Wpis z mikrobloga

Witam Mirki i Mirabelki. W tym wpisie obiecałem że zawołam wszystkich plusujących wpis z dnia 09.10.2019, do którego wrócimy się dzisiaj. Był to przeddzień wyborów parlamentarnych i chciałem pokazać jak wybory wpłynęłyby na ceny paliw w Polsce (przy kilku innych wskaźnikach). Problem pojawił się razem z epidemią koronawirusa na początku bieżącego roku, który jak się pewnie domyślacie wstrząsnął całą globalną gospodarką, powodując nieprzewidywalne zmiany na światowych rynkach.

Przyznam się z ręką na sercu, że moją tezą było, krótko mówiąc pokazanie, w jaki sposób sztucznie zaniżane ceny paliw poszybują po ogłoszeniu wyników wyborów. Tak się nie stało, z wiadomych względów i pewnie po tych wyborach nie dowiemy się tego. Porównywanie tych danych i próba domyślania się „co by było gdyby” nie ma niestety sensu. Nie mniej, skoro obiecałem, to publikuję porównanie pół roku później. Wnioski wyciągnijcie sami.

cena ropy brent - 58,32 USD / 31,84 USD (-45,40%)
średni kurs USD - 3,9382 / 4,1566 (+5,55%)
pensja minimalna w Polsce - 2250 PLN / 2600 PLN
pensja średnia w Polsce (sierpień 2019) - 5125 PLN / (IV kwartał 2019) 5367,71 zł brutto (+4,74%)

#pieniadze #paliwo #motoryzacja #wybory #gospodarka
anoysath - Witam Mirki i Mirabelki. W tym wpisie obiecałem że zawołam wszystkich plus...

źródło: comment_1587362439Eo8Nr82UExgJP89p1Doru5.jpg

Pobierz
  • 12
@anoysath: Ale nic straconego. Możesz przejrzeć historyczne dane Orlenu i tam znajdziesz info, że przed wyborami parlamentarnymi sprzedawali paliwo na stacjach poniżej cen hurtowych. Szczególnie stratni byli na oleju napędowym. Teraz robią piękną propagandę, jaki to dobry i społecznie odpowiedzialny Orlen bo, sprzedają paliwo bardzo tanio. Wilk syty i owca cała, bo czeszą obecnie marżę ok 60 gr na litrze paliwa.