Wpis z mikrobloga

@skotfild: https://www.theperfectloaf.com/fifty-fifty-whole-wheat-sourdough-bread/

Nie wiem jakim cudem gościowi to ciasto urosło do takich rozmiarów przy takiej ilości zakwaszonej mąki, udziale pełnoziarnistej i czasach, nawet pomimo użycia "diastatic malt" (chyba, że to zrobiło robotę?) - ja wzmocniłem ciasto PZ4 (20%), biała mąka to francuska T80, miało dużo siły, wydawało mi się, że w pierwszej fermentacji dosyć dobrze urosło.

Pod koniec przepisu straszył, że bardzo łatwo je przegarować, a mogłem mu spokojnie jeszcze 2-3h
@skotfild: jak przyjdzie moje 25kg mąki to zrobię to "po swojemu" - z większym udziałem zakwaszanej mąki, dłuższymi czasami i na T65 zamiast T80 ¯\_(ツ)_/¯ Generalnie to pierwszy chleb od wielu tygodni, który mi "nie pyknął".
@geuze: niestety mam problem z angielskim i ciężko mi wszystko przetłumaczyć.
Z tego co doczytałem, to przepis jest ok. Nie ma wcale małej ilości zakwaszonej mąki 10-20% to standard, a widziałem takich co z 1% potrafią cuda wyczarować.
Sam dążę to takich efektów, ale jest pewien próg, którego nie potrafię przeskoczyć i nie wiem kiedy mi się to uda.
Trochę chlebów już zrobiłeś i myślę, że wiesz, że na czasy nie
Z tego co doczytałem, to przepis jest ok. Nie ma wcale małej ilości zakwaszonej mąki 10-20% to standard, a widziałem takich co z 1% potrafią cuda wyczarować.


@skotfild: tam jest 5%, a ja podobne czasy stosuję przy 15-20. Sam mam w planach "do nothing bread", pewnie dzisiaj wieczorem wstawię, ale on rośnie 18-24h w temperaturze pokojowej.

Trochę chlebów już zrobiłeś i myślę, że wiesz, że na czasy nie można patrzeć, tylko
@geuze: źle liczysz. Procenty piekarskie odnoszą się do wagi mąki, nie całego ciasta. Zakwasu w przepisie jest 132g na 932g mąki czyli 14,16%.
Ja dodaję 20% zakwasu czyli na 1kg mąki dodaję 200g zakwasu. Jeśli dajesz 400g zakwasu na 1900g ciasto to dajesz do bardzo dużo.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@skotfild: nope, to nie jest bardzo dużo na 2000g ciasta.

Hamelman na 1550g ciasta daje przy białym chlebie około 260g zaczynu, tutaj masz 1/3 więcej ciasta i do tego chcę żeby był silniejszy bo używam ciężkiej mąki.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@skotfild: aha, tylko wtedy nie robię zaczynu w proporcjach 1:1:1, tylko daję chyba 40g gram na te 400g 10-12h i hydrację zaczynu chyba około 60%
@geuze: która strona w hamelmanie? Przy chlebach pszennych nie powinno się dawać więcej niż 20% zakwasu do ciasta. Większa ilość nie sprawi, że ciasto będzie silniejsze, a może doprowadzić do zniszczenia siatki glutenowej. Przy chlebach żytnich należy dać ok 60% mąki zakwaszonej.
@geuze: mąka pełnoziarnista to inna nazwa dla razowej. Dokładniej mąka pełnoziarnista odnosi się zarówno do graham i razowej.
Rób jak uważasz, jeśli chleby Ci wychodzą i smakują to trzymaj się swoich sposób. Spojrzałem do książki hamelmana i tu procenty odnoszą się do całkowitej masy ciasta, normalnie procenty piekarskie odnoszą się do masy mąki.
Wiedzę warto czerpać z różnych źródeł, nie tylko z jednej książki, ja osobiście wolę obserwować efekty końcowe piekarzy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@skotfild: nie, razowa i pełnoziarnista to co innego, według tego co ostatnio czytałem, znajdę linka zaraz. Też do niedawna myślałem, ale pełne ziarno to typ 3000.
normalnie procenty piekarskie odnoszą się do masy mąki.


@skotfild: to zależy co rozumiesz przez "normalnie". Jeżeli chodzi o levain/pre-ferment to naprawdę bywa różnie - oba sposoby są dosyć powszechne.

mąka pełnoziarnista to inna nazwa dla razowej. Dokładniej mąka pełnoziarnista odnosi się zarówno do graham i razowej.


No właśnie różnie to bywa - bo jest jeszcze niby typ 3000 to jest właśnie "pełne ziarno", ono idzie totalnie bez żadnego odsiewania, zajrzyj sobie