Wpis z mikrobloga

W jednym z swoich ostatnich wpisów Traider21 napisał o srebrze

Im różnica jest większa tym kartelowi trudniej jest kontrolować cenę metali. Z czasem zapewne dojdzie do zawieszenia notowań kontraktów terminowych na srebro i pogromu inwestorów siedzących w dziwnych instrumentach srebro-pochodnych. Inwestorzy zapakowani jednak w fizyka, ETF-y Sprotta, ZKB czy spółki wydobywcze raczej będą mogli spać spokojnie ciesząc się wzrostem ceny uwolnionej po latach manipulacji.

Na koniec małe ostrzeżenie. Póki co, kartel ma jeszcze pewien wpływ na cenę także srebra. Wspominam o tym, gdyż commercials dość znacznie zwiększyli pozycję short i mogą próbować zbić cenę nieznacznie, tak jak wielokrotnie robili to w przeszłości.


Źródlo: https://independenttrader.pl/srebro-po-130-usd-za-uncje.html

Zastanawiam się, co miał na myśli i jakiemu kartelowi jest na rękę aby srebro było tanie? Nie rozumiem tego akapitu, może ktoś będzie w stanie wyjaśnić.

#gielda #srebro #surowce
  • 8
@mrocek: W świecie Tradera zmówione ze sobą banki centralne kontrolują cenę złota trzymając ją na niskich poziomach aby nie stanowiły one zagrożenia dla papierowego pieniądza. Złota nie można drukować = nie da się za jego pomocą w prosty sposób sterować gospodarką.

Ma to sens i istotnie tak się dzieje (były nawet kary na banki nakładane z tego tytułu), ale chyba nie na skalę sugerowaną przez Tradera - za dużo sił ze
@rouli: On jest foliarzem, ale nie idiotą. To co mówi jest spójne i ma sens w kontekście jego postrzegania świata. Warto śledzić takie opinie, nawet jeżeli się z nimi nie zgadzasz.

A co do srebra, nawet jak scenariusz wystrzału poprzez upadek systemu monetarnego nie zaskoczy, to jak większość surowców powinno w dłuższym terminie ładnie się spłacić - przy wysokim poziomie bezpieczeństwa.
@monyprintergobrrrr: W sumie racja. A pytam, bo zakupiłem srebra za 12k, platyny na 12k, i jak na razie w porównaniu z akcjami, które dają zwroty po 30-40% z tego co zainwestowałem, to srebro i platyna słabo. Odpowiednio srebro dało mi 12% zwrotu a platyna 3% zwrotu. Rozważałem opcję, aby to sprzedać i zakupić akcje. Bardziej ryzykowne rozwiązanie, ale w sumie w perspektywie czasu można liczyć na dywidendy.
@mrocek: Jak liczysz na szybki i duży zysk to nie sugeruj się Traderem. Jego celem jest stabilne ~10% rocznie i jest skłonny siedzieć w aktywach kilka lat aby to uzyskać.

Jak chcesz siedzieć w surowcach i "podlewarować" w naturalny sposób wyniki to wejdź w ETFy na spółki wydobywcze, przy okazji wpadnie dywidenda.