Wpis z mikrobloga

Mirosławy
Mam wkrętareczke 18v z wykończonym akumulatorem Ni-Cd, chciałbym ją reanimować i wsadzić Li-ion.
Mam w związku z tym kilka pytań do ekspertów( ͡° ͜ʖ ͡°)
1. Aby uzyskać ~18v i 2,1 Ah to powinienem połączyć szeregowo 5 ogniw Li-ion 18650 3,6v 2100mah?
2. Czy normalnie można lutować te ogniwa czy lepiej użyć koszyczka?
3.Czy będe mógł ładować to później oryginalną ładowarkom (ni-cd)?
#majsterkowanie #diy #pytaniedoeksperta #elektronika
  • 15
@TomTamTu:
1 ja przerabiałem 14.4V z ni-cd na 4 ogniwa li-ion czyli wychodzi 16.8V. Czuć większą moc. Ja te ogniwa (wysokoprądowe 30A of kors)
2)lutowałem lutownicą - ale ostrzegam musi być mocna, najlepiej transformatorówka, bo nawet firmowe wellery 40-60W nie są w stanie rozgrzać cyny na ogniwie.
Ja osobiśie w domu lutuję jakąś lutownicą na 230V i ona daje radę.
Tylko przy takich operacjach uważaj, żeby chałupy nie podpalić i rób
@TomTamTu:
1.Tak

2. Jak masz mocną (min 80W) lutownicę oporową to można spokojnie lutować. Jak nie masz to po prostu zamów sobie zgrzany pakiet u kogoś kto robi baterie do rowerów elektrycznych. Pewnie będziesz miał nawet do wyboru czy chcesz ogniwa z depakietów czy nowe.

3. Jak masz dasz bms do baterii to możesz o ile napięcie oryginalnej ładowarki jest blisko 4,2V x ilość cel szeregowo. Z ciut większym napięciem poradzi
1. Aby uzyskać ~18v i 2,1 Ah to powinienem połączyć szeregowo 5 ogniw Li-ion 18650 3,6v 2100mah?

tak. Ew jakichś innych (innej pojemności) jakie ci się trafią. Najważniejsze - to aby ogniwa były wysoko-prądowe (10A i więcej, najlepiej z 20A conajmniej) i "bez zabezpieczenia" bo inaczej będzie spadało na nich napięcie lub zabezpieczenie będzie ci odcinać

2. Czy normalnie można lutować te ogniwa czy lepiej użyć koszyczka?

Zgrzewać zgrzewarką, łączyć paskami specjalnymi
@TomTamTu: to kontroluje ładowanie, balansuje częściowo ogniwa, no i kontroluje rozładowanie no i generalnie pilnuje napięć min/max na poszczególnych ogniwach. Ta konkretnie do 30A i powyżej odetnie ogniwo.
jeżeli chcesz 5 ogniw to potrzebujesz 4,2x5 czyli min 21,5V.
@piastun: ok, a amperaż takiej ładowarki? Ogólnie to okazuje się że mnie oszukali!() rozkręciłem teraz baterie, a w środku pakiet 10x1.2v a dumna naklejeczka wskazuje że to miała być wkrętarka 18v!!!
@TomTamTu: zmierz może napięcie tego pakietu!
No amperaż zależy od baterii. Jak kupisz sztuki, które wytrzymują duży prąd to możesz ładowa i dużym. Wiadomo, żywtoność baterii spadnie ale to zależy od Ciebie.
Ja mam wysokoprądowe i ładuję 6A :) i jestem mega zadowolony.