Wpis z mikrobloga

Panowie - mam dwa szybkie pytania od laika w kwestii OC. Czy zwiększenie Base Clock (BCLK) może uszkodzić sprzęt? Wczoraj coś mi strzeliło do głowy i zwiększyłem ze 100 MHz do 102 i oczywiscie nastąpił freeze i wyłączenie kompa (potem spróbowałem ze 100 na 100,5 i efekt mniej więcej ten sam). Teraz się zastanawiam czy czegoś sobie nie zepsułem (np. grafiki czy RAMU) ( ͡ ͜ʖ ͡)
Oczywiście zacząłem zgłębiać temat już po fakcie - i tak - już wiem, że mojego leciwego procka nie da sie podkręcić (i5-4570).
Drugie pytanie - czy ok 50 stopni w spoczynku to za dużo jak na ten procek? Wyczyściłem wczoraj środek z kurzu, ale podejrzewam że wymiana pasty teromoprzewodzącej by mu nie zaszkodziła?
#overclocking #oc #komputery #pcmasterace
Pobierz Adax_DD - Panowie - mam dwa szybkie pytania od laika w kwestii OC. Czy zwiększenie Ba...
źródło: comment_1586929204eEKr4oJaxxPZtKr3HmytvA.jpg
  • 9
@Adax_DD uszkodzić raczej nie, ale powodować niestabilność - tak. Nie ruszaj :) zwlaszcza ze nie robisz tego w uefi tylko w apce.

50 stopni w spoczynku jest w miarę ok, jesli pod obciążeniem nie przekraczasz 70
@Adax_DD no to jest zle i duzo tracisz wydajności bo przy 100 stopniach robi sie throttling i procesor obniża Ci taktowania w celu uniknięcia przegrzania.

Raczej chłodzenie jest zle zamontowane, kup pastę, wyczyść procesor i chłodzenie, daj objętość ok. 1,5 ziarenka ryzu na procesor i zamontuj chlodzenie tak by dobrze przylegalo
@Daszekk: Dzięki raz jeszcze za porady - zmieniłem dzisiaj pastę (Thermal Grizzly Kryonaut), wyczyściłem dokładnie chłodzenie i teraz w spoczynku 40-50 stopni, w stress teście (99,9% load CPU) ok. 70-80 w Prime 95 więc chyba już jest ok. Planuje jeszcze ze 2 lata na obecnym kompie podziałać dlatego jestem wdzięczny za pomoc ( ͡º ͜ʖ͡º)