Wpis z mikrobloga

@rrobot: E tam, jak taka porąbana sytuacja utrzyma się do 2024 to wtedy na kolejne 5 lat mam ultra niska ratę. Stać mnie żeby płacić po tych stopach co wziąłem, jakoś przeżyje, ale dupa boli
@kubas_782
@Malchos
No ale żeby na tym zyskac to musielibyscie wziąć kredyt dopiero za 3 miesiące, pozatym banki podwyższa sobie pewnie marze przy niskim wiborze. Jakie banki macie? Ja w środę podpisuje stałe w PKOBP
@dociekliwyobserwator: Problem w tym, że za 5 lat skończy się jego oprocentowanie stałe i też będzie miał 5%+marża i przejdzie na zmienne, albo będzie przez kolejne 5lat stałe po wyższej stawce. Kolejna sprawa to rekompensata dla banku za wcześniejszą spłatę, przy oprocentowaniu zmiennym w większości banków możesz spłacić kredyt bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Przy stałym banki wpisują w umowę prowizje od nadpłaty kredytu.
Bierz pod uwagę, że w oprocentowaniu zmiennym masz
@lipszczak: W ing wcześniejsza spłata jest za free akurat, także tutaj nie ma problemu. Po 5 latach mogę zmienić na zmienna jak będę chciał. Zobaczymy. Jak stopa będzie się trzymać w zakresie 0,1-0,5 to pozostaje przy stałej, a jak będzie to dynamiczne to przez te 5 lat trzeba w opór nadpłacać.
@sprynek: Nic, mogę nawet wcześniej zacząć spłacać kapitał jak chce niż uzyskam przeniesienie własności. Bez żadnych kosztów. Plus mega niska stawka pomostówki. Dlatego się w sumie na ING zdecydowałem.
@lipszczak: Jak zawsze liczy się "timming". Ja mam stały wibor na 5 lat akurat miesiąc przed obniżkami. Rocznie jestem tysiaka w plecy. Traktuje to jako dodatkowe ubezpieczenie na wypadek podwyższenia stóp jak to było w Turcji czy na Ukrainie. Przez 5 lat postaram się jak najwięcej spłacić kredytu. Przy stałym wiborze, mogę go spłacić kolejnego dnia po wzięciu kredytu bez żadnych dodatkowych opłat.
@dociekliwyobserwator: spoko. Chciałem tylko uczulić niektórych, aby wnikliwie czytali umowy/aneksy, bo widziałem oferty przejścia na oprocentowanie stałe, gdzie widniał zapis o rekompensacie za wcześniejszą spłatę.
Sam niedługo będę składał wnioski o kredyt, więc też będę się głowić co lepsze, stałe oprocentowanie na 5 lat, zmienne malejące raty, czy zmienne stałe raty i wszystkie kruczki o dodatkowych opłatach czy ubezpieczeniach...
Wydaje mi się, że w obecnej sytuacji gdzie marże banków poszły do
@lipszczak: Tak. Na pewno trzeba zwracać uwagę na koszty początkowe. Z tego co liczyłem jeżeli masz więcej środków finansowych niż na ratę najlepiej jest wziąsc ratę jednakową, a nadpłacać kredyt. Brałem kredyt miesiąc temu, wszystko wskazywało na to, że podniosą stopy procentowe, aby zatrzymać galopującą inflację.
Weź kredyt ze stała stopa procentową na 5 lat mówili. Nie wyjdziesz na tym złe mówili, stopy niżej nie pójdą mówili. No nic, na najbliższe 5 lat bank wygrał.


@kubas_782: Opłacalność kredytu ze stałą stopą procentową będzie można określić dopiero za 5 lat. Dodam, że kredyt ze stałą stopą procentową można refinansować - przenieść do innego banku z oprocentowaniem zmiennym.