Wpis z mikrobloga

Filozofią zajmuję się od 15 lat. Najpierw jako licealista, który w promieniu 50 kilometrów nie miał nikogo, kto byłby zawodowym filozofem. Potem jako student i doktorant, a teraz jako pracownik naukowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ponieważ jest to moja największa pasja, dzielę się nią na swoim kanale na YT. A tam - niemal pod każdym filmem - pojawia się zawsze jedno fundamentalne pytanie: chciałbym zacząć czytać filozofię, ale nie wiem jak.

Odpowiedź na to pytanie dręczyła mnie dwa lata. Polecić książkę? Ale jaką? A dlaczego akurat tę, a nie inną? Za każdym razem wyobrażałem sobie piętnastoletniego siebie po drugiej stronie ekranu i paraliżowały mnie wątpliwości. Dlatego wielu godzinach przemysleń i półtorej dekady praktyki przygotowałem film, zatytułowany Od czego zacząć przygodę z filozofią. Nie mówię w nim tylko, co czytać, ale przede wszystkim jakie gatunki książek filozoficznych są dostępne, aby każdy mógł wybrać sobie pozycję względem swojego charakteru, umiejętności czy wolnego czasu. Poniżej pierwsza część. Druga - kontynuacja tej, jak również trzecia - o tym nie co czytać, ale jak czytać, pojawią się na kanale w przyszłą sobotę i za dwa tygodnie.

Jeżeli macie jakieś pytania, to bardzo proszę kierujcie je pod filmem na YT, bo niedługo robię #usunkonto (po jedenastu latach w serwisie) i nie gwarantuję ciągłości korespondencji. To co? Pofilozofujemy? :P

#filozofia #nauka #youtube #tworczoscwlasna #gruparatowaniapoziomu no i mocno #pokazmorde
J.....0 - Filozofią zajmuję się od 15 lat. Najpierw jako licealista, który w promieni...
  • 40
@JackTheDevil90: Przeczytałam, pierwsza moja myśl ''hmmm, to filozofii da się nauczyć? Myślałam, że trzeba mieć w sobie to coś z filozofa'' Tj. odpowiednie podejście do życia, otwarty umysł, czy inne sprzyjające temu cechy. Potem odpaliłam filmik z tą myślą, a tam:

''żeby wejść w świat filozofii, trzeba posiadać już dość dużą wiedzę filozoficzną, taki paradoks"

No cóż ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Helmut_01: Hah, paradoks polega na tym, że ja nie kształcę studentów, jestem naukowym. + 15 do dobrego samopoczucia ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jestem historykiem filozofii, więc tak naprawdę pracuję jak historyk. Siedzę w źródłach, rekonstruuję myśl, słownik debat, problemy, stawiam autorom pytania i - jak to ujął Schiller - staram się rozumieć filozofów lepiej niż oni rozumieli sami siebie. Natomiast praca filozofa sensu stricto polega na wydzieleniu
@Frenetyk: KUL, psze pana :P

@night_witch95: Filozofowie dzielą się na dwa rodzaje: na tych co uważają, że tylko nieliczni są godni/mają zdolności, aby filozofować, a także na tych - jak ja - którzy wierzą, że frajdę z pofilozofowania sobie może mieć każdy. Czy myślisz, że piętnastoletni ja miał otwarty umysł albo odpowiednie podejście do życia? No niekoniecznie XD Jeżeli jest tak teraz, a chyba jest, bo wątpię w większość rzeczy,
@kartofel: "Nie warto żyć życiem przez nas niepoznanym" - Sokrates. "Lepiej być niezadowolonym Sokratesem niż zadowoloną świnią" - J.S. Mill. Ale z drugiej strony "Nie zmieniaj czyjegoś poglądu, jeśli mu - i innym dookoła niego - z nim dobrze" - JackTheDevil90. Więc za wyzwanie dziękuję, ale się go nie podejmę :P Jak sam powiedziałeś i pod czym się podpisuję, "nie ma co za bardzo przeżywać dyskusji w internecie." Filozofia nauczyła mnie
@kartofel: "Wszystko już powiedziano, ale ponieważ nikt nie słucha, wciąż musimy zaczynać od początku" - Novalis. W filmie mówię o tym, że domeną współczesnej filozofii jest odkrywanie koła na nowo, właśnie przez nieznajomość historii. Ale #!$%@?ąc: wielu ludzi podzielało różne poglądy. Ci najwięksi są najwięksi, bo szli własnymi ścieżkami, ale mieli dziesiątki czy setki uczniów, które podpisywały się pod doktryną mistrza. Co więcej, tak naprawdę wiele pytań ma bardzo niewiele rozstrzygnięć.
@nikita1: I teraz nie wiem. Mam się obrazić czy zgodzić? :P A tak serio: czy jestem humanistą? Hm, trochę tak, ale bez znajomości logiki symbolicznej (KRZ, rachunek predykatów) lepiej nie zajmować się - jak ja - współczesną filozofią analityczną. Widząc Principia Mathematica humaniści uciekają w popłochu, a ja tam Russella i Whiteheada lubię :) A na studiach próbowaliśmy trochę programować w Prologu. Fajny język, btw.