Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@RozowaZielonka: przeciez ceny zaczely spadac, masz wyzej. 50% popytu, to byl popyt inwestycyjny, a ten odpadl. Nikt w czasach kryzysu nie kupi mieszkania na najem, bo w kryzysie, u jego progu, rzadzi gotowka i plynnosc - powie ci to kazdy analityk.

Najem siadl, co widac nawet po relacjach wynajmujacych na tagu.

Do tego przelamanie krzywej spowoduje efekt kuli - z jednej strony kupujacy wstrzymaja sie w oczekiwaniu dalszych spadkow, z drugiej
@wojteksrz: zastanawiam się ile z tych 800k mieszkań jest już sprzedanych. To może być nawet kilkadziesiąt procent.
Po drugie zastanawiam się gdzie się podziali wszyscy Ci co wynajmowali? Przecież to nie byli sami Ukraińcy. Jeśli wrócili do rodziców, to ciekawe jak długo wytrzymają rodzice w jednym domu z dorosłymi dziećmi...
Ja z wyciąganiem wniosków poczekałbym do jesieni. Widzę dwa możliwe scenariusze:
1. Powrót z home office, studentów oraz obcokrajowców, wtedy spadki
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lipszczak: zgodze sie, ze z tych 800k czesc jest sprzedana, ale poza mitycznym niedoborem 2mln to bardziej racjonalne dane na tyle szacowaly (ok 600-800k) wlasnie niedobor mieszkan.

Ale nawet ci, ktorzy wyjechali jezeli wroca, to bez powrotu ukrainy nie wypelnia luki. Dlatego, ze Ukrainy jest u nas ponad 1 mln i stad nagle wytworzyl sie niedobor mieszkan w duzych miastach.

Studentow rok rocznie jest coraz mniej a resztki wyzu z lat
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@KochanekAdmina: niskie stopy powoduja, ze banki jeszcze mniej kredytow udziela, bo niskie stopy uderzaja w plynnosc bankow

Sektor jest stabilny, bo banki maja corocznie aktualizowane programy naprawcze na wypadek straty plynnosci/zbyt duzego koszyka wierzytelnosci niesciagalnych.

Banki zamroza kredyty na nieruchomosci przede wszystkim dlatego, ze jak wskazuje powyzszy link, wieszcza spadek wartosci tego dobra - nie beda tym samym wspierac zakupow przed przecena tegoz dobra, chroniac swoj interes.
@wojteksrz niskie stopy dla banków oznaczają większe marże. Bank i tak zarobi.

Banki to chciwe skurywysyny. W razie czego się dodrukuje na bailout. Żeby się nie skończyło że za 6-7 miesięcy jak się uspokoi sytuacja to znowu będzie bańka popędzana przez rządy PiSu bo w końcu bogaty Polak to taki co ma pół miliona długu.

Jakby nie było kraj z kartonu bardzo lubi kopiować rozwiązania z USA zapominając że nie mają podjazdu
@wojteksrz: zgadzam się, z tym co piszesz. Chociaż wydaje mi się, że to jeszcze nie ten moment, jeśli chodzi o demografię.
Akcja z ograniczaniem kredytów według mnie dotyczy bardziej prognoz inflacyjnych. Banki nie chcą udzielać kredytów, bo przez inflację nie odzyskają pożyczonych pieniędzy. Myślę że sektor czeka na to co się wydarzy po dodruku pieniądza, który nigdy nie był robiony na tak ogromną skalę. Niektórzy wieszczą tutaj nawet 15-20% inflację, przy
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@lipszczak: i tak, i nie. Demografia jest bezlitosna, a byla pudrowana studentami z Ukrainy.

Moim zdaniem wstrzymanie kredytow spowodwane jest zabezpieczeniem dupy - skoro nasi analitycy wieszcza spadki nieruchomosci, to nie bedziemy finansowac jej zakupu u szczytu wartosci, bo wobec spadku jej wartosci mozemy miec problem ze zwrotem pozyczonych srodkow.

W 2008 r banki zablokowaly akcje kredytowa, bo baly sie kryzysu i jego skutkow (niesplacanie kredytow) i wg mnie to jest