Wpis z mikrobloga

Hej mircy i mirabelki spod tagu #akwarystyka.
Miesiąc temu spamowałem, że skleiłem samodzielnie pierwszy baniak. Małą kosteczkę, żeby mieć co na biurku trzymać i zabić czas w izolacji. No to dzisiaj, miesiąc później czas na update. Rośliny ruszyły. Glonów i sinic nie ma (co mnie zdziwiło, nawet okrzemków nie ma!). W ramach testu wrzuciłem tam jedną krewetkę, jak przeżyje znaczy cykl zamknięty ;) Ogólnie to wszystko ładnie hula, chińska lampka i chiński filtr robią robotę.

Liczę na wasze komentarze, mam małe doświadczenie z takimi mikro baniaczkami typu słoik ;) Docelowo ma tam zamieszkać bojek albo pseudomogule.

Pobierz
źródło: comment_1587318182vKXI8l5BZ9lwqNMGtqwlYF.jpg
  • 23
@Wykopaliskasz: chodzi o cykl azotowy. Podstawowy błąd początkujących. Zanim zaczniesz wpuszczać żyjątka, to muszą się namnożyć bakterie nitryfikacyjne, które rozłoża amoniak, azotany i azotyny trujące dla nich, a będące wynikiem przemiany materii (srają i szczają znaczy ;) ).

Cykl azotowy - wiki
eleganckie akwamirum. Ile taniej wychodzi sklejenie samemu niż kupienie gotowego? Bo ja też się przymierzam, ale szkło jest okropnie drogie, z tego co patrzyłem


@fatboy77: porównując cenowo kupne/samoróbka to wyszło mi jakieś 30% ceny nowego ze sklepu, a ile frajdy miałem (i #!$%@? jak źle skleiłem za pierwszym razem) to moje :) Samo szkło jest drogie, ale możesz poszukać szklarza, który ma niehartowane resztki, albo np. użyć starych szyb z okien
@fatboy77: użyłem metody jak TUTAJ. Są dwie, ta powyżej wg mnie jest bardziej estetyczna. W sumie nic trudnego, polecam użycie taśmy malarskiej i uważać trzeba, żeby równo ścisnać (można sobie skleić szyby taśma na czas schnięcia). Jak popaćkasz szyby to gwarantuje ci, że nienadążysz gotować bigosu do skrobania tego syfu ;) Silikon kup w akwarystycznym.

EDiT: a jak będziesz szyby zamawiać to nie zapomnij żeby ci krawędzie zeszlifował, żebyś sie
@Popo44: pierwszy raz odpaliłem "słoik" i jestem ciekawy co mi z tego wyjdzie. Zwłaszcza, że chce się trzymać zasady, żeby jak najmniej tam grzebać i jeszcze mniej wydawać kasy ;) Zajmujesz się bettami? Nie wiem jakiego szukać najlepiej, a normalnie interesuje się innym biotopem niż Azja.