Wpis z mikrobloga

#karoshi tag do obserwacji

#malastwo #gruparatowaniapoziomu

500 lat temu zmarł Leonardo da Vinci, jeden z najbardziej niezwykłych artystów w historii świata.

Co ciekawe, Leonardo nie umarł w swojej ojczyźnie we Włoszech, a we Francji. Wyjechał tam w 1516 r., w wieku 64 lat, by zamieszkać w pięknej posiadłości w Clos-Luce nieopodal Amboise. Nie czuł się zbyt dobrze, przez sparaliżowaną rękę nie mógł malować, lecz znalazł bliskiego przyjaciela w postaci swojego nowego mecenasa Franciszka I, młodego króla Francji. Potrafili dyskutować na każdy temat – od filozofii poprzez sztukę i architekturę, aż po inżynierię. Giorgio Vasari napisał w swojej książce Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów z 1550 r., że Leonardo zmarł w ramionach króla, który „podtrzymywał jego głowę by dać mu takie wsparcie i pomoc jakie tylko potrafił, w nadziei, że ulży mu w cierpieniu”.

W podróż do Francji Leonardo zabrał ze sobą Mona Lisę - właśnie dlatego sławny obraz można oglądać w Luwrze. Dzisiaj jednak prezentujemy Wam zupełnie inne super-popularne dzieło wielkiego mistrza – Damę z Gronostajem (dzięki Muzeum Narodowemu w Krakowie <3).

Bohaterką portretu jest Cecilia Gallerani. Obraz powstał, gdy była kochanką Ludovica Sforzy, księcia Mediolanu, u którego Leonardo był wówczas na służbie. Jest to jeden z zaledwie czterech namalowanych przez niego portretów kobiet. Pozostałymi są Mona Lisa, Portret Ginevry de’ Benci i La belle ferronnière.

Cecilia należała do wielkiej rodziny, która nie była ani bogata, ani wpływowa. Jej ojciec służył przez pewien czas na dworze księcia. Kiedy jej portret został namalowany miała jakieś 16 lat i słynęła ze swojego piękna, wykształcenia i poezji. Wydana za szlachcica z rodu Viscontich w wieku lat 6, złożyła w sądzie wniosek o anulowanie małżeństwa w 1487 r. ze względu na niejawne powody. Prośba ta została rozpatrzona pozytywnie. Została kochanką księcia i urodziła mu syna, mimo że był on od 11 lat w związku małżeńskim z Beatrice d’Este. Beatrice z kolei była mu obiecana, kiedy miała zaledwie 5 lat, a poślubiła go w wieku lat 16, w 1491 r. Po kilku miesiącach odkryła, że Książę nadal widuje się z Gallerani i zmusiła go, by zakończył ten związek przez wydanie Cecilii za miejscowego hrabiego Bergamino.


Autor: DailyArt
Pobierz
źródło: comment_1590312071K8SFOqb0QBctAU8BHLW2At.jpg