Wpis z mikrobloga

Jestem w stanie Santa Catarina w Południowej Brazylii. Duża część osób mieszkających w tym stanie jest polskiego pochodzenia. Zostałem zaproszony do spółdzielni produkującej ryż. Zapraszam do wspólnej wycieczki :)

Uprawa ryżu ruszyła w Brazylii bardziej z przypadku - ryż przywieźli rolnikom księża, którzy widząc biedę europejskich imigrantów, chcieli poprawić ich sytuację materialną. Dzięki temu niecałe sto pięćdziesiąt lat temu rodziny w okolicznych koloniach zaczęły uprawiać ryż, który z czasem stał się jedną z poważnych gałęzi lokalnej gospodarki. W latach 60 ubiegłego wieku okoliczne rodziny (m.in. Leszczyński, Jagiełło i Witkowski), założyły spółdzielnie, aby ruszyć ze swoim ryżem poza lokalny rynek. Dzisiaj ta spółdzielnia jest jedną z najważniejszych w kraju. Ryż z niej pochodzący jest najpopularniejszym ryżem w całej południowej Brazylii.

Zapraszam do wykopywania znaleziska: Jak powstaje ryż? Wizyta w polskiej fabryce ryżu w Brazylii

___

#brazylia #podrozemateoaka #podroze #gruparatowaniapoziomu #amerykapoludniowa #podrozujzwykopem #historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #przyroda

Zrobiłem listę na mirkolisty: Podróże Śladami Polaków (kontynuacja #podrozemateoaka) - na listę możesz się dopisać klikając na jej nazwę.
Pobierz mateoaka - Jestem w stanie Santa Catarina w Południowej Brazylii. Duża część osób mie...
źródło: comment_1589811747lzMIP0D9XnryZH2dZWDvQA.jpg
  • 20
@mateoaka: jakbyś był kiedyś w Grecji to nagrać coś z tłoczni oliwy, bardzo ciekawy temat - odpad czyli te zmielone już oliwki są później suszone i bardzo kalorycznie się spalają w piecu, dużo greków z tego co wiem kupuje takie suszonki.
@rysownik: ciężkie pytanie. Na miejscu lokalni ostrzegali mnie, żebym w Brazylii nie biegał z kamerą, telefonem w kieszeni i w ogóle, żebym jak najrzadziej wychodził z pokoju. Przestępczość jest w Brazylii bardzo wysoka i większość z moich rozmówców była kiedyś napadnięta/okradziona, a np. w takim Porto Alegre czy Kurytybie to duża część moich rozmówców miała nawet kogoś znajomego, kogo zabito w napadzie rabunkowym. Ksiądz w Porto Alegre opowiadał mi, jak napadnięto
@mateoaka:
Wiesz z jakiej części Polski byli ich pradziadowie? Z zaboru pruskiego? Z kongresówy? Z Galicji czy z kresów ?
Mój pradziad przed pierwszą wojną pojechał najpierw do usa, zniechęcony biedą w porównaniu do imperialnych Niemiec, wyjechał. Następnie pojechał do Brazylii, obiecali mu olbrzymie nadziały ziemi, hacjendę i w ogóle wypas. Przyjechał do Brazylii i faktycznie dostał ziemi tyle ile tylko chciał, tylko był jeden haczyk, wywalili ich przy dżungli, przy
@mateoaka robisz mega robotę, otwierasz oczy ludziom w Polsce - m.in. mnie. Ilu naszych rodaków jest poza granicami i jak mocno są przywiązani do ojczyzny - wzory dla wielu, którzy nie doceniają tego, że są w kraju. Być może gdyby nie Ty, nikt nie uwieczniłby tej historii, bo z tego co widzę - po odcinkach z Brazylii - 3 i 4 pokolenie stopniowo odrzuca już język polski. Normalne? Pewnie tak. Cieszą jednak
@gabrally: napiszę Ci tak, łatwo być patriota na odległość. I o wiele bardziej docenia się Polske, jak za granica masz wypłatę na czas, dobrze ci płacą za wykonywaną trudną robotę która nie jest dla każdego, po opłaceniu domu i jedzenia stać cie jeszcze na rozrywkę itd...

A no i nie boisz się zmian prawnych jak prowadzisz firmę ;)
@mateoaka: Skąd Twoje zainteresowanie Polonią? Moja dziewczyna jest bardzo zainteresowana tą tematyką i już subskrybuje Twój kanał. Wielkie dzięki za materiał i czekamy na więcej. Skąd masz informacje o miejscach, w których mieszka Polonia?