Wpis z mikrobloga

Hej Mirki. Co myślicie o spółkach dywidendowych? Mam około 1500/2000 nadwyżki w budżecie domowym. Najlepiej byłoby jakbym mógł co miesiąc wpłacać te sianko na konto maklerskie? I niech inwestują profesjonaliści za mały odsetek z zysków xd jest coś takiego? Fajnie też jakby to były spółki dywidendowe bo zawsze jakiś dochód. Czy lepiej akcje? Czy w ogóle się nie opłaca? Co myślicie?
#pytanie #pytaniedoeksperta #inwestycje #inwestowanie
  • 14
@Simfecstio najlepiej podpasują Ci ETFy. Kupując all-world kupujesz w sumie akcje z całego świata.

Z kolei dywidendy to dosyć specyficzne narzędzie w dzisiejszym standardzie. Wybierając akcje spółki dywidendowej trzeba zwracać również uwagę na wartość akcji, ponieważ może okazać się tak, że dostajesz np. 5% z dywidendy, a wartość akcji spada o 10% r/r. Stąd też pojawiają się teorie o nieistotności dywidendy.
@Silvervend ale wpłacając na takie InPZU rozumiem że określam stopień ryzyka. W co konkretnie chce inwestować? I oni już tym zarządzają? Przecież na tym się nie znam. Nie chcę śledzić akcji spółek itd its. Za dużo czasu to bierze. Najlepiej jakby ktoś kto się zna na tym to robił i tyle. Za prowizje.
@Simfecstio nie znam się na inPZU. ETFy to fundusze inwestycyjne, czyli w sumie coś, o czym myślisz. Tym bardziej, jeżeli nie chcesz nic śledzić, to po prostu kupujesz VWRD i masz w dupie. Taki fundusz czesto bije wydajnością wielu inwestorów. W USA, taką bazą jest S&P500 i jeżeli nie przebijasz regularnie wyników tego indeksu, to nie opłaca Ci się kompletnie interesować pojedynczymi akcjami.
@Simfecstio: Zarówno ogarnięcie tematu inPZU jak i inwestowania w ETF nie powinno Ci zająć więcej niż jeden wieczór, a kilka godzin warto poświęcić jak chcesz w coś włożyć pieniądze i nie stracić. Wg mnie dla laika InPZU jest łatwiejsze, ETF wymaga trochę więcej zachodu (szerszy wybór masz)
@Simfecstio: w PL masz tylko 4 etfy: na WIG20, mWIG40, niemiecki indeks DAX i amerykański S&P500, na swoim rachunku maklerskim musisz ogarnąć czy masz możliwość inwestowania w zagraniczne ETFy i jakie prowizje będzie pobierać makler
Co do tego, co będzie bardziej intratne to ciężko powiedzieć - w InPZU możesz inwestować w fundusze obligacji, akcji i pieniężne, notowane w PL etfy są tylko akcyjne, natomiast za granicą masz etfy surowcowe, na rynki
@Simfecstio DM różnią się głównie opłatami. Warto też sprawdzić, czy ktoś ich sprawdza i czy stajesz się rzeczywiście właścicielem akcji po zakupie. Poczytaj o tym wszystkim, to w sumie sam będziesz wiedział co robić.
@Simfecstio Degiro. Ale nie wiem, czy dasz radę założyć u nich konto teraz. Do zabawy i małych kwot możesz spróbować Trading212. Z kolei możesz też obadać nasze rodzime DMy, żeby PITy wysyłały.
@Simfecstio: najmniej zachodu będzie zdecydowanie na inPZU, sami odliczą podatek, wygodna platforma, darmowa restrukturyzacja portfela w ramach parasola, jak się nie chcesz interesować to ja bym się nie pchał w etfy, dojdzie Ci dodatkowy ból głowy z przewalutowaniem, podatkami, opłatami etc etc
@Simfecstio: Jeżeli się na tym nie znasz i nie chcesz poświęcać czasu, to nie zakładaj rachunku maklerskiego i nie inwestuj samodzielnie bo najpewniej stracisz pieniądze. Kup obligacje indeksowane inflacją albo ewentualnie poszukaj TFI, które Ci odpowiada (np inPZU)