Wpis z mikrobloga

Przyszły miks energetyczny Polski - determinanty, narzędzia i prognozy

Na dynamiczne zmiany polskiego miksu energetycznego wpływają przede wszystkim trzy czynniki: presja regulacyjna ze strony Komisji Europejskiej, zmiana myślenia biznesu międzynarodowego upatrującego szans w transformacji niskoemisyjnej oraz rozwój technologiczny, powodujący spadek cen energii ze źródeł odnawialnych. Przedstawiając ambitnie sformułowane projekty transformacji, Polska może wywalczyć bardzo dużą część z zapowiedzianych przez Ursulę von der Leyen 100 miliardów euro z Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji na zielone inwestycje – mówi Aleksander Szpor, kierownik zespołu energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

To rynek na podstawie regulacji, a nie państwowi inwestorzy, będzie decydować o miksie energetycznym.


#energetyka #polska #gospodarka #ekonomia #oze #energetykajadrowa
TerapeutyczneMruczenie - Przyszły miks energetyczny Polski - determinanty, narzędzia ...

źródło: comment_159040764612rFMkrqwdRVURPgj2IRZE.jpg

Pobierz
  • 6
@TerapeutyczneMruczenie: Tak na szybko zerknąłem jeden wykres. Zastanawia mnie sposób bilansowania systemu od 2035 (str. 40). Rekord zapotrzebowania z lutego 2019 w okolicach 26,5GW przy mocy zainstalowanej w okolicach tej wartości dla źródeł typu el. węglowe, gazowe i jądrowe w roku 2040. W 2019 elektrownie wodne i wiatrowe w tamtych warunkach uzyskały ok 0,5GW. Coś więcej możesz po tym raporcie powiedzieć?
@adison444: Przejrzałem tylko szybko raport i nie rozważają w nim szczegółowych przypadków bilansowania. Ale wspominają w tekście o rozwoju magazynów energii w kontekście spodziewanego dynamicznego rozwoju OZE i jest nawet na wykresie rocznej produkcji pozycja demand side response/magazyny energii/interkonektory, które będą "dawały energię" w takie dni z dużym zapotrzebowaniem i słabymi warunkami dla wiatraków czy PV. No i zawsze zostaje kupowanie energii u Niemca xd
@TerapeutyczneMruczenie: Wielkość magazynów jest tam tak znikoma, nie będzie wystarczająca. Szkoda, że raport o miksie energetycznym przyszłości nie bierze pod uwagę tak banalnej rzeczy jak bilansowanie systemu i jego stabilność. Widocznie nacisk na tematykę OZE był zbyt duży, by chwilę zastanowić się nad sensem całości raportu.