Wpis z mikrobloga

Tak sobie czytam co tu się ostatnio odjaniepawla na tagu i jak to mireczki chcą się szybko dorobić i chciałbym was moi drodzy zachęcić do chwili refleksji nad tym co wy chcecie na tej giełdzie osiągnąć. W kilku postach i komentarzach przewinął sie temat kapitału i tego jak wszelkiej maści newbie na giełdzie zostaną niedługo #!$%@? w dupę bez mydła przez grube ryby posiadające w #!$%@? kasy.
Kapitał można zbudować nawet jak się nie jest jakimś wielkim rekinem biznesu. Po prostu zajmuje to czas. W książce B. malkiela ' a random walk down wall street' ( po polsku bodajże 'błądząc po wall street' )jest świetny przykład jak od 1978 do 2017 można było zbudować kapitał zaczynając od zainwestowania 500 dolarów a potem sukcesywnie co miesiąc dokupując ETF-a vanguarda na sp500 za 100 dolarów. w 2017 roku mielibyśmy ok. 760000 USD, a kontynuując tę jakże chwalebną praktykę po dziś dzień kolejne 200000+ ( uwzględniając 20% zjazd wartości w dół od lutego po dzień dzisiejszy), co daje plus minus milion dolarów. ofc 100 dolarów w 1978 i 100 dolarów dzisiaj ma zupełnie inną wartość, więc wystarczy się chwilkę pobawić excelem jak zmieniałaby się wartość tych jednostek gdyby np te 100 dolarów powiększać corocznie o inflację :), albo podwajać co kilka lat.
Do czego zmierzam. Mireczki w waszej pogoni za zyskiem miejcie plan nie na tydzień, miesiąc czy rok, ale myślcie o kolejnych 10-15, czy nawet 50 latach. Powodzenia :)
Wrzucam stronkę, żeby każdy mógł sobie popaczeć i podumać

#gielda
lsh - Tak sobie czytam co tu się ostatnio odjaniepawla na tagu i jak to mireczki chcą...

źródło: comment_1586294862EOWwGHdrkNIZioFk5RQloq.jpg

Pobierz
  • 9
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lsh: prawda, nawet nie trzeba było od 1978 wystarczyło od ostatniego kryzysu co uczyniłem i czynię nadal. To co się teraz dzieje na giełdzie to raj zakupowy szczególnie jeśli chodzi o etfy vanguard, ale ja wybrałem ftse all world
@kamil-wasniewski: dość, żeby nie martwic się za bardzo o przyszłość. dość, żeby mysleć o innych inwestycjach. No i to tylko przykład - najprostszy z możliwych co można zrobić mając co miesiąc kapitał w wysokości 'tylko' 100 dolarów.

@Paruwkowy__Skrytorzerca: to bardzo ciekawe pytanie, na które nie mam odpowiedzi, chociaż przede mną do emerytury wg. ustawowego rozdzielnika jeszcze ciut ponad 30 lat. Sam opieram się na analizie tego czym się interesuję i
@lsh: w takim razie zawołaj! Obyśmy dożyli, bo jak widać, jeden nietoperz potrafi zatrzymać cały świat i spuścić w kiblu niejeden majątek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Silvervend: tylko chyba trochę słabo porównywać Polskę do USA, nie sądzisz? Kto w latach 90 w Polsce był w stanie cokolwiek zainwestować? Teraz jest inna sytuacja z dostępem do informacji, ale jest też dużo dezinformacji. Co do Buffeta to gość
@Paruwkowy__Skrytorzerca no właśnie. Zarządza swoim funduszem Berkshire Hathaway, gdzie inwestuje w akcje niedostępne dla przecietnego człowieka z lepszymi zwrotami i koniec końców ma wynik gorszy od pasywnego indeksu S&P500.

I co za różnica skąd jesteś, jak możesz inwestować na amerykańskiej giełdzie? Datowałem wstecz tylko dlatego, żeby udowodnić, że ktoś to przewidział.

@kamil-wasniewski bo są małe wpłaty. Buffet już udowodnił, że inwestowanie w pasywny fundusz dla przecietnego inwestora i wielu zawodowych, to najlepszy