Wpis z mikrobloga

Zamierzam przenieść się do Polski i pracować zdalnie dla firmy z #uk (chociaż mającej oddziały w całej UE - DE, Holandia, Czechy, Szwecja i kilka innych). Czytałem trochę jak mogłoby to wyglądać i widzę w sumie dwie konkretne opcje:
- Umowa o pracę (co mi najbardziej odpowiada) - zarówno PIT i ZUS - podpisuję umowę z pracodawcą, która mówi o tym, że biorę na siebie odprowadzanie podatku.
- Jednoosobowa działalność gospodarcza - firma zatrudnia mnie na kontrakt i nic w sumie ich nie interesuje.

Jest jeszcze jakaś inna opcja? Powyższe możliwości wynikają głównie z bycia rezydentem podatkowym w Polsce, bo spędze tam ponad 183 dni w roku.

Z drugiej strony, przeczytałem gdzieś, że pracując przez VPN nie jest do końca stwierdzone gdzie wykonuje pracę, bo serwery znajdują się w Anglii (tutaj jest o tym wzmianka). Rzeczywiście jest taka możliwość, że mógłbym się rozliczać w HMRC? Jeżeli tak, co konkretnie musiałbym wziąć pod uwagę, żeby obliczyć gdzie bardziej opłaca się odprowadzać podatek?

Jestem laikiem jeżeli chodzi o #prawo podatkowe i #finanse także dzięki za każdą pomoc.

#pracazdalna #praca #programista15k #programowanie #kiciochpyta #pytaniedoeksperta
  • 18
@Bogdan191: żona, dzieci są? Gdzie będą? To centrum interesów życiowych będzie w Polsce jeśli w Polsce.

Mieszkanie wynajmiesz, kupisz? Jak będziesz rozliczał się w UK to zapomnij o wzięciu czegoś na raty w Polsce.
@Bogdan191:
1) Bierz JDG, polskie UoP =/= brytyjskie UoP i będziesz miał wiecznie problem z kadrami.
2) Będziesz fizycznie w Polsce, więc nie kombinują ze spółkami w UK/Czechach/Estonii bo dojedzie cię urząd skarbowy listą pytań typu gdzie jest siedziba, kiedy tam byłeś, jak zarząd podejmuje uchwały, skąd wykonujesz pracę, gdzie masz abonament na telefon i gdzie mieszkasz. Jak na któreś odpowiesz źle to przyklepią ci rezydencję w Polsce i zaległe podatki.
@Luigi93 @GordonL
Dzięki to przynajmniej coś wyjaśniło.
A jak sprawa ma sie w przypadku jesli chciałbym wziąć kredyt a umowę o pracę miałbym w UK? Istnieje inna opcja poza kredytem w GBP przeliczonym na PLN?
@Bogdan191: nie ma znaczenia gdzie jesteś rezydentem. Polska ma z UK umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeżeli odprowadzisz podatek w UK to w Polsce nie musisz. Ale podatki w UK są wyższe, poza kwotą wolną od podatku.

Najlepsza finansowo opcja to spółka LTD w UK, z której odprowadzisz 12k GBP bez podatku. A całą resztę rozliczysz sobie z własną polską działalnością gospodarczą na podatku liniowym 19%.

Najmniej kombinacji to polska działalność
@PfefferWerfer ale ja teraz jestem zatrudniony na brytyjskiej umowie o pracę, więc co masz na mysli przez polskie UoP =/= brytyjskie UoP?
W moim przypadku zmieniłoby się niewiele?
JDG wydaje mi sie o wiele mniej bezpieczne niż UoP. Masz jakąś opinie na ten temat?
@Bogdan191: Będąc w Polsce nie możesz być na brytyjskim UoP, bo podatki z niego są odprowadzane do HMRC a nie do Urzędu Skarbowego. Twój punkt 1) zrozumiałem jako podpisanie "polskiej UoP" z brytyjskim pracodawcą i samodzielne rozliczanie się z polskim US. To co teraz opisujesz jest niemożliwe/nielegalne.

JDG jest mniej bezpieczna od UoP, ale możesz to obejść np. 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy o współpracy.
JDG jest mniej bezpieczna od UoP, ale możesz to obejść np. 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia umowy o współpracy.


@PfefferWerfer: bezpieczenstwo to raczej nie chodzi o d lugosc wypoeiedzenia tylko, odpo w iedzialnosc finansowa za bledu, platne chorobowe itp.
@AdamES: Elaboruj, bo mnie zaciekawiłeś. Jak to się odbywa - pracodawca płaci ci brutto pracodawcy i rozliczasz wszystko w Polsce, czy normalnie rozlicza cię w UK i dostajesz brytyjskie netto w Polsce? Masz wydaną indywidualną interpretację podatkową?

@leoha: Odpowiedzialność finansową można wpisać w umowę B2B, chorobowe dostaniesz takie jak opłacasz bo jest dobrowolne (na JDG z reguły każdy to olewa, bo przez pierwsze 30 dni choroby jako przedsiębiorcy musiałyś płacić
@Bogdan191: Jeszcze jedna rzecz :) a może to być cenne info.

Pracuje właśnie dla firmy z UK mając JDG w Polsce. Jeśli planujesz brać kredyt hipoteczny to lepiej zrób tak:

1) Niech ktoś inny przez 3-6 miesięcy robi to przez swoją działalność a Ty u tego kogoś zatrudnij się na UoP Polską.
2) Potem bierz kredyt hipoteczny
3) Dopiero otwieraj działalność gospodarczą i zacznij się rozliczać z klientem.

Dlaczego?
Ano też
@PfefferWerfer: Tak w skrócie - płacą mi brutto w PLN, od tego płacę PIT i dobrowolne zdrowotne i dobrowolnie minimalne emerytalne.

Za indywidualną interpretację musisz zapłacić a finalnie nie jest ona wiążąca i może się nią najwyżej podetrzeć.