Wpis z mikrobloga

@dktr #oggy1989 mam problem z tymi kwadratowymi układami scalonymi. Chyba je wlutowałam odwrotnie xD Normalnie jest jedna kropeczka która oznacza pierwszy pin i na płytce jest zaznaczony kwadrat z jednym rogiem ściętym i tak się te dwie rzeczy dopasowuje. U mnie te układy mają po dwie kropeczki, więc za cholerę nie wiedziałam jak je ułożyć :) Ogólnie układ działa, diodki się świecą, bo te elementy akurat nie mają na to wpływu, ale
@dktr @oggy1989 @MiQ27 @evolved A i ogólnie nie patrzcie na te rezystory co mają po 4 ścieżki, te akurat #!$%@?łam xD wyrwałam parę padów. Chętnie się dowiem czy jest na nie jakiś konkretny sposób. Mam tylko grot stożek, może minifalą byłoby łatwiej?
No i drugie pytanko: Jaka jest max temperatura jakiej można używać do SMD?
@Patrycja89: Na przyszłość, warto jest zajrzeć do noty katalogowej żeby sprawdzić jaki jest pinout.
Lutowanie SMD, stożkiem ooff... płaskim albo minifalą, ewentualnie hot-air. Co do temperatury lutowania, to zależy czym lutujesz (cyna, pasta lutownicza)... znów odsyłam do noty katalogowej :D
@Patrycja89: Widać brak wprawy, ale jak na początki, to jest znakomicie :)
Zrekonstruuj jeszcze przegrzane ścieżki i będzie gites.

Popracuj jeszcze nad odpowiednim ruchem nadgarstka przy lutowaniu QFP i nie przegrzewaj tak. Warto też nad cieńszą cyną pomyśleć i stacją z grzałką wbudowaną w grot - np. weller - zupełnie inny wymiar pracy.

Zaś drobnicę smd, przyklejaj najpierw do padów śladem cyny za 1-2 nóżki, potem dopiero porządnie lutuj - zawsze
@Patrycja89: Luty naprawdę spoko, 0603 to jest praktycznie granica możliwości dla zwykłej lutownicy, jeżeli mógłbym coś doradzić to polecam kupić sobie zestaw diy który po zlutowaniu coś robi zamiast kitów do ćwiczenia lutowania :D Satysfakcja znacznie większa.
@Patrycja89: dokup sobie kilka (dosłownie 2-3) groty więcej i sprawdź, czy nie lutuje Ci się lepiej np. typowym "śrubokrętem" - ostrym, cienkim grotem czasem trudno podgrzać dobrze element.

A jak masz wyrwane pady, to taka płytka akurat dobrze się nadaje do poćwiczenia ich odtworzenia. Prędzej czy później wyrwiesz ścieżkę w "prawdziwym" układzie i wtedy lepiej mieć już opracowaną technikę :)