Wpis z mikrobloga

mikroby, potrzebuję pomocy w wyborze #linux dla pracy #programista15k

wymagania:
- nie mint
- stabilność, czyli nie #!$%@? się po aktualizacji (debian?)
- dojrzałość, czyli żadnych cyrków typu elementary os albo Nowy Super Linux Co Wyszedł Tydzień Temu I Jest Najlepszy
- debianowaty, nie chce mi się uczyć nowych poleceń
- sterowniki nvidii mają działać, 3 monitory i 4k

i do tego środowisko graficzne:
- nie cinnamon
- fajerwerków nie chcę, ale żeby było w miarę ładne
- stabilne
- poproszę zwykły panel win xp style (nice to have)
- dodatkowy plus za przyjazną nawigację klawiaturą

i tak myślę np o #debian na przykład z xfce albo mate

A może #fedora jest warta uwagi?
  • 38
@ssauczo_pauczo: Debian będzie przy Twoich wymaganiach najbardziej sensownym wyborem. Tyle że chciałem zauważyć, że masz tutaj dwie sprzeczne rzeczy: „stabilność, czyli nie #!$%@? się po aktualizacji” oraz „sterowniki nvidii mają działać” — nie bez powodu Torwalds mówił „fuck you, nVidia”, oni klepią swoje zamknięte sterowniki nie przejmując się nikim i niczym, i chociaż zazwyczaj działa, to jak coś zmienią oni, albo zmieni mainstream, to bywają jaja.

Fedorę odradzę, to poligon doświadczalny
Fedorę odradzę, to poligon doświadczalny Red Hata i jest tam mnóstwo mocno testowego oprogramowania (np. pipewire, nowy system dźwięku).


@Althorion: no właśnie tak doczytałem, więc raczej nie fedora

wut? A to jakieś inne polecenie są na różnych Linuksach? Pewno chodzi ci o package manager i init.


@Boska_Klaudia: no właśnie głównie o package manager xd

@thexDguy: widzę koledze niestraszne niebieskie światło. Arch nadal taki niedostępny?

Doradzę natomiast Plasmę, bo to
@ssauczo_pauczo: Ubuntu w wersji LTS wyszedł z miesiąc temu. Miałbyś system na 5 lat, który nie powinien się rozwalić jeśli nie będziesz mieszał za mocno w pakietach, sprawdź tylko czy linie głównych pakietów Ci odpowiadają, mam na myśli jądro, narzędzia deweloperskie. Jako środowisko to moim zdaniem XFCE byłoby tu najlepsze, bez wodotrysków, ale z dużymi możliwościami, nie za ciężkie i dojrzałe. Co do nVidii, dopóki używałem tego połączenia, nie narzekałem. Nie
@ssauczo_pauczo: Fedora - u mnie dziala. Gdy zaczynałem moją przygodę z Fedorą jakies 13 lat temu to mógłbym wiele złego powiedzieć o stabilności, nawet miałem zwyczaj aktualizować do nowszej wersji dopiero po trzech miesiącach gdy większość problemów zostanie załatana. W ostatnich latach robię aktualizacje w dniu wypuszczenia nowej wersji i nie mam jakoś większych problemów.
@ssauczo_pauczo: brzmi jak macOS, ale to nie Linux. Zatwardziały linuxowiec here. Po latach frustracji związanej z brakiem stabilności środowiska graficznego i ogólnie słabym user experience linuxow na laptopach, stwierdzam że nie ma lepszego systemu do pracy niż macOS. Są wszystkie posixowe fajerwerki i ultra stabilne środowisko graficzne. Minusem jest cena, ale p rofesjonalnej pracy ma to mniejsze znaczenie.
@sz__po: a to są jeszcze jakieś profesjonalne prace w IT gdzie nie używa się Dockera? A na wieśmaku to dramat.
No i co to za profesjonalny sprzęt który nie ma klawiszy Delete, pgup, pgdown, home, end ( ͡ ͜ʖ ͡)

Chyba tylko do lansowania się na pseudoprofesjonalistę.
@Djelon: od wielu lat pracuje na maku z dockerem, k8s i innymi cloudowymi klockami, i nigdy kiepska wydajnośc IO bindowanych wolumenów dockera nie była przeszkoda, a przynajmniej nie na tyle, aby porzucić stabilna platformę na rzecz otwartych środowisk graficznych. Przechodziłem drogę od gołego dockera, po k8s i zawsze macOS dawał radę. Być może pracowałeś na maku z kiepskimi devopsami co nie potrafili wam zrobić porządnie ci do developmentu.

Ale chyba nie