Wpis z mikrobloga

Może mi ktoś bardziej obeznany w prawie wytłumaczyć jak to jest, że w przypadku księdza pedofila śledztwem zajmuje się biskup i wymierza "karę" na podstawie prawa kanonicznego?

Przecież jak o molestowanie zostanie oskarżony mechanik samochodowy, to sprawę bada policja i w momencie, w którym posiada przekonujące dowody, zeznania itd. wjeżdża na zakład na sygnale, wyciąga mechanika spod auta i na uwalone smarem ręce zakłada mu kajdanki, a gość potem skazywany jest podczas rozprawy sądowej zgodnie z kodeksem karnym.

Przecież wewnętrzne rozprawy kanoniczne związane z wydalaniem ze stanu kapłańskiego (#!$%@?ąc od tego, że często kościół nawet tego nie robi) powinny odbywać się w momencie, w którym klecha siedzi już za kratkami gdzie jego miejsce. Wtedy jest czas na formalności, załatwianie nowego księdza do parafii czy inne bzdury.

Jak są solidne podstawy, a przecież w wielu przypadkach są, to policja powinna wbić choćby i w połowie mszy i wyjść ze zwyrodnialcem w kajdankach. Przecież to jest jakiś cyrk, jak do tego w ogóle dochodzi, że większość tych spraw kończy się wewnątrzkościelnymi rozgrywkami i śledztwem biskupa, jakby był jakimś detektywem?

#katolicyzm #ateizm #zabawawchowanego #sekielski #prawo
  • 15
@Ignacy_Patzer: No tak, tylko że przeważnie sprawy zaczynają się i kończą na tym prawie kanonicznym. Przecież jak mam pracowników i ktoś mi zgłasza, że mój pracownik kogoś zgwałcił,molestował, okradł, no to mówię, że trzeba zgłosić sprawę do prokuratury i tyle, a oni prowadzą sobie swoje śledztwa i przenoszą księży do innych parafii i wygląda na to, że to jest norma postępowania. Przestępstwami zajmują się sądy, policja, prokuratura, a nie wewnętrzne kodeksy
@przemianawdzika: Jak mam pedofila współlokatora albo sąsiada, to mam obowiązek o tym poinformować odpowiednie organy. Taka skala dowodów na to, że kościół prowadził sobie własne postępowania w sprawach molestowania na terenie całego kraju i po prostu przenosił przestępców z jednej parafii do drugiej i dalej jest cisza w tej sprawie. Przecież już dawno wszyscy powinni siedzieć łącznie z biskupami, którzy przenosili ich między parafiami, a aktualnie powinno prowadzone być śledztwo, żeby
@przemianawdzika: No właśnie się o to pytam dlaczego. Dziesiątki jak nie setki księży w Polsce zamiast w więzieniu siedzą w innych parafiach na podstawie decyzji ich przełożonych. Prokuratora jak już prowadzi jakieś sprawy, to jest gotowa udostępniać akta oskarżonym na podstawie jakiegoś pisma wydanego przez Ziobrę. Przecież cała ta sytuacja jest skrajnie niezgodna nie tylko z prawem ale z cywilizowanymi standardami.
@przemianawdzika: Jednym ze źródeł jest śledztwo dziennikarskie przeprowadzone przez Sekielskiego, które pokazuje, że kościół w Polsce cieszy się specjalnymi przywilejami prawnymi i ochroną. O ostatecznych liczbach to się dowiemy niestety dopiero, jak prokuratura krajowa przetrząśnie od góry do dołu cały kościół, przejrzy wszystkie kościelne akta i masowo powsadza winnych. Inną sprawą jest to, że z jakiegoś niezrozumiałego powodu tego typu sprawa ulegają przedawnieniu.

https://polskatimes.pl/mapa-pedofilii-w-kosciele-2020-gdzie-dochodzilo-w-polsce-do-molestowania-dzieci-przez-ksiezy-pedofilow-lista-raport/ar/c1-13556728