Wpis z mikrobloga

Wpis @arinkao o kuchni polskiej dał mi konkretnie do myślenia i może bym tak zrobiła cykl dotyczący przepisów tradycyjnej polskiej kuchni? Mam już kilku kandydatów do przedstawienia, na czele z dziczyzną ale i parę propozycji z taniej, chłopskiej kuchni.
Ale chętnie się zainspiruję więc pytam:
Jakie jest Twoje ulubione danie z tradycyjnej polskiej kuchni? Co niezwykłego gotowała Twoja babcia? Może pochodzisz z regionu mogącego pochwalić się ciekawymi potrawami i możesz coś o nich powiedzieć?
Może ktoś jest chętny do współtworzenia takiego cyklu?
#gotujzwykopem #jedzenie #gruparatowaniapoziomu
  • 44
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chixi: moja babcia robiła najlepsze gołąbki z mięsem ()
Od babci też były gołąbki z ziemniakami, teraz robimy je tylko raz w roku, na Wigilię.
I pierogi z kapustą i kaszą, u nas się mówi na nie żonate (nie wiem, czemu xd) ale są ekstra, raczej mało popularne. Też to już raczej tylko wigilijna potrawa u nas.
@chixi: O jak fajnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Bigos na pewno, taki prawdziwy, intensywny.
Może jeszcze łazanki (uwielbiam), zupę grochową, fasolową bo sa pyszne a zauważyłam że wykopkom smakują warzywa strączkowe.
Z regionalnych uwielbiam placek moskol z masłem czosnkowym, tak samo u nas sie je pstrągi. Możesz także ugryźć gołąbki, placek drożdżowy z bundzem, uszka zasmażane z cebulą w białym sosie, krokiety, racuchy. Możliwości bez liku.
@chixi: o jeszcze jedna rzecz mi się przypomniała. Ale nie bardzo Ci pomoże. Smażona Kania. Kurła, dla smażonej kani warto być Polakiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A co babć to jedna była specjalistką od tortów, a druga od pączków i faworków - oczywiście smażonych na smalcu.

Jeszcze jest trójca święta: Żurek, Grochówka i Kwaśnica. Gdzieś w oddali jeszcze ogórkowa z kapuśniakiem - brzydszym kuzynem kwaśnicy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@chixi: moja babcia kroiła jabłka w drobną kostkę, nie dodawała cynamonu, tylko z wierzchu jeszcze posypywała cukrem, o rany. Pls pokombinuj z grochem z kapustą, już próbowałam dwóch przepisów z internetu i to zupełnie nie to, nie mam pojęcia jak ona to robiła (,)