Wpis z mikrobloga

@VeryApe: faktury za części komputerowe na luzaku bierzesz w koszty.
Firmy nie mają znaczenia.
Tylko jak złożysz go do kupy, to zastanów się czy wpisujesz go do książki środków trwałych, raczej powinieneś. Nikt tego nie sprawdzi a jak będziesz sprzedawał rupcia za kilka lat, to albo będziesz musiał wystawić fakturę, albo jak go nie było w książce śr.tr. to nie ... do końca ;)
@kuncfot: nie jest tak jak mowisz. Komputer nie jest środkiem trwałym, jezeli nie kosztuje ponad 10k.
Ewidencje środków trwałych jak nazwa wskazuje prowadzi sie w celu pilnowania ich stanu, rozliczania ich amortyzacji, notowania ulepszen (to tez sie rozlicza osobno) i sprzedazy.

@VeryApe: odradzam Ci wpisywanie kompa ponizej 10k do srodkow trwalych bo bedziesz mial duzo #!$%@? i 0 pozytku z tego faktu. Plus nie bedziesz go mogl sprzedac jako osoba
nikt na to nie wpadł.


@LubieSzaszylkiZLublina: widoczine ludzie sa zbyt zajeci zeby rozkrecac karuzele vatowskie na towarach ponizej 10k... Poza tym ile mozna miec komputerow firmowych? 1-2 rocznie na osobe jeszcze ma sens.

1) Zakup jednego czy dwoch komputerow rocznie na osobe jest uzasadnionym kosztem prowadzenia dzialalnosci
2) Skoro sprzet nie jest ewidencjonowany to nie musisz sie tlumaczyc US co z nim zrobiles

Nie widze tu wielkiego pola do naudzyc.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@InterferonAlfa_STG: teraz trochę sam sobie zaprzeczasz, bo zakładając, że US nie interesuje co robisz ze sprzętem na wyposażeniu firmy, to powinieneś moc sobie kupować codziennie, bo może lubisz je rozdawać na przystanku pod domem.
Pole do nadużyć byłoby dość spore.

https://www.rp.pl/Rachunkowosc/312019988-Jak-rozliczyc-sprzedaz-wyposazenia-i-srodkow-trwalych.html
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wyposazenie-likwidacja-i-wycofanie-z-dzialalnosci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@InterferonAlfa_STG: tylko twój punkt 1) jest bez sensu, bo nie zakup komputera jest uzasadnionym kosztem tylko jeśli komputer pozostaje w związku z działalnością gospodarcze.

BTW komputer jak najbardziej zalicza się do wyposażenia według definicji, bo inaczej nie możesz go odliczyć jako koszt. Chyba, że kupisz go za poniżej 1500 netto.
@LubieSzaszylkiZLublina: jezeli sprzedajesz jako firma to oczywiście.
Formalnie oczywiście masz racje, a to o czym mowie to pewnego rodzaju luka.

Nie masz żadnego obowiązku tłumaczenia sie z tego co zrobiłeś z takim sprzętem. Nie masz go zinwentaryzowanego, nie musisz wykazywać jego statusu ani likwidacji / zniszczenia.

@VeryApe: ale jezeli tak jak OP pogonisz go kiedys w ramach umowy ustnej na olx to nikt tego nigdy nie dojdzie
@InterferonAlfa_STG czyli jak biore kompa za 6k i jestem VATowce to nie ma sensu go leasingować i wrzucać jako środek trwały bo musi być zinwentaryzowany? co może mnie ugryźć w dupę przy potencjalnej sprzedaży

W tym wypadku leasing ma sens tylko jeśli nie stać mnie na zakup jednorazowo? (pssst stać mnie)