Wpis z mikrobloga

Od października wybieram się na #studbaza #poznan

Moje dochody będą wynosiły 3900 zł (1000 zł od rodziców, 1000 zł kredyt studencki, 900 zł stypendium socjalne, 1000 zł z pracy w #mcdonalds).

Moje wydatki to:
- 1000 zł na pokój,
- 1000 zł na #silownia (w tym już #dieta i karnet),
- 400 zł na rozmowy z nativem (2h w tygodniu, 1h angielski 1h niemiecki x 50 zł*4 tygodnie)
- 180 zł lekcje tańca
- 100-150 zł na wyjścia ze znajomymi (25 zł x 4-6 wyjść w miesiącu)
- ~ 100 zł na pomoce naukowe na studia
- 40 zł na bilet na komunikację miejską
- ~200 zł na pierdoły

Łączne wydatki to pomiędzy 3000-3100 zł, czyli jeszcze będę w stanie oszczędzać ok. 800 zł miesięcznie.

Na jakie koszty powinienem jeszcze zwrócić uwagę, czy już raczej wszystko uwzględniłem?

#kiciochpyta #studia
  • 128
- Pomoce naukowe, to wydatek jednorazowy albo semestralny jak się dobrze zakręcisz i nie chcesz sobie kupować niewiadomo jak pięknych zeszycików i książeczek tylko zabalujesz z ksero albo pdf - chyba, że musisz mieć wersje papierowe, wtedy koszty mogą wzrosnąć nawet do 300 zl
- Wyjścia ze znajomymi na razie chyba będą mocno ograniczone, a jeśli pracujesz, studiujesz dziennie i zajmujesz się przygotowaniem posiłków, to pamiętaj, że czasu będziesz miał mało, jak
@przemianawdzika: Oj coś odnośnie tych dochodów do stypendium socjalnego kręcisz. No chyba, że w Poznaniu są takie niesamowicie wielkie stawki. W Warszawie na PW samemu mając 5 osobową rodzinę przy pobieraniu socjala przez 3 lata najwięcej ile mi się udało wyciągnąć to koło 750 zł socjala + 300 zł za mieszkanie w akademiku i to tylko dlatego, że w ciągu roku mama straciła pracę (tak to rodzice nie zarabiają zbyt dużo,
@cptKaladin: Próg to 1100 zł netto na osobę. Przy 5 osobowej rodzinie daje to 5500 netto, czyli jakieś 9k brutto. A noir odzicie tyle nie zarabiają.

w ogóle po co ten kredyt studencki, skoro w miarę możesz utrzymać dobry stan życia bez niego, bo masz rodziców, którzy Ci pomagają? Przecież później to i tak musisz spłacić, więc uzyjesz pieniędzy, które nagromadziłeś podczas studiów


@Chlorine888: Bo 1000 zł teraz jest dużo