Wpis z mikrobloga

Ostatnie #csiwykop w sprawie Tarczy Antykryzysowej wylądowało w mediach. Dzisiaj mam coś równie dobrego. ( ͡º ͜ʖ͡º) Zadzwoniłem do PFR (rozdają subwencje na grube miliony) i nie uzyskałem odpowiedzi na żadne z 10 pytań, mimo że każde było cholernie ważne.

Zrobiłem też analizę całej Tarczy Finansowej i są tam takie sprzeczności i luki, że Tarcza Antykryzysowa wygląda przy tym jak dzieło autorstwa połączonych izb sędziów Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wrzucam znalezisko, proszę o wykopanie i zapraszam do lektury.

O co chodzi z PFR? Jest to tzw. Tarcza Finansowa, która ma ratować biznes po tym jak Tarcza Antykryzysowa nie wystarczyła. Rzecz w tym, że jest tak niespójna, że nawet sam PFR nie wie jak ją stosować. Wiąże się z nią kilka ciekawych historii:

1. wszystkie błędy w Regulaminie PFR naprawiane są w FAQ. XD Czyli np. z regulaminu wynika, że nie dostaniesz kasy, a z FAQ, że spoko, wiemy co jest w regulaminie, ale damy ci kasę. Albo na odwrót. W FAQ wymyślają powody, dla których kasy nie dadzą, mimo że z regulaminu to nie wynika.

2. nie wiadomo na podstawie czego to wszystko powstało. Najpierw twierdzili, że w oparciu o uchwałę Rady Ministrów z 14.04.2020 r., później że z 27.04.2020 r. Uchwały nigdzie nie ma.

3. Wysokość subwencji (umarzalne pożyczki) zależy od liczby pracowników, ale tak to napisali, że więcej powinien dostać ktoś zatrudniający 9 osób na umowie zlecenia po 10 h w miesiącu, niż ktoś kto ma 8 pracowników na umowę o pracę na cały etat. ¯\_(ツ)_/¯

Podobnych tematów znalazłem dwadzieścia, a prawdopodobnie jest to wierzchołek góry lodowej. Co zabawne prezes PFR twierdzi, że to co jest teraz ma być łatwe i zrozumiałe, a dopiero później będą kontrolować biznes.

"Tarcza to duży kredyt zaufania dla przedsiębiorców. Chcemy, by te procedury naprawdę były proste, ale apelujemy, by korzystali ci, którzy potrzebują wsparcia, by nie było nadużyć. Natomiast będziemy ograniczali ryzyko starając się sprawdzić podane fakty w systemach KAS i ZUS przed wypłaceniem kwot. Także po 12 miesiącach, gdy będą zapadały decyzje dotyczące umorzenia części pożyczek będziemy prowadzili weryfikację. Chcemy w dużej mierze zaufać przedsiębiorcom dając szybką pomoc, ale umorzenia będą dokładniej sprawdzane". Link do wywiadu.


Startuję z kanałem na YouTube, będę nagrywał o prawie w publicystycznym stylu. Jak ktoś chce, żebym zajął się jakimś tematem to proszę o info.

-------------
#maszprawo - z języka przepisów na język polski o często spotykanych problemach prawnych. Tag #maszprawo jest tagiem autorskim. Jeśli masz pytanie do mnie wołaj mnie @LaudatorLibertatis lub użyj tagu #prawo, w przypadku chęci otrzymania pomocy od szerszego grona wykopowych prawników.
-------------
Listę wszystkich moich wpisów pod tagiem #maszprawo znajdziesz tutaj. #polityka
LaudatorLibertatis - Ostatnie #csiwykop w sprawie Tarczy Antykryzysowej wylądowało w ...

źródło: comment_1588750859XCwmAlBK8wcBkCIHUro8N6.jpg

Pobierz
  • 45