Wpis z mikrobloga

@guarani:
Ale w równaniu są same liczby naturalne. A ty wyskoczyłeś do całkowitych.
A sprawdzałeś rozwiązania w liczbach zespolonych? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Gdy w liceum masz równianie x^2=-4 to odpowiedzią jest "delta ujemna, brak rozwiązań". Dopiero przy zespolonych mówi się że są rozwiązania.

A w równaniu x^4=16 jakie znasz rozwiązania?
@deryt: Jeśli rozwiązujesz równanie kwadratowe w tradycyjny (szkolny) sposób i uda Ci się znaleźć dwa pierwiastki, to nie musisz niczego sprawdzać. Równanie kwadratowe zawsze ma dwa pierwiastki (czasem dwa takie same).
Równanie kwadratowe zawsze ma dwa pierwiastki


@Wykopaliskasz:
Nie. W tradycyjny szkolny sposób nie wskazuje się rozwiązań zespolonych. Mówi się "delta ujemna, brak rozwiązań".
Więc przy rozwiązywaniu równania zawsze musisz wiedzieć w jakim ciele operujemy.
Mówi się "delta ujemna, brak rozwiązań".


@deryt: Jak masz deltę ujemną, to w szkolny sposób nie uzyskasz dwóch rozwiązań, więc to co napisałem wyżej, nie ma zastosowania. Ja napisałem, że jeśli odnajdziesz dwa rozwiązania w tradycyjny sposób, to masz już wszystkie rozwiązania zarówno w zbiorze liczb rzeczywistych, jak i zespolonych. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia wyżej.

W tradycyjny szkolny sposób nie wskazuje się rozwiązań zespolonych.


@deryt: -5 i
@deryt: -5 i 5 są rozwiązaniami również w zbiorze liczb zespolonych.

Przecież wyżej pisałem że tak jest.
Są rozwiązaniami w zbiorze liczb rzeczywistych, zespolonych, ale nie naturalnych.
@deryt: Tak napisałeś, ale dodałeś, że trzeba dodatkowo sprawdzić, czy nie ma rozwiązań zespolonych. A to nieprawda. Jeśli masz dwa rozwiązania, to już nic nie musisz sprawdzać, bo masz już wszystkie możliwe rozwiązania dla równania kwadratowego.