Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
Głupie pytanie, ale może ktoś rozwieje moje wątpliwości. Co z tymi całymi kosmicznymi śmieciami, pozostawionymi na orbicie przez inne misje czy nieczynne satelity? Czy stanowią one jakieś realne zagrożenie i mogą spowodować kolizję z rakietą? Czy może te śmieci to po prostu kropla w morzu i nieistotne w tej skali? W sumie ISS ciągle krąży po orbicie i nie słyszałem o jakichś poważnych kolizjach ze złomem. Pytanie mi się nasunęło bo pomyślałem o akcji z filmu "Grawitacja".
#spacex #kosmos
  • 10
@ice_breaker: Stanowią zagrożenie i dlatego wszystkie względnie duże śmieci są śledzone. ISS co jakiś czas wykonuje debris avoidance, odpala silniki i zmienia orbitę żeby takich zderzeń uniknąć, patrz np. https://www.nasa.gov/content/station-debris-avoidance-maneuver-conducted

Ale po to jest orbita cmentarna


@OSH1980: To tylko w przypadku GEO. W przypadku LEO to trochę wolna amerykanka.
@OSH1980: @ice_breaker: tak jak to jest mówione, cmentarna orbita. Bo chodzi o to, że satelity są cały czas przyciągane przez ziemię i im niżej schodzą tym większe tarcie atmosfey. No i wiekoszc się w niej pewnie spali ale czytałem ostatnio se mają jakiegoś plana na wyciągnięcie z cmentarnej orbity z powrotem do tej działającej
Pytanie mi się nasunęło bo pomyślałem o akcji z filmu "Grawitacja".


@ice_breaker: W filmie grawitacja był przedstawiony przesadzony Syndrom Kesslera en. Czyli zderzają się satelity co powstaje dużo więcej śmieci co skutkuje ze śmieci jest więcej, przez co zderzeń jest więcej, przez co śmieci jest wiecej, przez co zderzeń jest więcej, przez co nie da sie bezpiecznie przebywać na orbicie, bo śmieci jest już dużo i szansa na kolejne zderzenia