dziecko nie rozwija się odpowiednio, należy udać się do specjalisty. Najczęściej rodzice zgłaszają się do psychologów lub pedagogów.

Autyzm nie jest zaburzeniem, którego na ogół nie widać gołym okiem. Często zachowanie autystycznego dziecka odbieramy jako dziwne, a rodzice i opiekunowie chorego spotykają się z nieprzyjemnymi komentarzami lub uwagami.

Celem Światowego Dnia Świadomości Autyzmu jest podniesienie świadomości społecznej o występowaniu autyzmu i walce z dyskryminacją osób, u których występuje.

Autyzm jest zaburzeniem, które trwa całe życie. Jednak dzięki coraz skuteczniejszym metodom terapii można uzyskać znaczącą poprawę funkcjonowania dotkniętym nich osób. Nieleczony jest przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.

Choć osoby dotknięte autyzmem często mają problemy z odnajdowaniem się w społeczeństwie, przede wszystkim pod względem towarzyskim, to nadal w większości przypadków mogą całkowicie samodzielnie żyć, pracować i utrzymywać się. Ponadto osoby z autyzmem często dążą do podnoszenia swoich zdolności interpersonalnych, aby móc tworzyć udane związki z innymi ludźmi. Osoby z autyzmem wbrew dość powszechnej opinii odczuwają wszystkie emocje, w tym miłość. Autyzm po prostu utrudnia ich prawidłową ekspresję.

Również dzisiaj osoby cierpiące na to zaburzenie są ofiarami dyskryminacji. Na początku stycznia w magazynie „Plus Minus” ukazał się artykuł Piotra Nowaka, profesora filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku, zatytułowany „Czy ludzie niezrównoważeni psychicznie powinni być przyjmowani na uczelnie wyższe”.

W swoim obrzydliwym moralnie tekście przekonywał, by ograniczyć wstęp na wyższe uczelnie osobom z autyzmem czy Zespołem Aspergera. Według profesora ,,osoby z takimi dysfunkcjami przeszkadzają wykładowcy i innym studentom", a z tekstu wynikało, że on sam opowiada się za ich „ograniczoną” dyskryminacją. Tekst spotkał się na szczęście z oburzeniem i ostrą krytyką, a od profesora Nowaka odciął się też w oficjalnym oświadczeniu rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Osoby cierpiące na to zaburzenie nie są "obłąkani", "chorzy psychicznie" lub "wariatami". Dyskryminacja osób chorych wyrządza krzywdę nie tylko im, ale też ich bliskim. Mamy nadzieję, że takie dni jak dzisiejszy, pomogą rozbudzić w ludziach większe zrozumienie i empatię.

Tumurochir - https://www.facebook.com/niskieskladki/posts/1060036204383085

Dziś ob...

źródło: comment_15858336030TG21aYTEs1PzdmkWZwQkz.jpg

Pobierz
  • 15
Wołam zainteresowanych z byłej listy Niskie Składki.
IrvinTalvanen usunął listę z mirkolist, ale poniższe anony chciały być wołane więc wołam.

Nazwa listy jest powiązana z grupą facebookową i Stowarzyszeniem, ale lista dotyczyć będzie znalezisk i wpisów wolnościowych i politycznych.
Jeśli ktoś chce być wołany do ciekawych znalezisk o tematyce wolnościowej, a także do innych tematów, które będą miały za zadanie promocję wolnościowców, a nie będą stricte powiązane z polityką, czyli mowa tutaj
@Kressska: no z tym cierpieniem na autyzm to jednak jest bardzo różnie, bo często potrafi on ograniczyć kogoś możliwości, a co do nieleczenia no to tak samo, terapia czy tam trening umiejętności społecznych dużo daje, bez niego to nie wiem czy bym kiedykolwiek się odezwał do kogoś
@Jeder: Zobacz sobie Mit 1*. Chodziło mi o to, że Ty i (totalnie strzelam) powiedzmy 80% osób ze spektrum autyzmu potrzebuje terapii, co nie oznacza, że wszyscy :)
A kwestia cierpienia chodzi o to, że hm... autysta cierpi jak np. go ząb boli, ale autyzm "nie boli". Oczywiście są kwestie (znam takie osoby), które nie są pogodzone ze swoją diagnozą i wolałyby "jej nie mieć". Tylko tutaj pojawia się potrzeba
W swoim obrzydliwym moralnie tekście przekonywał, by ograniczyć wstęp na wyższe uczelnie osobom z autyzmem czy Zespołem Aspergera. Według profesora ,,osoby z takimi dysfunkcjami przeszkadzają wykładowcy i innym studentom"


@Tumurochir: Niestety miałem (nie)przyjemność mieć w grupie na studiach osobę z zespołem aspergera i była ona niesamowicie męcząca, więc trochę to podejście rozumiem ;/
Napisałam: "Oczywiście są kwestie (znam takie osoby), które nie są pogodzone ze swoją diagnozą i wolałyby jej nie mieć", a miałam napisać "Oczywście jest też kwestia osób (znam takie osoby), które nie są pogodzone...".