Wpis z mikrobloga

187-1=186
Tytuł: Norwegian Wood
Autor: Haruki Murakami
Gatunek: literatura piękna
Ocena: 9/10
★★★★★★★★★

Powieść opowiada o losach młodego Toru Watanabe, który kroczy w kierunku dorosłości przez otaczającą go rzeczywistość po samobójczej śmierci najlepszego przyjaciela, Kizukiego.

Toru idzie na studia i wiedzie zwyczajne studenckie życie, poznając nowych ludzi, uprawiając przygodny seks i #!$%@?ąc się. No i przy okazji pijąc i paląc w zdecydowanie za dużej dla mnie ilości. To studenckie życie byłoby główną tematyką książki, gdyby nie jego przyjaciółka – Naoko – nie potrafiąca sprostać życiu po śmierci Kizukiego, będącego jej chłopakiem. Dziewczyna trafia do górskiego ośrodka gdzieś w Kioto, gdzie odbywa rekonwalescencje po jego starcie. Między nią, a Toru nawiązuje się skomplikowana romantyczna relacja, będąca trzonem całej historii. Samobójstwo to z pewnością ważny element w książce, ale nie jest on wcale jakoś mocno roztrząsany.

Postacie to zdecydowanie najlepszy element tej książki. Szczególnie te kobiece. Chciałabym poznać wszystkich tych ludzi bez żadnego wyjątku i zazdroszczę tego naszemu protagoniście. Mimo całej tej sympatii mam wrażenie, że szybko o nich zapomnę, bo zostali oni stworzeni do zapomnienia. Są to ludzie wyróżniający się dla mnie jedynie tym, że ich lubię. Po prostu chciałbym takich przyjaciół. Niestety niepielęgnowana znajomość usycha i zapomina się o niej. Wraz z przeczytaniem tej książki rozpoczął się ten procesor.

Zakończenie było dla mnie słodko-gorzkie i czuję szczerzę pustkę. Chciałbym żeby Murakami napisał specjalnie dla mnie dalszą część. Z jednej strony cierpię po tej wielkiej stracie dla Toru, ale ta strata popchnęła inną lubianą przeze mnie osobę do ruszenia się z miejsca. Toru również powinien być szczęśliwy.
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem #ksiazka
Pobierz
źródło: comment_159015619475mO72w8c25RsQpIEuu5fq.jpg
  • 2