Wpis z mikrobloga

Łańcuch Markariana czyli efekt ostatnich pogodnych nocy kiedy to setup pracował na balkonie w Krakowie.

Jest to łańcuch galaktyk należący do Gromady w Pannie. Nazwa łańcuch nawiązuje do widocznego z Ziemi ułożenia poszczególnych galaktyk na zakrzywionej linii. Został on nazwany nazwiskiem ormiańskiego astrofizyka, Beniamina Markariana, odkrywcy łańcucha na początku lat 60. XX wieku

Jak widać z Krakowa też można uprawiać astrofotografię chociaż z nieporównywalnie gorszym rezultatem niż pod ciemnym niebem. Łączny czas naświetlania tego zdjęcia to 8,5 godziny (340 x 90s). Przypuszczam, że zbierając materiał na wsi podobne wyniki miałbym po 3-4 godzinach.

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia
Pobierz Nedved - Łańcuch Markariana czyli efekt ostatnich pogodnych nocy kiedy to setup praco...
źródło: comment_1587838075T5bUPHX1WRrJuRZy61wdYw.jpg
  • 6
@Nedved mi się bardzo podoba. Ja od siebie z miasta nie jestem w stanie opanowac LP, żeby choć ułamkiem zbliżyć się do takiej fotki w RGB. PS. W tej fotce, którą Ci pokazywałem, miałem chyba 15x600s ale właśnie była robiona pod dobrym, wiejskim niebem.
@Tharbad: No coś Ty, nigdy nie odpuszczaj. Każde światło złapane z kosmosu powinno cieszyć. 2 lata temu jak nazbierałem 2 godziny to byłem podjarany ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@jgoluch: Człowieku dziś badałem sobie historię twoich wpisów z #astrofoto i postęp na przestrzeni roku mega. Dzięki za komentarz!