Wpis z mikrobloga

Mam taki problem. Pomagałem siostrze w założeniu sklepu internetowego. Wrzuciła ona już drugą kolekcję ubrań do sklepu. Przy pierwszej kolekcji przez pierwszych paręnaście minut sklep nie chciał się w ogóle załadować (za duży ruch na stronie - wczoraj dopiero zobaczyłem, że hosting jaki kupiłem wspiera 1000 jednoczesnych requestów i inne parametry też nie powalają - CPU serwera był obciążony całkowicie). Napisałem do supportu cyberfolks czy mogą oni coś zrobić po swojej stronie. Uzyskałem odpowiedź, że poprawili jakieś parametry. Sam też skonfigurowałem wtyczkę WP super cache. Myślałem, że to pomoże. Przy wrzuceniu drugiej kolekcji na stronie pojawiło się jeszcze więcej problemów. Oprócz wolnego ładowania strony, wywalało również 503 oraz brak połączenia z bazą danych. W kokpicie WP niektóre wtyczki same mi się wyłączyły. CPU serwera ponownie obciążone, tym razem był również problem z RAMem. Byłem kompletnie bezradny :(. Chciałbym się zapytać co polecacie za hosting ewentualnie czy opłaca się zainwestować w serwer dedykowany? Co ewentualnie mogę zrobić, żeby polepszyć działanie strony. #wordpress #woocommerce #hosting
  • 33
@a_kto_pogada wiem, sprawdzałem to i w ogóle nie jestem zadowolony z wyników. Co do zdjęć to na dobrą sprawę tylko 5 fotografii na stronie głównej o średnim rozmiarze 500 KB (aczkolwiek prosiłem, żeby zdjęcia produktów wrzucała jeszcze mniejsze).
@materaldo: WP Super Cache pomaga głównie przy requestach dla niezalogowanych użytkowników, a przy sklepach internetowych często sporą część obciążenia generują użytkownicy zalogowani.

Jaki masz ruch na stronie? Bo nie wierzę, że tysiące użytkowników siedzi na tym sklepie.

Rozwiązaniem może być cache obiektów. Obniży ilość zapytań do bazy i znacznie skróci proces generowania stron dynamicznych.

@materaldo: https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/ nie pokazuje nic dobrego. Ładna siostra, ale może trochę mniejsze zdjęcia? ( ͡°
@materaldo: im mniejszy rozmiar tym lepiej, szybciej się będzie wczytywać. Jak już ma zdjęcie 500kb niech puści raz jeszcze przed tinypng i powinno być już ok. Zdaje sobie sprawę że dla sklepu zdjęcia są najważniejsze i przesadzić nie można na niekorzyść jakości
@materaldo: Zachęcamy do przetestowania serwera Hosting Cloud Basic 100 GB w nazwa.pl.

Prosimy o kontakt przez prywatną wiadomość - przekażemy Tobie voucher z kodem rabatowym, który pozwoli Tobie na 90 dni bezpłatnych testów usługi.

Istnieje także możliwość przeniesienia strony na serwery nazwa.pl bezpłatnie przez naszych administratorów - możesz o tym zdecydować już podczas składania zamówienia na usługę!

Oferta niezobowiązująca - nie będziesz zadowolony - nie ponosisz żadnych kosztów! Na decyzję i
90% zrzuca na hosting a poźniej się okazuje że strona do końca nie zoptymalizowana


@a_kto_pogada: No zgoda, ale akurat zmniejszanie zdjęć jest jedną z ostatnich rzeczy, którymi trzeba się zająć gdy objawem jest 100% CPU.
@materaldo: jeżeli masz więcej czasu i zapału to możesz rzeczywiście spróbować odpalić gdzie indziej wtedy będziesz miał porównanie czy faktycznie hosting nie daje rady czy stronę trzeba mocno jeszcze wyciśnąć
@zwierzak40 co do ruchu na stronie nie wiem jak sprawdzić w danej chwili, ale strona miała wczoraj prawie 16tys wyświetleń, myślę że w momencie dodania kolekcji (godzina 20:00) było to około 300/400 prób wejścia na stronę w jednej chwili.
nawet nie wiedziałem już co mogę zrobić


@materaldo:
- cache obiektów
- cache fragmentów strony (np. cache'owanie nawigacji, bo one zazwyczaj generują sporo zapytań do bazy i sporo czasu się schodzi z generowaniem)

A tak w ogóle to podstawa do dalszego działania to sprawdzenie ile użytkowników jest jednocześnie (bo nie wierzę, że jest to duża ilość osób) - podepnij Google Analytics i zainstaluj query monitor żeby sprawdzić czy jakaś wtyczka nie
@materaldo: Rozgrzewaj jeszcze cache przed publikacją informacji o nowej kolekcji, bo inaczej kilkaset osób próbuje wygenerować dynamiczną treść, a tak to by wystarczyła jedna.

Można postawić do tego reverse proxy i cache'ować bezpośrednio na nim.

Można podpiąć CloudFlare'a, oszczędzisz na cache'owaniu assetów.